Storczyki - egzotyczny wygląd, łatwa uprawa

Storczyk
Dodane przez: pizzodisevo
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/globetrotter1937/405472646/
Storczyki (inaczej orchidee) uważane są za rośliny piękne, lecz niezwykle trudne w uprawie. Nie jest to prawdą. Powszechnie w sprzedaży dostępne są różne gatunki tych roślin m.in. Cymbidium, Dendrobium, Oncidium, Catleya, Miltonia, Paphiopedilum i inne. Najpopularniejszym jest jednak Phalaenopsis czyli ćmówka. Jeśli chcemy by storczyki na stałe zamieszkały razem z nami, przed zakupem sprawdźmy jakie warunki możemy im zapewnić (m.in. jaką mamy temperaturę, jak silne nasłonecznienie, jaką mamy wilgotność). I tak w ciepłych, jasnych pomieszczeniach dobrze będą rosły Dendrobia, Cattleye i Phalaenopsisy, ale już w chłodnym i lekko zacienionym pokoju lepiej zadomowią się Miltonie i Cymbidia.

Do najczęstszych błędów uprawowych należy nieodpowiednie podlewanie i zbyt mała wilgotność. Storczyki posiadają grube, skórzaste liście magazynujace wodę. Także ich korzenie powietrzne (u egzemplarzy w handlu widzimy, iż wystają z doniczki), gromadzą wodę. Dlaczego natura tak przystosowała Orchidee? Poprostu w miejscu ich bytowania opady deszczu wystepują średnio raz na tydzień, a czasami rzadziej. Stąd należy przestrzegać zasady, że lepiej storczyka raz nie podlać niż podlać o jeden raz za dużo. Sprawdzoną przeze mnie metodą, jest powolne podlewanie (pozostałe informację dostępne będą tu) przegotowaną wodą (eliminuję w ten sposób nadmiar wapnia). Na jedną doniczkę (śr. 12-15 cm) zużywam ok. 0,5l wody. Delikatny strumień powoli nasącza podłoże, a nadmiar od razu ucieka. Jest to dość pracochłonne (rośliny trzeba przenieść np. do wanny), ale skuteczne. Innym sposobem może być napełnienie osłonki, w której znajduje się doniczka, wodą. W ten sposób pozostawiamy roślinę na ok. 10 min, a po tym czasie wylewamy nadmiar wody z osłonki. Jak poznać, że nasz okaz potrzebuje wody? Trzeba obserwować roślinę. Pierwszą oznaką jest bardzo jasne podłoże (kora, która jest w podłożu po zalaniu wodą mocno ciemnieje, kolor blednie w miarę wysychania). Innym sposobem może być obserwacja korzeni (szczególnie polecam jeżeli storczyki uprawiamy w przeźroczystych doniczkach). Kiedy mają dostateczną ilość wilgoci są lekko zielonkawe i jędrne, kiedy jej brakuje robią się bardziej srebrno – szare i są lekko pomarszczone. Liście reagują najpóźniej na niedostatek wody. Należy jednak pamiętać, że pomarszczone, “zwiędnięte” liście mogą być także oznaką zamierania rośliny.

Jeśli w naszym domu jest bardzo suche powietrze i rośliny szybko przesychają, warto ustawić je na podstawce z keramzytem, wypełnionej wodą. Parująca woda zapewni wilgoć roślinie. Można też zaopatrzyć się w nawilżacz, który poprawi wilgotność w całym pomieszczeniu z korzyścią dla rośliny i dla nas.
Z rozwagą także podchodźmy do wskazówek, podanych na etykiecie dołączonej do rośliny. Podane tam wskazówki są bardzo ogólne (podlewanie raz na tydzień, nawożenie dwa razy w miesiącu itp.). Podłoże przed podlaniem musi zupelnie przeschnąć, a ten okres może trwać od jednego dnia (w upalne lato) nawet do dwóch tygodni (w chłodnym pomieszczeniu).
Zaczerpnięte z: HORTICO
Dodane przez: HORTICO S.A
2018-01-11 07:03:02