Pnącza samoczepne

Pnącze zdobiące ściany budynku
Dodane przez: Chris P Jobling
Nagie murki, puste ściany, nieciekawe zbocza, stare drzewa w ogrodzie można łatwo zamaskować żywą dekoracją. A gdy dodatkowo zależy nam na szybkim efekcie, zmieniającym w mgnieniu oka oblicze ogrodu, należy przypomnieć sobie o pnączach.
Rośliny te odgrywają znacząca role w ogrodach ze względu na plastyczność, walory dekoracyjne i nietuzinkowy wygląd spowodowany masą wytworzonej zieleni, kwiatów, ozdobnych owoców. Pnącza nie tracą energii na tworzenie mocnych łodyg. Niektóre, nie mogąc pokonać siły grawitacji, płożą się po ziemi, inne wspinają się po drzewach lub altanach. Jedne są zielone cały rok. Inne tracą na zimę liście, a wcześniej pięknie się przebarwiają. Dodają uroku miejscom, którym go brak.


Gdzie i jakie pnącza zastosować?
Wszelakiego rodzaju konstrukcje w ogrodzie pergole, altany ogrodowe, łuki i bramy są idealnym miejscem dla wspinających się pnączy. Porośnięte roślinami mogą stworzyć zaciszne i cieniste miejsce do odpoczynku w upalne dni, lub tajemnicze przejścia do ogrodu. Do tego celu doskonale nadadzą się rośliny takie jak akebia pięciolistkowa (Akebia quinata)charakteryzująca się czekoladowo-purpurowymi kwiatami o zapachu cynamonu, winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia) o liściach przebarwiających się z błyszcząco zielonych latem, na purpurowe jesienią, dławisz okrągłolistny (Celastrus orbiculatus) o specyficznych żółtoczerwonych owocach, wiciokrzewy, glicynie, winorośl oraz ekspansywny rdest Auberta (Fallopia aubertii).

Pnącza mogą pokryć ogrodzenia, siatki tworząc naturalne zasłony od uciążliwych sąsiadów, kurzu i pyłu. Odpowiednio dobrane gatunki mogą pełnić rolę żywopłotów. Bardzo silnie rosnące szybko stworzą osłony, ale w przyszłości będą wymagały więcej przycinania, aby nie rozrosły się nadmiernie, głusząc sąsiadujące rośliny lub niszcząc ogrodzenie. Pnącza zimozielone tj. bluszcze (Hedera helix), wiciokrzew zaostrzony (Lonicera acuminata), stworzą trwałą zasłonę przez cały rok.

Żywe osłony
Zabudowania których nie możemy usunąć z naszego ogrodu np. magazyny, szopy również można obsadzić dekoracyjnymi pnączami i ukryć je w gąszczu zieleni. Mur w ogrodzie może stać się interesującym tłem dla innych roślin, jeśli zostanie porośnięty odpowiednio dobranym pnączem np. bluszczem o zielonych i pstrych liściach czy dekoracyjnym ognikiem szkarłatnym (Pyracantha coccinea) lub (Humulus lupulus)- chmielem zwyczajnym. Często ogranicza się zastosowanie pnączy z obawy przed niszczeniem murów lub zbytnią ekspansywnością tych roślin. Obawy te jednak są bezpodstawne. Pnącza niczym żywa peleryna osłaniają ściany przed deszczem. Ponadto pobierając korzeniami wodę osuszają grunt przy budynku. Poza ochroną ścian pnącza polepszają izolację cieplną budynku - ochładzają w lecie oraz (zimozielone) ocieplają w zimie.

Winobluszcz pięcioklapowy
Dodane przez: guldfisken
Nagie, zarośnięte chwastami zbocza w ogrodzie można uatrakcyjnić nadającymi się do tego pnączami . W takich warunkach doskonale rozwijać się będą wcześnie i późno kwitnące wiciokrzewy, trzmielina (Euonymus fortunei), bluszcze, jaśmin nagokwiatowy, a także róże.

