Nasiona
Owoce irgi
Dodane przez: D H Wright

Irga

Irga (Cotoneaster) to niski, pokładający się krzew występujący głównie w Azji. W Polsce, w stanie dzikim występują 3 gatunki. Pod nazwą irga (Cotoneaster) sklasyfikowane są rośliny z rodzaju należącego do bogatej i różnorodnej rodziny różowatych, a liczba gatunków irg jest niezwykle trudna do ustalenia. Rozpiętość w szacunkach wynosi od 50 do 400. Trudności z ustaleniem dokładnej ich liczby spowodowane są wegetatywnym rozmnażaniem i ogromnym wzajemnym podobieństwem.
Ogród pełen azalii
Dodane przez: mstorz

Azalia a może Rododendron... co je łączy, co dzieli?

Łączą wymagania dotyczące kwaśnej gleby, rodzina wrzosowatych oraz wspólna łacińska nazwa rodzajowa Rhododendron, w obrębie, której istnieje kilka grup roślin różniących się polską nazwą.
Co je dzieli? Różaneczniki to krzewy lub małe drzewka, zwykle o sztywnych zimozielonych liściach. A azalie... Trudno znaleźć krzewy o tak pięknych kwiatostanach, tak wspaniale pachnących i urzekających ogromem barw.
Rozchodnik kaukaski Purpurteppich
Dodane przez: Stan Shebs

Rozchodnik kaukaski Voodoo

Rozchodnik kaukaski 'Voodoo' to bylina należąca do rodziny gruboszowatych Crassulaceae, pochodząca z południowo-zachodniej Azji, z Kaukazu, stąd nazwa - Sedum spurium 'Voodoo'. Sprowadzony został do Europy w XIX wieku. Dziś rzadko, ale spotkać go można na niżu Polski, gdzie występuje jako „uciekinier" z upraw. Nie stanowi jednak na szczęście zagrożenia dla naszych rodzimych gatunków.
Rudbekia
Dodane przez: edshealthtips

Rudbekie

Rudbekie to jedne z najpiękniejszych roślin zarówno jednorocznych jak i wieloletnich. Stanowią kwintesencję lata, a ich złociste kwiaty z pewnością rozjaśnią każdy ogródek. Rudbekie są idealnymi roślinami dla ludzi zapracowanych, spragnionych bujnych, długo kwitnących i trwałych kwiatów. Są mało wymagające i łatwe w uprawie, a ich rozmnażanie jest bardzo proste.
Jeżówka purpurowa
Dodane przez: BarefootGardener

Jeżówka purpurowa uroczym lekiem Indian

Jeżówka purpurowa to pochodząca z Ameryki Północnej przepiękna, rozkwitająca od czerwca do października różowo-purpurowymi kwiatami bylina. Znana niemal każdemu i nieomal od zawsze. Jej łacińska nazwa Echinacea purpurea jest nam dużo bliższa. A wszystko to dzięki jej właściwościom. Echinacea ma bowiem uodporniające nasz system odpornościowy właściwości. Działa przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, przeciwalergicznie, a nawet przeciwnowotworowo.
Czyściec wełnisty
Dodane przez: Carl E Lewis

Czyściec wełnisty

Rośliny okrywowe wyglądają bardzo ciekawie i nie powinno ich zabraknąć w żadnym ogrodzie. W ogrodach skalnych ze swoją dynamiką i siłą wzrostu stanowić będą doskonały kontrast dla głazów i wapiennych kamieni.
Astry bylinowe
Dodane przez: amandabhslater

Astry bylinowe

Jesienią, gdy większość roślin kończy kwitnienie a ogrody zaczynają pustoszeć, zakwitają astry i rozweselają nasze ogrody odcieniami fioletu, różu i czerwieni. Ich grecka nazwa oznaczająca gwiazdę, w pełni oddaje urodę tych kwiatów. Błyszcząc w ogrodach niezliczoną ilością kwiatów o żółtych środkach w całej gamie błękitu, fioletów, różów i czerwieni. Te niezwykle wytrzymałe i łatwe w uprawie kwiaty z pewnością będą znakomite dla początkujących ogrodników.
Zielone nawozy
Dodane przez: MV Roberts Garden

Nawozy zielone

Sierpień to okres intensywnych zbiorów dojrzewających owoców i warzyw. Wszędzie tam, gdzie nie planujemy późniejszych upraw puste miejsca możemy wykorzystać pod nawozy zielone. Czym są takie nawozy? Nawozy zielone to zielona masa roślinna pozostawiona w glebie. Zazwyczaj rośliny przeznaczone na zielony nawóz uprawiamy na polu, często jako poplon lub międzyplon, a następnie wprowadzamy do gleby poprzez przekopanie lub przeoranie. Nawozy zielone możemy stosować bez ograniczeń i pod każdą uprawę.
Przebiśniegi
Dodane przez: net efekt
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/wheatfields/2293732620/

Ogród wczesną wiosną

Jedno z ludowych przysłów powiada, że gdy na Święto Matki Boskiej Gromnicznej śnieg i mróz, to wiosna tuż tuż, a gdy z dachu ciecze, to się wiosna odwlecze. Przełom lutego i marca to znak, że już wkrótce nadejdzie wiosna. Wciąż jednak trwa zima, nie zapominajmy, więc o naszych zimowych ogrodniczych obowiązkach.
Mróz, zwłaszcza, gdy zima jest bezśnieżna, stanowi duże zagrożenie dla roślin w ogrodzie. Zadbajmy, by zwłaszcza te wrażliwsze zostały dobrze osłonięte, nie zapominając o roślinach pokojowych i przechowywanych w pomieszczeniach.
Sad w kwietniu
Dodane przez: swimboy1

Prace w kwietniu

Rozkwitające około 7 kwietnia pierwiosnki, zwiastuny obecności wiosny zdążyły już z pewnością przekwitnąć, teraz kolej na tulipany i masę pracy.
Obecność wiosny w sadzie to znak, że nadszedł termin przygotowywania drzew do przeszczepienia. Gałęzie przeznaczone do przeszczepiania skracamy do około 30-60 centymetrów, w zależności od ich grubości, licząc od miejsca rozgałęzienia.