Wczesna jesień

Encyklopedia roślin

Alfabetyczny spis nazw roślin. Rośliny wg okresów kwitnienia, wysokości oraz mrozoodporności.
Malina Polana

Malina Polana

Polana kwitnie i owocuje dwukrotnie - na jednorocznych pędach już na początku lipca i ponownie w dolnej części tych samych pędów w następnym roku w terminie tradycyjnego kwitnienia maliny. Odmiana zalecana do uprawy wyłącznie na późno letni i jesienny zbiór, z usuwaniem jednorocznych pędów przed zimą. Rodzi wspaniałe, aromatyczne, duże owoce.
Nachyłek wielkokwiatowy Early Sunrise

Nachyłek wielkokwiatowy Early Sunrise

Roślina uprawiana w miejscach suchych i piaszczystych.Posiada duże, żółte kwiaty, często uprawiana na kwiat cięty.Silne cięcie jesienią wydłuża żywotność roślin.
Liatra kłosowa

Liatra kłosowa

Różowo kwitnąca odmiana osiągająca wysokość ok.100 cm, posiada długi kłos składający się od 7-14 koszyczków. Kwitnie w sierpniu-październiku. Roślina cenna ze względu na późne kwitnienie.
Leszczyna pospolita Kataloński

Leszczyna pospolita Kataloński

Odmiana leszczyny bardzo plenna, o olbrzymich owocach. Miąższ o słodkim, migdałowym smaku, soczysty. Polecane do uprawy w ogrodach przydomowych.
Bluszcz

Bluszcz

Jedno z niewielu pnączy, które dobrze rośnie w cieniu. Może być sadzony przy murach, ścianach, od północnej strony. Posiada drobne kwiaty, żółtawozielone liście skórzaste, ciemnozielone z jaśniejszym unerwieniem. Jest samoczepny, nie wymaga podpór. Doskonale zimuje pod śniegiem, znosi wtedy najsroższe zimy.
Aster krzaczasty niebieski

Aster krzaczasty niebieski

Aster niebieski ceniony i uprawiany w ogrodach od wielu wieków, pochodzi z Ameryki Północnej. Nadaje się na rabaty, obwódki, ogródki skalne. Niewymagający co do gleby i bardzo odporny. Pędy wyprostowane, gęsto ulistnione, silnie rozkrzewiające się w górnej części, kwiatostany luźne, koszyczki osadzone na długich szypułkach, koloru niebieskiego.
Śliwa Bluefree

Śliwa Bluefree

Odmiana w początkowej fazie rosnąca silnie, po wejściu w owocowanie słabiej. Korona rozłożysta, niezbyt gęsta, ze skłonnością do ogołacania się. Wymaga silnego cięcia. Duża wytrzymałość na mróz. Przydatność głównie deserowa.
Lobelia lśniąca Elmfeuer

Lobelia lśniąca Elmfeuer

Bardzo ładna odmiana o czerwonych, kłosowatych kwiatostanach. Łodygi wzniesione, zaczerwienione. Pędy gęsto pokryte przebarwionymi na czerwono liśćmi. Wyrasta do 1,2 metra. Kwitnie w drugiej połowie lata.
Żurawina wielkoowocowa

Żurawina wielkoowocowa

Zimozielona krzewinka, wytwarzająca liczne, długie, płożące pędy, na których wyrastają krótkie pędy owocujące. Niezbędne jest zatem cięcie . Owoce dojrzewające jesienią , mają właściwości odżywcze i zdrowotne.Wymaga gleby kwaśnej, nie lubi suszy ani zalewania.Wytrzymuje duże spadki temperatur, ale wskazane jest okrywanie. Co parę lat radzimy podsypywać rośliny piaskiem co poprawia owocowanie. Roślina jest długowieczna. Owoc. IX/X.
1 2