Jeśli nasz ogród jest już dopracowany ale są w nim starsze drzewka, które trochę go zasmucają również można to zmienić. Stara jabłonka może zyskać nową urodę jeśli zostanie okryta przez pnąca różę. Świetnie do tego nada się Rosa filipes odmiana "Kiftsgate", która w połowie lata stworzy masę białych, pojedynczych, pachnących kwiatów. Przekwitnięte krzewy bzu również nabiorą uroku dzięki posadzonym obok pnącym roślinom, wijącym się po jego gałęziach. Można do tego celu użyć groszku szerokolistnego (Lathyrus latifolius). Duże drzewa iglaste mimo ze są ważnym elementem architektury ogrodu, latem ich igliwie może się wydać zbyt ponure. Aby rozjaśnić ciemne gałęzie, po słonecznej stronie sadzimy takie rośliny jak np. wiciokrzew (Lonicera acuminata).

Niekiedy nawet martwe drzewo może stanowić dekorację ogrodu. Jeśli u jego podnóża posadzimy trzy lub cztery okazy bluszczu w ciągu kilku lat porosną one cały pień i do czasu, gdy drzewo rozłoży się, rozrosną się tak bardzo, że nie będzie im potrzebna żadna dodatkowa podpórka.

Pnącza zdobiące drzewa:
- Hedera helix
- Rosa filipes
- Lonicera acuminata

Jak prosto i skutecznie zasadzić pnącze?
Jeśli mamy zamiar posadzić roślinę przy murze, wykopujemy dołek o głębokości 30-50 cm, tak szeroki aby bryła korzeniowa swobodnie się w nim mieściła. Do ziemi należy dodać dużo zatrzymującej wilgoć materii organicznej np. dobrze rozłożonego kompostu lub obornika. Roślinę najlepiej zasadzić zachowując trzydziestocentymetrowy odstęp od ściany. Pnącze przyjmie się szybko jeśli umieścimy je tak, by nadziemna część była nachylona w kierunku muru, a korzenie skierowane lekko w stronę ogrodu. Wykładamy ściółką powierzchnię gleby wokół rośliny aby umożliwić jej lepsze zatrzymywanie wilgoci, można też ułatwić sobie podlewanie, wkopując w ziemie kawałek rury, tak aby jeden jej koniec znajdował się blisko korzeni rośliny a drugi wystawał na powierzchni gruntu. Podlewamy korzenie przez rurę i w ten sposób zapewniamy pnączu odpowiednią ilość wody.

Podlewanie pnącza
Jeśli potrzebujemy szybko rosnących roślin do pokrycia dużych powierzchni, takich jak brzydka ściana czy płot, sadzimy 2 lub 3 pnącza tej samej odmiany co 60-90 cm i prowadzimy pędy przez tę powierzchnię. Oczywiście rozstawę można zmniejszać według upodobania ale należy pamiętać że są to szybko rosnące rośliny. Pnącza sadzimy w doły kilka razy większe od doniczek, w których rosły dotychczas. Na dno dołu sypiemy łopatę dobrze rozłożonego obornika lub kompostu. Rośliny sadzimy 5 cm głębiej niż rosły dotychczas. Glebę dookoła nich można obsypać korą lub jak wcześniej wspomniano wyściółkować.

Na naturalnych podporach pnącza czują się najlepiej. Dorosłe drzewo stanowi idealne rusztowanie do wspinania .Jeśli drzewo ma zwarta koronę należy posadzić pnącze blisko pnia. Wykopujemy dołek miedzy korzeniami drzewa i wsadzamy tam pnącze, wypełniając dołek ziemia do doniczek. Starannie podlewamy i zasilamy młoda roślinę żeby się zadomowiła. Pnącze, które ma się piąć po drzewie z rozgałęzioną koroną lepiej posadzić w pewnej odległości od niego w miejscu pod brzegiem korony. Łodygi róż pnących się wokół drzewa można prowadzić spiralnie i przyginać, wtedy piękniej kwitną.

Sadzenie pnącego towarzysza.

Pnącza nie są roślinami wymagającymi, ale trzeba pamiętać, że i im się coś należy i aby wytworzyły masę zieleni i bujnie rosły, trzeba je intensywnie podlewać i nawozić. Po posadzeniu należy przyciąć pędy nad 3-6 liściem, aby spowodować ich rozgałęzienie. W kolejnych latach przycinamy rośliny słabo rozgałęzione oraz nadmiernie rozrośnięte.

