Jesienna pielęgnacja wodnego ogrodu

Sito do czyszczenia stawu
Dodane przez: Gardena
Zaczerpnięte z: Gardena
Każdy kto posiada oczko wodne w swoim ogrodzie, musi poświęcić czas na jego pielęgnację jesienią. Na dworze robi się coraz chłodniej, dni stają się coraz krótsze. W jakiej kondycji jego mieszkańcy i rośliny przetrwają zimę? To właśnie od jesiennych porządków zależy wygląd naszego stawu w kolejnym sezonie. Podwińmy więc rękawy i zabierzmy się do intensywnej pracy…

Przeprowadzka roślin
Egzotyczne gatunki roślin wodnych takich jak piscja, hiacynt wodny, azzola czy alwinnia podczas pierwszych przymrozków zamarzają i opadają na dno gdzie gniją i zanieczyszczają wodę. Należy je wyłowić i najzdrowsze okazy przezimować w dużym oświetlonym akwarium. Tataraki, pałki, strzałki i inne rodzime gatunki roślin wodnych poradzą sobie podczas zimowych dni w stawie. Usuwamy z nich tylko pożółkłe fragmenty, które rozkładając się zanieczyszczają wodę. Najlepiej użyć do tego celu nożyc do stawu z uchwytem GARDENA, które zapewniają idealne cięcie roślin w stawie i jego otoczeniu. Zimozielone rośliny pozostawmy na zimę, ponieważ będą stanowiły jedyne naturalne źródło tlenu. Wrażliwe na niską temperaturę miniaturowe grzybienie a zwłaszcza ich kolorowe odmiany, przestawmy na głębsze partie zbiornika gdzie nie skuje ich lód. Górna krawędź kosza powinna znajdować się na głębokości przynajmniej 50 cm.

Czyścimy powierzchnię
We wrześniu z drzew zaczynają spadać pierwsze liście, które także rozkładają się w wodzie. Jest ich jeszcze nie wiele i wystarczy je zbierać z powierzchni wody podbierakiem lub sitem do oczyszczania stawu. Jednak gdy wokół rośnie sporo drzew, można osłonić powierzchnię wody oczka specjalną siatką lub umieścić w nim skimmer pływający marki GARDENA, który szybko i automatycznie oczyści powierzchnię Państwa ogrodu wodnego.

Oczyszczamy dno
Skimmer pływający
Dodane przez: GARDENA
Zaczerpnięte z: GARDENA
Na dnie jeziorka gromadzą się zanieczyszczenia, które w czasie zimy gniją pod lodem, co prowadzi do braku tlenu i powstawania trujących gazów. Wczesną jesienią gdy woda w oczku jest jeszcze ciepła i ryby nie spoczywają na jego dnie gdzie zimują podczas mrozów, możemy usunąć z niego część zalegającego mułu. Najlepiej użyć do tego podbieraka o gęstych oczkach lub odkurzacza wodnego GARDENA. Urządzenie to usuwa z oczka wodnego glony, liście i inne zanieczyszczenia swobodnie pływające, przywracając czystość wody nie naruszając jej równowagi biologicznej. Czynność tę należy wykonywać powoli i ostrożnie aby nie zmącić wody mułem.

Zimowanie ryb
Egzotyczne gatunki ryb powinniśmy odłowić w połowie września. Natomiast gatunki zimujące w stawie karmimy tylko w ciepłe i słoneczne dni. Gdy temperatura wody zaczyna spadać, zmniejszamy dawki pokarmu. Kiedy temperatura wody w stawie osiągnie 10-12°C i utrzymuje się przez kilka kolejnych dni, całkowicie przerywamy karmienie ryb. Powinien im wystarczyć naturalny pokarm znajdujący się w stawie.

Pomocne przy jesiennych porządkach
GARDENA odkurzacz do oczka wodnego SR 2000
Do wygodnego usuwania z oczka wodnego zanieczyszczeń, glonów nitkowatych, mułu, liści i obumarłych resztek roślin. Może służyć również jako odkurzacz do zbierania wody oraz do różnego rodzaju prac zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz (np. w gospodarstwie domowym, na tarasach, w garażach itp.).Możliwość ręcznego włączania i wyłączania. Posiada 5 wymiennych dysz do: zasysania z dna, wąskich miejsc, glonów nitkowatych, zbierania resztek wody (szeroka dysza ze ściągaczką), trudnych zanieczyszczeń (dysza ze szczotką). Wyposażony również w drobny filtr do zbierania szlamu oraz niewielkich zanieczyszczeń. Z uchwytem i kołami do wygodnego transportu.

GARDENA skimmer pływający PS 2500 S
Czyszczenie oczka wodnego
Dodane przez: GARDENA
Zaczerpnięte z: GARDENA
Zapewnia szybkie i łatwe czyszczenie oczka wodnego o powierzchni do 25 m2. Posiada pompę o mocy 40 W dla wydajnego usuwania zanieczyszczeń. Wbudowana dodatkowa funkcja wydajnego napowietrzania wody w oczku. Automatycznie dopasowuje się do poziomu wody (min. głębokość wody do 40 cm.). Wymienny koszyk o poj. 0,9 l. do łatwego usuwania zebranych zanieczyszczeń.

GARDENA nożyce do stawu z uchwytem
Służą do cięcia roślin w stawie i jego otoczeniu. Posiadają komfortowy uchwyt dla wygodniejszej pracy. Technika przekładni rolkowej oszczędza siłę użytkownika. Nóż hartowany i szlifowany falowo oraz zabezpieczone końce ostrzy. Możliwość ustawienia kąta pracy. Linka o długości 4,7 m i dwa pierścienie do jej prowadzenia.

GARDENA sito do czyszczenia stawu Vario 2 cs
Spełnia dwie funkcję: służy do łapania ryb oraz wybierania liści, insektów itp. z powierzchni wody w oczku wodnym. Sito łatwe do wymiany, można prać w pralce. Wykonane z materiałów odpornych na korozję. 25 lat gwarancji.
Zaczerpnięte z: ComPress S.A.
Dodane przez: M. Winiarek-Miętus, D. Pietrzak
2010-09-07 12:12:27