Ekspresowa kosmetyka drewna w ogrodzie

Jeśli po zimie drewniane elementy w ogrodzie zszarzały i popękały, jest to efekt długotrwałego oddziaływania na nie deszczu, śniegu oraz słońca. Drewnu takiemu można jednak przywrócić dawny blask już w jeden dzień. Specjalista firmy Altax podpowiada, jak przygotować się do renowacji drewna w ogrodzie i podaje wskazówki, jak odświeżyć je niskim nakładem czasu, pracy i pieniędzy.

Kosmetyka drewna w ogrodzie
Dodane przez: Altax
Zaczerpnięte z: Altax

Ocena stanu drewna
Zanim rozpoczniemy pracę, sprawdźmy w jakiej kondycji znajduje się drewno. – Upewnijmy się czy nie rozpada się w dłoniach – podpowiada Andrzej Wójcik, doradca techniczny firmy Altax. – Jeśli tak, najprawdopodobniej zbyt mocno zaatakował je grzyb i materiał nadaje się już tylko do wyrzucenia. W każdym innym przypadku drewno możemy śmiało odnawiać.

Jeśli na drewnie widać ślady grzyba, pleśni czy mchu, nie przejmujmy się. Możemy skutecznie pozbyć się ich za pomocą specjalnych preparatów grzybo-, glono- i owadobójczych. Stosowanie ich pomoże pozbyć się szkodników oraz zapobiec ponownemu pojawieniu się ich w drewnie przez wiele lat.

Uwaga! Grzybów pleśniowych nie wolno usuwać z powierzchni bez wcześniejszego unieszkodliwienia ich środkiem grzybobójczym. Wdychanie żywych zarodników grzybów pleśniowych jest bardzo niebezpieczne dla naszego organizmu.

Dobór preparatu
Wybierając środek do impregnacji, zwrócimy uwagę na stopień wykończenia drewna, czyli czy deska jest oszlifowana. Większość gotowych elementów architektury ogrodowej, takich jak płoty lamelowe, donice, pergole czy palisady, dostępne w centrach ogrodniczych i marketach budowlanych, wykonanych jest z nieoszlifowanego drewna.

Oznacza to dla nas tyle, że do malowania takiej powierzchni musimy zastosować preparat dedykowany stricte drewnu ogrodowemu – tłumaczy ekspert Altax. – Ma to ogromne znaczenie, ponieważ drewno nieoszlifowane ma odkryte kapilary, czyli otwory, którymi drewno chłonie wodę. Właściwy środek musi zatem posiadać cząsteczki o odpowiednio dużej wielkości, aby dokładnie wypełniły i zakorzeniły się w kapilarach, zabezpieczając drewno przed wchłanianiem nadmiaru wilgoci. Zaletą takiej konsystencji jest to, że produkt łatwo rozprowadza się po powierzchni, mimo jej chropowatej struktury oraz nie kapie, co w znacznym stopniu ułatwia pracę.

Uwaga! Preparaty do chropowatego drewna ogrodowego najczęściej nie nadają się do stosowania na powierzchnie oszlifowane, które posiadają dużo mniejsze pory. Środek nie wchłonie się dobrze w deskę, co obniży znacznie jakość zabezpieczenia.

Impregnacja
Zabezpieczenie drewna ogrodowego wymaga najmniej zaangażowania. Na rynku dostępne są niezwykle wygodne w użyciu produkty jednowarstwowe (inne produkty ochronno-dekoracyjne wymagają zazwyczaj nałożenia 2-3 warstw) i szybkoschnące, dzięki czemu ogród odświeżyć możemy już w jeden dzień, np. podczas weekendu.

KROK 1. Przygotowanie powierzchni
Jeśli posiadamy płot, pergolę zakupioną w sklepie budowlano-remontowym, prawdopodobnie zostały one już wstępnie zabezpieczone przed biokorozją bardzo skuteczną metodą ciśnieniową – możemy to poznać po tym, że drewno miało charakterystyczne, lekko zielonkawe zabarwienie. W takim przypadku nie wymaga ono kolejnej impregnacji preparatami technicznymi.

Przed renowacją wystarczy zatem zadbać jedynie o to, aby powierzchnia, którą chcemy odnowić była sucha i dobrze oczyszczona z piachu np. za pomocą szczotki o sztywnym włosiu, która pozwoli dotrzeć do zakamarków nieoszlifowanych desek.

KROK 2. Malowanie
1. Przed zastosowaniem impregnat należy wymieszać, aby równomiernie rozprowadzić pigmenty, które oprócz tego, że nadają materiałowi trwały kolor, chronią drewno przed szarzeniem.
2. Na powierzchnię nakładamy tylko 1 warstwę preparatu; w przeciwieństwie do stosowania lakierów i lakierobejc, nie musimy martwić się o nanoszenie cienkich warstw – malujemy drewno obficie
3. Aby uzyskać optymalny efekt dekoracyjny można po ok. 5 minutach po nałożeniu przetrzeć całość mokrym od impregnatu pędzlem, aby wyrównać ewentualne różnice barwne (NIE nabieramy na pędzel kolejnej porcji preparatu).
4. Do całkowitego wyschnięcia, powierzchnię należy pozostawić na ok. 4h, ale już po 1-2h jest ona sucha w dotyku.
Zaczerpnięte z: MSL Warsaw
Dodane przez: Kinga Dębiec-Czopowicz
2018-01-11 07:03:03