Różanecznik
Kwietniowe żonkile
Dodane przez: 陈霆
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/philopp/2408704226/

Rok w ogrodzie - kwiecień

Rozkwitające około 7 kwietnia pierwiosnki są zwiastunem obecności wiosny i mimo, iż wciąż raz świeci słońce, to znów pada deszcz, przed nami masa pracy. Obecność wiosny w sadzie to znak, że nadszedł termin przygotowywania drzew do przeszczepienia. Gałęzie przeznaczone do przeszczepiania skróćmy do około 30 - 60 centymetrów, w zależności od ich grubości, licząc od miejsca rozgałęzienia.
Podlewanie trawnika
Dodane przez: starmist1
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com

Jak podlewać rośliny ogrodowe?

Przy podlewaniu roślin ogrodowych trzeba się trzymać pewnych reguł, aby podlewanie przynosiło jak najwięcej korzyści dla naszych roślin. Oto najważniejsze zasady sztuki podlewania... W naszym klimacie panuje dosyć niekorzystny rozkład opadów w ciągu roku. Otóż rośliny potrzebują najwięcej wody późną wiosną i latem. W tym okresie z reguły opady nie są dostatecznie intensywne i występują dłuższe okresy suszy.
Ogród pełen azalii
Dodane przez: mstorz

Podstawy uprawy różaneczników

Decydując się na uprawę różaneczników wybierzmy gatunki i odmiany odporne na niską temperaturę i wytrzymujące jej spadki. Zawsze zielone krzewy różaneczników giną w Polsce również wskutek nadmiernego wysuszenia ich tkanek. Dla różaneczników uprawianych w Polsce problem mogą stanowić również zimowe odwilże, silne promieniowanie słoneczne powodujące oparzenia liści oraz skoki temperatur między dniem a nocą.
Ochrona bylin przed zimą
Dodane przez: Linda N.
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/22748341@N00/2037791036/sizes/l/

Ochrona roślin przed zimą

Wiele roślin zamieszkujących nasze ogrody pochodzi z krajów o cieplejszym klimacie. Nasza zima może być dla nich zabójcza. Dlatego o bezpieczeństwie naszych roślin powinniśmy pomyśleć na długo przed nastaniem pierwszych przymrozków.
Zanim jednak rośliny zapadną w zimowy sen, stopniowo się hartują. Jesienne przymrozki odbierają jako sygnał do spowolnienia procesów życiowych.
Funkia
Dodane przez: SleepingBear
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/sleepingbear/259327812/

Ogrody półcienia

Większość ogrodowych zakątków, które my sami uważamy za nieoświetlone, tak naprawdę nie tonie całkowicie w półmroku, lecz zacieniona jest jedynie w niewielkim stopniu. Jako półcieniste określamy takie powierzchnie, na których cień budynków lub wysokich roślin kładzie się przez mniej niż połowę dnia. Takiej definicji odpowiadają obszary leżące przy wschodniej lub zachodniej ścianie domu.
Ogród pełen cienia
Dodane przez: Jean-Sebastien Roy
Zaczerpnięte z: Ogród pełen cienia

Cień nie jest wadą

Wymarzony ogród ocieniony koronami starych drzew tak różny jest od skąpanej w słońcu rabaty, bardziej tajemniczy i urokliwy. Czarowne baśnie z czasów dzieciństwa mogą odżyć na nowo, z każdym kolejnym kwiatem i srebrzysto-zielonym liściem, szczególnie w grze światła i cienia.
Ogród pełen azalii
Dodane przez: mstorz

Azalia a może Rododendron... co je łączy, co dzieli?

Łączą wymagania dotyczące kwaśnej gleby, rodzina wrzosowatych oraz wspólna łacińska nazwa rodzajowa Rhododendron, w obrębie, której istnieje kilka grup roślin różniących się polską nazwą.
Co je dzieli? Różaneczniki to krzewy lub małe drzewka, zwykle o sztywnych zimozielonych liściach. A azalie... Trudno znaleźć krzewy o tak pięknych kwiatostanach, tak wspaniale pachnących i urzekających ogromem barw.
Bukszpan wiecznie zielony

Żywopłoty liściaste

Termin sadzenia roślin pod żywopłot zależeć będzie od roślin, które wybierzemy. Drzewa i krzewy liściaste z odsłoniętym systemem korzeniowym, czyli te wcześniej uprawiane w szkółkach i wykopane do sprzedaży, sadzimy w październiku, tuż po zrzuceniu przez nie liści lub wczesną wiosną, przed rozwinięciem się pąków.
Sad w kwietniu
Dodane przez: swimboy1

Prace w kwietniu

Rozkwitające około 7 kwietnia pierwiosnki, zwiastuny obecności wiosny zdążyły już z pewnością przekwitnąć, teraz kolej na tulipany i masę pracy.
Obecność wiosny w sadzie to znak, że nadszedł termin przygotowywania drzew do przeszczepienia. Gałęzie przeznaczone do przeszczepiania skracamy do około 30-60 centymetrów, w zależności od ich grubości, licząc od miejsca rozgałęzienia.
Wrzosy
Dodane przez: foxypar4

Wrzosowisko

Stworzenie własnego wrzosowiska nie jest sprawą zbyt skomplikowaną, każdy, więc będzie mógł sobie z nią poradzić. Polany porośnięte przepięknie kwitnącymi wrzosami należą do najpiękniejszych leśnych widoków, nic nie stoi na przeszkodzie byśmy i my mogli mieć je we własnym ogrodzie. Różowe i białe wrzosy, w połączeniu z iglakami o odcieniu głębokiego błękitu i płożącym bluszczem, zachwycą nas swoimi kolorami w czasie, gdy inne rośliny stracą już ładny wygląd.