Strefa 3B

Encyklopedia roślin

Alfabetyczny spis nazw roślin. Rośliny wg okresów kwitnienia, wysokości oraz mrozoodporności.
Smagliczka skalna

Smagliczka skalna

Smagliczka skalna jest jedną z najczęściej uprawianych roślin o zwartym pokroju i żółtozłotych kwiatach. Osiągające 30 cm wysokości byliny kwitną w okresie od kwietnia do maja. Idealnie nadaje się do obsadzania skalniaków oraz rabat bylinowych.
Naradka odroślowa

Naradka odroślowa

Naradka odroślowa należy do najwdzięczniejszych roślin skalnych. Rozety jej owłosionych liści bardzo szybko tworzą gęste, bogato okryte kwiatami kobierce. Najlepiej będzie rosła na glebie żyznej , piaszczysto – gliniastej. Kwitnąc w czerwcu i lipcu wydaje kwiaty koloru ciemnoróżowego. Świetnie sprawdza się w ogrodach i na rabatach skalnych tworząc bardzo szybko rozrastające się poduszki.
Bergenia

Bergenia

Bergenia należy do bylin kłączowych o charakterystycznych dużych, mięsistych i zimozielonych liściach. Purpurowo-różowo kwiaty zdobią roślinę od kwietnia do maja. Posiada silne czerwone pędy z gęstymi kwiatostanami, początkowo kuliste potem parasolowate. To bylina o niewielkich wymaganiach glebowych, odpowiednia do ogrodu skalnego. W zimie należy ją chronić przed ostrym słońcem.
Aster alpejski

Aster alpejski

Aster alpejski to bardzo obficie kwitnąca bylina o ciemnofioletowych języczkowatych kwiatach, rurkowate żółte, zebrane w koszyczki umieszczone pojedynczo na szczytach łodyg, pojawiających się w maju i czerwcu. Roślina wieloletnia, półróżyczkowa, miękko owłosiona. Zwykle rośnie małymi kępkami. Preferuje stanowiska słoneczne.Przez Górali aster alpejski nazywany był wolimi oczami.