Strefa 8A

Encyklopedia roślin

Alfabetyczny spis nazw roślin. Rośliny wg okresów kwitnienia, wysokości oraz mrozoodporności.
Juka elata

Juka elata

Ta średniej wielkości juka posiada krótki pień, od góry do dołu pokryty kołderką z zaschniętych liści. Bardzo liczne, bladozielone liscie są bardzo wąskie i na brzegach pokryte kutnerowatymi włoskami. Kwiaty kremowobiałe, zebrane w kwiatostan, który może dorastać do wysokości 4,5m. Jest odporna na mrozy, wymaga jednak bardzo dobrego drenażu i zabezpieczenia przed zimnymi deszczami
Męczennica czerwona

Męczennica czerwona

Kwiaty o niezwykłym kształcie, ze skrzyżowanymi pylnikami. Mnichom, którzy po raz pierwszy zobaczyli tę roślinę kształt pylników przypominał krzew cierniowy Jezusa i na pamiątkę jego śmierci nazwali je męczennicą. Jest to jednak roślina bardzo przyjemna, łatwa w uprawie, obficie kwitnąca i dodatkowo rodząca duże, smaczne owoce.
Trytoma groniasta Ekspress

Trytoma groniasta Ekspress

Bardzo ładna roślina o sztywnych, wyprostowanych liściach z ostrym kilem i brzegami. Od lipca do października wyrastają okazałe kwiatostany, wysokości do 1,2 metra, grono kwiatowe może mieć ponad 20 cm długości. Dolne kwiaty żółte, górne czerwone.
Drzewo butelkowe

Drzewo butelkowe

Z powodu swojego niezwykłego kształtu i bezproblemowej pielęgnacji drzewo butelkowe należy do najchętniej uprawianych sukulentów z rodziny Agawaceae. W swojej amerykańskiej ojczyźnie (Meksyk/Teksas)musi znosić palące słońce, upały, długotrwałe okresy bez suszy i jak widać takie warunki mu odpowiadają, bo dorasta do wysokości kilku metrów. Masywny pień gromadzi wodę, która pomaga mu przetrwać suszę, liście, przypominające liście palm, dzięki zredukowanej powierzchni ograniczają transpirację.
Szczodrzeniec płożący

Szczodrzeniec płożący

Gęsty krzew o złocistożółtych kwiatach. Gałęzie płożą się i zakorzeniają. Bardzo ozdobny, niezupełnie odporny na mrozy. Dobry do ogródków skalnych lub na podwyższone rabaty. Wys. 10 - 30cm. Kwit. V - VI.
Dziurawiec wielokwiatowy

Dziurawiec wielokwiatowy

Bardzo obficie i długo kwitnący (od czerwca do października) półzimozielony krzew o rzadko spotykanej żółtej barwie kwiatów. Nie jest całkowicie odporny na mrozy, wymaga okrycia na zimę. Często stosowany jako wolno rosnąca roślina okrywowa do zadarniania większych powierzchni.
Brugmansja

Brugmansja

Olbrzymie rośliny tarasowe, które w pełni kwitnienia na każdym robią niezapomniane wrażenie. Miłośnicy roślin odkryli je dla siebie 30 lat temu w ogrodach botanicznych i od tamtej pory nie opuszczają one naszych tarasów. Kwiaty długości 14 - 17 cm. barwy białej lub kremowobiałej o kształcie przypominającym trąbki (stąd czasami używana nazwa trąby anielskie). Mogą być prowadzone w formie drzewka lub krzewu, odpowiednio nawożone i pielęgnowane osiągają wysokość do 3m.
Drzewo truskawkowe

Drzewo truskawkowe

Mały, wiecznieziolony krzew lub drzewo o wysokości w ojczyźnie maksymalnie do 12m. Kora czerwonobrązowa do brązowej. Liście ozdobne, błyszczące, ciemnozielone o długości do 10 cm. Kwiatostany bardzo ładne, zwisające, kształtem przypominające polskie konwalie barwy białej do jasnoróżowej. Owoce okrągłe, o kształcie przypominającym truskawki, żółtawe, po dojrzeniu intensywnie czerwone. Lekko kwaskowate, bardzo smaczne.
Strelicja królewska

Strelicja królewska

Roślina ta nieprzypadkowo nosi nazwę Strelicja królewska - jest prawdziwą królową wśród roślin egzotycznych. Zachwyca niespotykanym kształtem i barwami swoich kwiatów. Bardzo popularna w cieplejszym klimacie (Wyspy Kanaryjskie), często uprawiana jest na kwiat cięty.
1 2 3