Strefa 4A

Encyklopedia roślin

Alfabetyczny spis nazw roślin. Rośliny wg okresów kwitnienia, wysokości oraz mrozoodporności.
Wiesiołek krzewiasty Youngi

Wiesiołek krzewiasty Youngi

Doskonały akcent do ogródków skalnych, posiada wyprostowane, często zaczerwienione, mniej lub bardziej rozgałęzione łodygi. Liście jajowatolancetowate, spiczaste, słabo ząbkowane. Kwiaty zebrane w wierzchołowe, kłosowate grona, złotożółte. Kwitnie VII-IX.
Tojeść rezesłana Goldi

Tojeść rezesłana Goldi

tojeść rozesłana
Lysimachia nummularia Aurea


Należy do rodziny Primulaceae-pierwiosnkowate. Gatunek europejski, występujący w warunkach naturalnych także w Polsce w miejscach wilgotnych, nad wodą i na łąkach. Jest to płożąca bylina, tworząca rozległe kobierce wysokości ok. 5 cm. Odmiana Goldi ma złociste, jajowate lub owalne liście osadzone naprzeciwlegle na 50 cm długości pędach, które ścielą się po ziemi i ukorzeniają w podłożu. Żółte kwiaty z ciemnoczerwonymi kropkami w środku osadzone są pojedynczo w kątach liści i pojawiają się na roślinie od czerwca do sierpnia. Bylina nadaje się do okrywania gruntu w miejscach cienistych i wilgotnych. Szczególnie przydatna w pobliżu zbiorników wodnych lub jako namiastka trawnika przed skalniakiem. Na stale wilgotnym podłożu znosi pełne nasłonecznienie i jest tam najintensywniej zabarwiona. W miejscach suchych liście ulegają przypaleniu. Tojeść rozesłana nie ma dużych wymagań co do gleby, może być ona przeciętnie żyzna, ale o odczynie obojętnym.
Ubiorek Schneeflocke

Ubiorek Schneeflocke

Niska bylina o silnie rozgałęzionych pędach, u dołu zdrewiałych, często płożących. Liście ciemnozielone, skórzaste, zimotrwałe. Kwiaty białe zebrane w gęste grona. Kwitnie niezwykle obficie.