Ochrona winorośli

Winorośl
Dodane przez: pizzodisevo
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Nie zapominajmy o regularnej ochronie chemicznej winorośli przed chorobami grzybowymi. Przeciwko mączniakowi rzekomemu (Plasmopara viticola), dającemu żółte i brązowe plamy na liściach, powinniśmy stosować opryski ochronne, co 2-3 tygodnie lub po dniach deszczowych. Przeciwko mączniakowi prawdziwemu (Uncinula necator), białemu nalotowi na spodzie liści, opryski profilaktyczne po deszczach. Przeciwko szarej pleśni, zasychaniu liści i gron, oprysk powinniśmy wykonywać przed i po kwitnieniu.

Pamiętajmy, iż gęste ulistnienie krzewu i krzyżujące się pędy, będące najczęściej wynikiem zaniedbania w usuwaniu nadmiernej ilości pąków na wiosnę, niewłaściwym podwiązywaniem i nadmiernym nawożeniem, sprzyjają rozwojowi chorób. Musimy zwrócić uwagę na wystarczające prześwietlenie krzewów. Chrońmy winorośl przed gąsienicami motyli z rodzaju Cochylis, Eudemis i Eulia, które uszkadzając skórkę owoców, ułatwiają zarażenie. Usuwajmy zaatakowane pędy i palmy je. Nie zostawiajmy obciętych pędów leżących w międzyrzędziach. Pamiętajmy o stosowaniu różnych rodzin związków, nie stosujmy kilku oprysków pod rząd środkami należącymi do tej samej grupy, ze względu na uodparnianie się roślin. Środki chemiczne stosujmy w jednym lub w kilku z czterech stadiów: przekwitaniu, tuż przed zamykaniem gron, 10 dni przed wybarwianiem, 3-4 tygodnie przed zbiorami. O ile stosowanie tych środków uzależnione jest głównie od warunków klimatycznych, o tyle w okresie przed wybarwianiem jest konieczne. Ochrona chemiczna porażonych krzewów jest trudna, najczęściej udaje się jedynie zatrzymać rozwój choroby. Dlatego głownie winniśmy zwrócić uwagę na odpowiednią profilaktykę. Zwracajmy uwagę na każdą deformacje czy wybrzuszenie liści, na naloty na spodniej stronie blaszki liściowej czy w zagłębieniach.

Z każdego pozostawionego oczka wybije ulistniona latorośl. Musimy zaplanować więc jak będzie rosła, do czego ją podwiążemy, po czym będzie się pięła, czy przypadkiem jej liście nie odetną nam promieni słonecznych od innych gron oraz czy zbyt gęsto wyrastające latorośle i ich liście nie tylko, że zasłonią słońce gronom, to jeszcze ich zbytnie zagęszczenie spowoduje słabe przewietrzanie krzewu, a tym samym stworzy warunki do rozwoju chorób grzybowych. To bardzo ważne kwestie, o których trzeba pamiętać formując winorośl. Pamiętajmy o tym, by winorośl posadzić w dogodnym dla niej miejscu, dbać o nią i pielęgnować, odpłaci nam ona soczystymi doskonałymi do jedzenia owocami oraz jeśli tylko znajdziemy czas, przepysznym aromatycznym winem.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: e-ogrody.com
2019-07-29 12:04:11