Choroby roślin
malina
Dodane przez: mwri

Maliny

Maliny to owoce o najbardziej chyba wszechstronnym zastosowaniu. Wyśmienite jako świeży deser, doskonałe jako dżemy, kompoty czy soki. Owoce malin ze względu na zawartość kwasu elagowego, charakteryzującego się właściwościami antybakteryjnymi, wspomagają leczenie przeziębień. Znane jest również ich działanie uspokajające, przeciwbólowe i obniżające ciśnienie krwi.
Borówka brusznica
Dodane przez: Dawn Endico
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/candiedwomanire/1235434991/

Borówka brusznica

Borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaea L.) to gatunek niewielkiej krzewinki z rodziny brusznicowatych, dawniej wrzosowatych, występujący w umiarkowanej i chłodnej strefie całej półkuli północnej. Spotykany bardzo często na podmokłych torfowiskach, wrzosowiskach, borach świerkowych i sosnowych. Bardzo często urządzając ogród mamy problem z odpowiednią rośliną stanowiącą podszycie dla iglaków. Borówka brusznica znakomicie spełni tu swoja rolę.
Rabata kwietna
Dodane przez: bestfor

Szkodniki i choroby - ciągła walka

Szkodniki i choroby to ciągłe zagrożenie dla naszego ogrodu. Jeśli nie stosujemy środków zapobiegawczych, prewencji, natychmiast nie podejmujemy żadnych środków zaradczych skazujemy się na porażkę. Choroba, lub szkodnik opanuje cały nasz teren, cały ogród.
Kompostownik
Dodane przez: mezuni

Biologiczna walka ze szkodnikami

O zdrowiu roślin nie decyduje chemia, a ogromny zespół czynników odpowiedzialnych za cykl uprawowy. Wśród prac, o których decydujemy my, znajdziemy m.in. stosowanie upraw mieszanych, zadbanie, by oprócz roślin swoje miejsce w ogrodzie znalazły również pożyteczne zwierzęta, odpowiednie stanowiska i zgodne z wymaganiami nawożenie.
Pobielony pień drzewa owocowego
Dodane przez: craigemorsels

Bielenie drzew owocowych

Zdarzają się zimy ciepłe, pełne deszczów, pluch i błota, zdarzają się jednak również zimy ostre, powodujące przemarzanie roślin sadowniczych. Zewnętrznymi, łatwo dostrzegalnymi przez nas objawami uszkodzeń mrozowych są przemarznięcia konarów, pionowe pęknięcia pni i rany zgorzelinowe, powstające przede wszystkim po okresowym ociepleniu i rozhartowaniu zewnętrznych tkanek kory i drewna.
Sprzyjające warunki do powstawania takich ran występują najczęściej w styczniu i lutym, gdy w słoneczne dni pnie drzew i grubsze konary silnie nagrzewają się, a nocą podczas gwałtownego spadku temperatury pobudzone do życia tkanki przemarzają.
Powstawaniu uszkodzeń mrozowych na pniach i nasadach konarów drzew owocowych możemy zapobiec, bieląc je.
Brzoskwinia
Dodane przez: Emmaline

Brunatna zgnilizna drzew owocowych

Brunatna zgnilizna drzew owocowych, zwana również moniliozą, to choroba objawiająca się brunatnieniem i zamieraniem kwiatów oraz krótkopędów. Owoce pokrywają się gnilnymi, brunatnymi plamami oraz skupieniami zarodników. Przyczyną tej choroby są zimujące na pędach i na zmumifikowanych, pozostających na drzewie owocach, zarodniki, które wiosną stają się źródłem zakażenia.
Jabłoń
Dodane przez: House of Sims

Parch jabłoni

Przez cały okres rozwoju jabłoni jest ona narażona na infekcję parcha, chorobę wywoływaną przez grzyby Venturia inaequalis (Cooke) Aderh. Ta najgroźniejsza choroba atakuje jabłonie zarówno w produkcji towarowej jak i amatorskiej. Wyłącznie skuteczna ochrona pozwoli na uniknięcie strat finansowych i uzyskanie owoców dobrej jakości.
Irys Quaker Lady
Dodane przez: Tie Guy II

Irysy

Irysy, zwane często kosaćcami, przyzwyczajone są do długich, suchych okresów letnich oraz łagodnych zim. W naszym klimacie zmuszeni jesteśmy chronić je latem i wczesną jesienią przed wilgocią, zimą z kolei - przed dużym mrozem. Jeżeli tylko uda nam się spełnić ich wymagania, z pewnością staną się piękną ozdobą ogrodu lub balkonu. Niskie gatunki z powodzeniem wykorzystamy na skalniakach czy w pojemnikach.
Truskawki
Dodane przez: josf.se

Choroby truskawek

W ostatnich latach obserwujemy wzrost produkcji truskawek w Polsce. Pojawiają się nowe plantacje, produkujące owoce zarówno dla przetwórstwa, jak i deserowe. Wciąż odkrywamy nowe odmiany i kupujemy nowe sadzonki. Wraz z nimi łatwo rozprzestrzeniają się groźne patogeny, które bardzo trudno jest zwalczyć. Na plantacjach pojawiają się choroby i szkodniki, na które często nie jesteśmy przygotowani.
Pelargonie
Dodane przez: amandabhslater

Choroby i szkodniki pelargonii

Pelargonia to przepiękne rośliny zdobiące nasz balkony i okna już od ponad 200 lat. Wciąż żadne inne kwiaty nie dorównują im pełną staroświeckiego wdzięku urodą oraz specyficznym zapachem. W dzisiejszych czasach spotkać możemy odmiany czerwone, różowe, o kwiatach zarówno wielkich i drobnych. Wszystkie jednak wymagają troskliwej opieki przez cały rok.
1 2 3 4 5 6