Jeżyna

Jeżyna
Dodane przez: pastilletes
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/simonjoan/2483246875/
Dla amatorów czarnych owoców idealnym krzewem będzie jeżyna. To jedne z najpłodniejszych i najłatwiej rosnących krzewów owocowych. Oprócz uzyskiwania atrakcyjnych, smacznych i wartościowych dietetycznie owoców, przydatnych do spożycia, krzewy spełniają rolę dekoracyjną. Charakter ozdobny mają rośliny pokryte wiosną białymi lub różowymi kwiatami, ale też jesienią, gdy liście zróżnicowane pod względem kształtu, nabierają barw od żółtej do karminowej.

Formujemy jeżyny, rozpinając je na drutach. U tych krzewów jest to metoda lepsza niż uprawa, 20 przy słupkach. Miedzy dwoma palikami rozciągamy około 12 drutów w odległości 30 cm od siebie. Cała konstrukcja powinna mieć około 2 m wysokości. Łatwym sposobem prowadzenia jest również formowanie pędów w kształcie wachlarza na poziomych drutach. Prowadzimy wszystkie pędy na drutach po jednej stronie krzewu, a gdy rozwiną się nowe pędy prowadzimy je na drutach po drugiej stronie krzewu. Owoce zbieramy z jednej strony, a następnie te pędy obcinamy, pozostawiając na następny rok te po drugiej stronie krzewu. Obfite podlewanie zwłaszcza w suche lata sprawi ze owoce będą dorodne i zdrowe. Jeżyny dobrze rosną na dość kwaśnej glebie.

Zwiększymy zbiory zasilając krzew kompostem. Niektóre odmiany jeżyn mają bardzo ostre kolce, nie należy, więc sadzić ich blisko ścieżek i miejsc zabaw dla dzieci. Innym sposobem, aby uniknąć skaleczeń przy zbiorach jest sadzenie odmian bezkolcowych, których obecnie jest dość dużo.

Warto wiedzieć...

W rejonach gdzie zdarzają się silne mrozy, jesienią dobrze jest owinąć dolne pędy krzewu trzciną lub słomą i usunąć zabezpieczenia dopiero wiosną. Zarówno maliny jak i jeżyny atakuje kistnik malinowiec. Zabezpieczymy przed nim owoce, opryskując krzewy po kwitnieniu środkiem, który zawiera w swym składzie fenitrotion.

Aronia czarna
Owoce tego krzewu to cenny surowiec przetwórczy. Nadają się do produkcji soków, dżemów, konfitur i nalewek, a także jako naturalny barwnik do win, galaretek, likierów i innych przetworów. Zawierają ogromne ilości witaminy P. Są stosowane w lecznictwie, np. do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Krzew dorasta do 3m. Wytrzymuje spadki temperatury zimą nawet do - 35°C. Aronia jest rośliną o małych wymaganiach i do tego długowieczną. Krzewy najlepiej będą rosły, jeśli posadzimy je w odległości 1,5-2m w rzędzie i do 3,5 m między rzędami. W pierwszych trzech latach krzewy nie wymagają cięcia. Usuwa się tylko pędy uszkodzone i nadmiernie zagęszczające.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: e-ogrody.com
2019-07-29 12:04:11