Pełnia wiosny
Żagwin ogrodowy

Żagwin ogrodowy

Żagwin ogrodowy to bylina tworząca niskie, gęste i wiecznie zielone poduszki. Jej ozdobą są nie tylko kwiaty ale i drobne, delikatnie owłosione liście. W czasie kwitnienia obsypana jest drobnymi kwiatami barwy fioletowej, niebieskiej albo różowej. Kwitnie od kwietnia do maja. Tworząc charakterystyczne kobierce najlepiej sprawdza się na murkach kwiatowych i nad większymi kamieniami, gdzie tworzy przepiękne nawisy.
Tulipan  Apeldoorn

Tulipan Apeldoorn

TULIPAN DARWINA
Tulipany Darwina najlepiej kwitną w miejscach słonecznych. Odmiany wysokie i średnie dobrze sprawdzają się na ogrodowych rabatach. Natomiast odmiany niskie sadzimy w ogródkach skalnych oraz w pojemnikach. Idealnie nadają się na kwiat cięty. Szokują ogromną ilością różnych barw i odmian. Tulipany wymagaja podlewania gdy wiosennych opadów jest zbyt mało. Na glebach słabych najlepiej dokarmiać do momentu kwitnienia nawozami wieloskładnikowymi. Po zakwitnięciu tulipany ogławiamy poprzez wyłamanie pozostałości kwiatostanu. Dzięki temu zapewniamy lepsze kwitnienie w przyszłym roku. Tulipany wykopujemy po zaschnięciu liści,
czyli zwykle na przełomie czerwca i lipca.
Roślina zimotrwała.
Fiołek rogaty Blue Perfection

Fiołek rogaty Blue Perfection

Niewielka, pachnąca roślina o sercowatych liściach tworzących niewielkie, niskie rozety. Kwiaty pachnące jasnofioletowe. Kwitnie wiosną. Szybko się rozrasta i tworzy malownicze kępy.
Szczodrzeniec płożący

Szczodrzeniec płożący

Gęsty krzew o złocistożółtych kwiatach. Gałęzie płożą się i zakorzeniają. Bardzo ozdobny, niezupełnie odporny na mrozy. Dobry do ogródków skalnych lub na podwyższone rabaty. Wys. 10 - 30cm. Kwit. V - VI.
Szachownica Małachowskiego Fritillaria Michailovskyi

Szachownica Małachowskiego Fritillaria Michailovskyi

Fritillaria inna nazwa szachownica Michałowskiego, posiada kwiaty w kształcie dzwonków koloru fioletowopurpurowego z szeroką żółtą obwódką. Odpowiednia na rabaty i do ogródków skalnych. Kwitnie w maju.
Jeśli chcemy uprawiać, a mamy ciężkie gleby to pozostaje uprawa w pojemnikach dołowanych (lub nie) w gruncie. Po zaschnięciu liści cebulki wykopujemy, obsuszamy, oczyszczamy i po zaprawieniu np. w Kaptanie oraz ponownym obsuszeniu przechowujemy do wiosny w chłodnym i ciemnym miejscu. Takim sposobem zabezpieczymy się przed zgniciem cebul.
Draba

Draba

Drobna, dorastająca do 10 cm wysokości bylina, wytwarza gęste, soczystozielone kobierce, utrzymujące się również przez zimę. Drobniutkie żółte kwiaty kwitną między marcem a kwietniem tworzą zwarte, ciemnozielone poduszki przypominające kępy mchu. Nadaje się do sadzenia w szczelinach między kamieniami, na murki kwiatowe do ogródków skalnych oraz alpinariów.
Piwonia Karl Rosenfield

Piwonia Karl Rosenfield

Piwonie należą do najpiękniejszych kwiatów sezonowych, oprócz ciemoróżowych pięknych kwiatów odznaczają się dekoracyjnymi liśćmi, które jesienią przebarwiają się na brązowo lub żółto. Wymagają piaszczystych, żyznych gleb. Osiągają wysokość do 80 cm.
Mak wschodni Brillant

Mak wschodni Brillant

Posiada delikatne czerwone kwiaty, wyrasta do wysokości 60-90 cm, cała szczeciniasto lub odstająco owłosiona. Torebki nasienne prawie kuliste, z płaskim znamieniem o 13-18 promieniach. Po kwitnieniu część nadziemna zanika na jakiś czas, potem wyrastają liście odziomkowe.
Azalia Gibraltar

Azalia Gibraltar

Rododendron Gibraltar. Należy do tej samej grupy co różaneczniki, ale ma dużo mniejsze wymagania siedliskowe i jest wystarczająco odporna na mróz. Na zimę zrzuca liście. Dobrze rośnie zarówno w pełnym słońcu jak i półcieniu. Wiosną przed pojawieniem się liści azalia pokrywa się mnóstwem ognistopomarańczowych kwiatów. Wys. 1,5m. Kwit. V - VI.
Rododendron Bengal

Rododendron Bengal

Jedna z bardzo niewielu odmian różanecznika o intensywnie czerwonej barwie kwiatów. Jak wszystkie różaneczniki wymaga wysokiej i stałej wilgotności powietrza. Gleba powinna mieć odczyn kwaśny o ph 5,5, najlepiej pokryta ściółką grubości 5-10 cm. Stanowisko osłonięte od wiatrów.