Sadzonki
Hortensja ogrodowa
Dodane przez: MShades

Hortensje

Hortensje pochodzą z terenów Azji i Ameryki, a ich głównym atutem są przepiękne okazałe kwiatostany, licznie pojawiające się i mieniące w wielu barwach: bieli, czerwieni, różu, fioletu. Znajdziemy także kwiaty barwy niebieskiej, zielonej oraz wielu odcieni tych barw. W zależności od gatunku możemy wykorzystywać hortensje jako rośliny doniczkowe uprawiane na tarasie balkonie oraz rośliny ogrodowe hodowane w grupach lub pojedynczo.
Nieformowany żywopłot
Dodane przez: Dan Zen

Forsycja

Do gatunku Forsycja należy 7 gatunków krzewów, z których tylko jednej występuje w południowo-wschodniej Europie. Pozostałe rosną we wschodniej Azji.
Forsycję znają niemal wszyscy. Niewielu z nas zna ją jednak z nazwy. Co roku, w marcu i kwietniu wszyscy zachwycają się rozświetlającymi ogrody krzewami okrytymi masą żółtych kwiatów pokrywających nagie gałęzie.
Rozchodnik kaukaski Purpurteppich
Dodane przez: Stan Shebs

Rozchodnik kaukaski Voodoo

Rozchodnik kaukaski 'Voodoo' to bylina należąca do rodziny gruboszowatych Crassulaceae, pochodząca z południowo-zachodniej Azji, z Kaukazu, stąd nazwa - Sedum spurium 'Voodoo'. Sprowadzony został do Europy w XIX wieku. Dziś rzadko, ale spotkać go można na niżu Polski, gdzie występuje jako „uciekinier" z upraw. Nie stanowi jednak na szczęście zagrożenia dla naszych rodzimych gatunków.
Sasanka zwyczajna Papageno
Dodane przez: cliff1066

Sasanka - symbol wiosny

Pojawiające się na łąkach sasanki, to oznaka wiosny. I choć gatunki wysokogórskie rozkwitną dopiero w lipcu, już dziś pomyślmy o przeniesieniu wiosennych odmian do naszych ogrodów.
Te niezwykle charakterystyczne, wiosenne byliny o pięknych dzwonkowatych, fioletowych, białych, czerwonych czy purpurowych kwiatach rozkwitają od końca marca do maja w zależności od ich odmiany i wiosennej pogody.
Chryzantema wielkokwiatowa
Dodane przez: Dorcia

Radosne chryzantemy

Większości z nas chryzantemy kojarzą się z Zaduszkami i smutkiem. Nazwa chryzantema wielkokwiatowa (Dendranthema grandiflora), pochodzi od greckiego słowa chryzos, czyli złoto.
W warunkach naturalnych kwiaty te występują w Chinach, Japonii, Korei i Mongolii. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że to złocienie wręczane są z okazji spotkań towarzyskich i radosnych wydarzeń, a według wielu ustępują urodzie jedynie róży.
Astry bylinowe
Dodane przez: amandabhslater

Astry bylinowe

Jesienią, gdy większość roślin kończy kwitnienie a ogrody zaczynają pustoszeć, zakwitają astry i rozweselają nasze ogrody odcieniami fioletu, różu i czerwieni. Ich grecka nazwa oznaczająca gwiazdę, w pełni oddaje urodę tych kwiatów. Błyszcząc w ogrodach niezliczoną ilością kwiatów o żółtych środkach w całej gamie błękitu, fioletów, różów i czerwieni. Te niezwykle wytrzymałe i łatwe w uprawie kwiaty z pewnością będą znakomite dla początkujących ogrodników.
Bukszpan wiecznie zielony

Żywopłoty liściaste

Termin sadzenia roślin pod żywopłot zależeć będzie od roślin, które wybierzemy. Drzewa i krzewy liściaste z odsłoniętym systemem korzeniowym, czyli te wcześniej uprawiane w szkółkach i wykopane do sprzedaży, sadzimy w październiku, tuż po zrzuceniu przez nie liści lub wczesną wiosną, przed rozwinięciem się pąków.
Formowany żywopłot

Żywopłoty iglaste

Po kamiennych i ceglanych murach gęste żywopłoty są najbardziej szczelnym ogrodzeniem. I bez wątpienia najładniejszym. Idealne zarówno do formowania, jak i swobodne we wzroście pozwolą cieszyć swą odmiennością. Stanowiąc ochronę przed ruchem ulicznym, samochodami, pieszymi, czy sąsiadami będą stały na straży naszej prywatności. Wystarczy, że raz na jakiś czas poświęcimy im swoją uwagę. Żywopłot jest, bowiem inwestycją na lata.
Przebiśniegi
Dodane przez: net efekt
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/wheatfields/2293732620/

Ogród wczesną wiosną

Jedno z ludowych przysłów powiada, że gdy na Święto Matki Boskiej Gromnicznej śnieg i mróz, to wiosna tuż tuż, a gdy z dachu ciecze, to się wiosna odwlecze. Przełom lutego i marca to znak, że już wkrótce nadejdzie wiosna. Wciąż jednak trwa zima, nie zapominajmy, więc o naszych zimowych ogrodniczych obowiązkach.
Mróz, zwłaszcza, gdy zima jest bezśnieżna, stanowi duże zagrożenie dla roślin w ogrodzie. Zadbajmy, by zwłaszcza te wrażliwsze zostały dobrze osłonięte, nie zapominając o roślinach pokojowych i przechowywanych w pomieszczeniach.
Sad w kwietniu
Dodane przez: swimboy1

Prace w kwietniu

Rozkwitające około 7 kwietnia pierwiosnki, zwiastuny obecności wiosny zdążyły już z pewnością przekwitnąć, teraz kolej na tulipany i masę pracy.
Obecność wiosny w sadzie to znak, że nadszedł termin przygotowywania drzew do przeszczepienia. Gałęzie przeznaczone do przeszczepiania skracamy do około 30-60 centymetrów, w zależności od ich grubości, licząc od miejsca rozgałęzienia.
1 2 3 4 5 6 7 8