Storczyki – kwitnienie i odmiany

Storczyk
Dodane przez: Thor Thorsson1
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Orchidee, czyli storczyki to bardzo popularne rośliny, które zostały przywiezione do Europy już w XVI wieku. W naturalnych warunkach rośliny te porastają wilgotne lasy równikowe, chłodniejsze lasy wysokogórskie i skaliste wybrzeża. Nie można ich spotkać jedynie w bardzo suchym klimacie i na zimnym terenie polarnym. Kwiaty te mogą być roślinami epifitycznymi czyli takimi, które w naturze żyją na drzewach. Często mylone są z pasożytami, którymi nie są, ponieważ substancje odżywcze czerpią z wody deszczowej i rozproszonej w powietrzu. Znane są także storczyki rosnące w ziemi, która dostarcza im potrzebnych składników.

Storczyki nie wymagają dużego nasłonecznienia. Najlepiej postawić je przy wschodnim lub zachodnim oknie. Zapewnimy im w ten sposób optymalną ilość światła. Należy wiedzieć, że zbyt duża ilość światła może grozić poparzeniami słonecznymi. Jeżeli do tego dojdzie na liściach pojawią się czarne plamki. Wtedy roślinę należy przestawić w inne, mniej słoneczne miejsce.

Doskonałym wskaźnikiem zapotrzebowania światła u storczyków są liście. Jeżeli od razu po zakupie rośliny jej liście są ciemnozielone, oznacza to, że roślina będzie potrzebować niewiele światła. Jeżeli jednak liście są szarozielone, musimy postawić ją w jasnym i słonecznym miejscu.

Zygopetalum
Dodane przez: blumenbiene
Zaczerpnięte z: www.flickr.com

Kolor liści zmienia się także gdy roślina nie otrzymuje odpowiedniej ilości światła. Jeśli liście zaczynają przybierać żółtawą barwę, oznacza to, że storczyk wystawiony jest na zbyt dużą ilość światła. Zbyt mała ilość światła będzie charakteryzować się ciemnym kolorem liści.

Storczyki pochodzą z klimatu ciepłego i wilgotnego, dlatego zakres odpowiednich dla nich temperatur waha się pomiędzy 13˚C, a 32˚C . W nocy storczyki wymagają niższej temperatury. Różnica temperatury między dniem, a nocą powinna wynosić miedzy 3, a 6 stopni. Kwiaty te są bardzo wrażliwe na nagłe wahania temperatury, dlatego warto unikać w zimie otwierania okna, przy którym postawiona jest donica.

Mimo, że w naturze storczyki są regularnie zwilżane przez deszcze, nie powinniśmy rośliny spryskiwać wodą. Może to powodować zaleganie wody w stożkach wzrostu lub u nasady liści, która będzie stanowiła idealne warunki do rozwoju zgnilizny bakteryjnej.

W uprawie storczyków bardzo ważny jest ruch powietrza. Dzięki niemu woda nie będzie zalegać na roślinie. Aby osiągnąć efekt lekkiego wiatru, można w pobliżu kwiatu umieścić mały wiatraczek lub wentylator. Warto jednak pilnować by powietrze nie było zbyt chłodne.

Katleja
Dodane przez: Airborne Pilot
Zaczerpnięte z: www.flickr.com

Podlewanie orchidei jest bardzo istotną czynnością, znacznie wpływającą na kwitnienie storczyków. Istotne by między kolejnym podlewaniem podłoże zdążyło porządnie podeschnąć. Najlepiej podlewać je przed południem, tak by roślina zdążyła przeschnąć przed nocą. Woda powinna być miękka, lekko kwaśna i lekko zasolona. Można także stosować wodę deszczową lub śniegową. Zbyt częste i obfite podlewanie, może storczykowi bardziej zaszkodzić niż lekkie przesuszenie.

Do uprawy storczyków najczęściej stosowane są doniczki przeźroczyste, które umożliwiają nam ocenienie stanu korzeni i nawilżenia podłoża. Pojemnik powinien być dosyć ciasny. Zbyt luźna grozi zaleganiem wody w podłożu i gniciem korzeni. Taką przeźroczystą doniczkę można wstawić w dekoracyjną osłonkę, która musi być nieco luźniejsza od doniczki.

Storczyk
Dodane przez: sarahheiman
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/sheiman/4463451244/

W centrach ogrodniczych i handlowych dostępne są najbardziej popularne odmiany i kolory storczyków:
- Dendrobium (Dendrobium) - jest to odmiana występująca na dość rozległym terenie, od północnej Japonii, poprzez południowo-wschodnią Azję, aż po granice południowej Gwinei. Okres kwitnienia tego gatunku jest bardzo zróżnicowany, dzięki czemu ich pięknem można cieszyć się przez długi okres. Ta odmiana storczyków jest jedną z lepiej rosnących w domu;
- Falenopsis ((Phalaenopsis) - naturalnie występuje w połudnowo-wschodniej Azji. Przy odpowiedniej pielęgnacji może zakwitnąć jesienią i wiosną. Kwiaty utrzymują się nawet do 3 miesięcy.
- Hemaria (Luidisia discolor) - pochodzi z Azji. Rozpoznać go można po jajowatych liściach i okazałych kremowych kwiatach. Potrzebuje bardzo dużej wilgotności, dlatego w domu jego uprawa jest bardzo kłopotliwa.
- Katleja (Cattleya) - w naturalnym środowisku występują na terenie Ameryki Południowej. Kwitnie od października do listopada, pokrywając się w tym czasie licznymi kwiatami w odcieniu różu i czerwieni.
- Miltona (Miltonia) - odmiana ta wywodzi się z Ameryki Południowej - Brazylii i Kolumbii. Te pochodzące z Brazylii lubią wyższą temperaturę, dzięki czemu można uprawiać je w domu. Te kolumbijskie preferują chłodniejsze i wilgotne powietrze, dlatego zalecane są do uprawy w oranżeriach i ogrodach zimowych.
- Motylnik (Oncidium) - pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Roślina ta swoją nazwę zawdzięcza kwiatom, wyglądem przypominającym motyle. Dość ciężko uprawia się ją w warunkach domowych
- Zygopetalum (Zygopetalum) - pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej. Posiada charakterystyczne pędy z pseudobulwami, które niekiedy przypominają łuski. Kwiaty storczyka mają różny okres kwitnienia. Kwiaty mają przyjemny i dość intensywny zapach.
Zaczerpnięte z: opracowanie własne
Dodane przez: A.D.
2018-01-09 07:03:02