Nieokreślony
Jałowiec Meyeri

Jałowiec Meyeri

Jeden z najbardziej niebieskich jałowców - powinien być sadzony w zacisznych miejscach, młode krzewy można umiarkowanie przycinać.
Hippeastrum Mont Blanc

Hippeastrum Mont Blanc

Hipeastrum wyrasta z cebulki na wspaniały, aksamitny kwiat, a jedna gruba, pusta w środku łodyga może unieść od dwóch do pięciu pąków. Wymaga stanowiska dobrze oświetlonego, ale chłodnego. Rozmnażanie przez oddzielanie cebul przybyszowych.
Houtynia

Houtynia

Niska krzewinka o wielobarwnych liściach koloru żółto-czerwono-zielonego. Doskonale nadaje się na niskie rabaty, do obsadzania murków, ścieżek. Na zimę zaleca się okrywanie liśćmi.
Świerk Daisy White

Świerk Daisy White

Świerk ten został kupiony w maju 2004 roku w Barczewie. Świerk ten miał jasnozielone delikatne igły, a nowe, tegoroczne igły były w kolorze jasnożółtym. Także oprocz koloru oko przyciągał regularny stożkowy pokrój drzewka i jego gęsto rosnące igły. Drzewko widoczne na zdjęciu było przesadzane. Początkowo znajdowało się w towarzystwie cyprysika nutkajskiego, ale po latach byłoby przez tego cyprysika przykryte gałęziami. Teraz znajduje się w pobliżu ciemnozielonego cyprysika tępołuskowego i złotej tuji rheingold. Wiosną drzewko zwraca na siebie uwagę kolorem igieł, ale w ciągu lata staje się mniej widocze, gdy igły z jasnożółtych stają się zielone. Wiosną 2006 roku kupiłem jeszcze jednego takiego świerka, który posadzony został w zakątku z sosną żółtą i jodłą koreańską.
Tuja zachodnia Danica

Tuja zachodnia Danica

Rośnie regularnie kulisto, szeroko. Bardzo gęsto ułożone gałązki mają intensywnie zieloną barwę, zimą brązowieją. Jest wytrzymała na mróz, dobrze znosi zanieczyszczone środowisko. Doskonała na niskie żywopłoty i do kompozycji w dużych pojemników. Wys. 30 - 50 cm. Wielkość sadz. 15-20 cm.
Cedr

Cedr

Szlachetne drzewo, o stalowoniebieskiej barwie igieł. Bardzo często uprawiany jako bonzai. Z powodu wrażliwości na mrozy w Polsce uprawa możliwa jest tylko na najlepszych stanowiskach lub w pojemnikach - na zimę przenosimy je do jasnego, zabezpieczonego przed mrozami pomieszczenia.
Lubczyk

Lubczyk

Młode liście zebrane na wiosnę, można mrozić lub suszyć. Aromatyczny lubczyk stanowi dodatek do zup, bulionów i pieczeni. Bardzo często wykorzystujemy również korzenie lubczyku, zawierające m.in.: olejki eteryczne, związki żywicowe, cukry i kwasy organiczne.
Tuja kulista

Tuja kulista

Wolnorosnąca karłowa odmiana przyjmująca bez cięcia regularnie kulisty pokrój. Intensywnie zielono zabarwiona. Ładnie prezentuje się w kulistych żywopłotach. Wys. do 1,5 m. Wielkość sadzonek 15-25 cm.
Szałwia

Szałwia

Świeże liście doskonałe są do mięs, drobiu, ryb i sosów, sałatek, czy deserów. Ich silne działanie przeciwzapalne wykorzystywane jest w leczeniu chorób jamy ustnej, a przygotowywane napary łagodzą zapalenia skóry. Szałwia obniża również poziom cukru we krwi i poprawia pracę układu trawiennego. Działa pozytywnie na objawy zmęczenia, czy wyczerpania. Powinny jej jednak unikać kobiety w ciąży. Pamiętajmy również, iż szałwia jest silnym lekiem antyseptycznym i stosowana w nadmiarze może powodować lekkie zatrucia.
Hippeastrum Rilona

Hippeastrum Rilona

Odmiana, która posiada bardzo długie, ciemnozielone, sztywne liście. Na wysokiej łodydze pojawiają się pomarańczowe kwiaty, jedne z największych kwiatów domowych. Wymaga stanowiska dobrze oświetlonego, wilgotnego. Kwitnie 4-6 tygodniu po posadzeniu.
1 2 3