Glicynia kwiecista
Dodane przez: Tanaka Juuyoh
Różne pnącza charakteryzują się różną mrozoodpornością . Na zimę najlepiej obsypać podstawę roślin korą lub trocinami na wysokości 10-15 cm i przykryć glebę wokoło 30-40 cm, w zależności od wielkości pnącza. Wrażliwe na mrozy okazy tj. Wisteria floribunda dodatkowo okryjmy słomą lub innym materiałem izolacyjnym, byle nie folią, bo to może prowadzi do zaparzenia roślin albo wywołać choroby.

Pnącza nie są roślinami podatnymi na infekcje, jednak mokre deszczowe lata mogą wywoływać choroby grzybowe tj.: mączniaki (rzekomy, prawdziwy), szara pleśń, plamistość liści. Do najczęściej występujących szkodników pnączy należą mszyce i ślimaki.
Aby zapobiec objawom choroby, należy zastosować oprysk preparatem grzybo- lub owadobójczym. Informacje o środku na daną chorobę najlepiej szukać w sklepach prowadzących sprzedaż środków ochrony roślin.

Trafny wybór, czyli jak dobrze kupić pnącze?
Ceny pnączy zależą od ich wielkości, żywotności a także liczby łodyg. Niektóre gatunki tj. glicynia kwiecista, są droższe ze względu na to, że są rozmnażane przez szczepienie a to precyzyjny i dość drogi proces. Warto pamiętać aby nie kupować roślin w doniczkach z których korzenie wyrastają ponad podłoże lub przez otwory w dnie doniczki. Prawdopodobnie będą one przyschnięte i trudno będzie im się przyjąć po posadzeniu.
Aby uzyskać najlepszy efekt zdobniczy należy dobrać pnącze do miejsca, które chcemy nim pokryć. Najlepiej trochę się o nim dowiedzieć: jakie stanowisko lubi, czy jest jednoroczne, czy szybko rosnące, czy lubi słońce, czy cień. Trud na pewno się opłaci.

Uniwersalne pnącza dla ogrodu
Jednoroczne:
- Wilec (Ipomoea)
- Nasturcja (Tropaeolum)
- Groszek pachnący (Lathyrus odoratus)

Szybko rosnące:
- Winobluszcz trójklapowy zwany japońskim (Parthenocissus tricuspidata)
- Rosa filipes "Kiftsgate"

Ozdobne:
- Bluszcz pospolity (Hedera helix)
- Róża "New Dawn" (Rosa "New Dawn")
- Glicynia kwiecista (Wisteria floribunda)
- Akebia pięciolistkowa (Akebia quinata)

Do pięcia się po drzewach:
- Dławisz okrągłolistny (Celastrus orbiculatus)
- Winobluszcz (Parthenocissus)
- Winorośl (Vitis)

Czy pnącza niszczą murki?
Rośliny pnące mają korzystny wpływ na ściany. Mogą regulować gospodarkę cieplną budynku, dają schronienie pożytecznym zwierzętom i chronią samą ścianę przed wpływem czynników atmosferycznych. Oczyszczają również powietrze i wzbogacają atmosferę w tlen.

Jednak stwierdzono też uszkodzenia ścian spowodowane pnączami samoczepnymi, np. winobluszczem oraz bluszczem pospolitym. Zagrożone są elewacje pokryte tynkiem, który ma już pęknięcia lub inne uszkodzenia. Korzenie czepne roślin te uszkodzenia pogłębiają. Na ścianach w dobrym stanie pnącza samoczepne mogą się rozrastać bez szkody. Oddziaływanie takich roślin na ścianę z cegieł jest oceniane również jak najbardziej pozytywnie.
Rozwiązaniem alternatywnym jest wybór takich pnączy, których pędy nie czepiają się bezpośrednio tyku, tylko rosną przy podporze. Jako podpory wykorzystuje się rozciągnięte druty, cienkie metalowe siatki i kratki z listewek.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: e-ogrody.com
2019-07-29 12:04:05