Wczesna wiosna

Encyklopedia roślin

Alfabetyczny spis nazw roślin. Rośliny wg okresów kwitnienia, wysokości oraz mrozoodporności.
Ciemiernik czerwony

Ciemiernik czerwony

Gatunek ten pochodzi z Kaukazu posiada piękne kwiaty koloru ciemnopurpurowego. Liście jego są zimozielone, można go rozmnażać przez siew lub podział. Pojawia się wczesną wiosną, zależnie od przebiegu pogody. Lubi stanowiska półcieniste, glebę wilgotną, próchniczą.
Śnieżyca

Śnieżyca

Drobna, dekoracyjna, roślina osiągająca wysokość do 30 cm, liście odziomkowe, równowąskie, o zaokrąglonym wierzchołku, szerokości 4-13 mm.
Kwiaty jeden, rzadko dwa na szczycie łodygi, dzwonkowaty, pachnący, zwieszony. Działki okwiatu jednakowej długości, białe z żółtozieloną plamką pod szczytem. Kwitnie nawet w lutym, wśród śniegu, w marcu i w kwietniu.
Zawilec Sylphide

Zawilec Sylphide

ZAWILEC - KWIATY DELIKATNE, RÓŻNOBARWNE

REWELACYJNE KWIATKI PIĘKNIE WYGLĄDAJĄCE W OGRODZIE

NADAJĄ SIĘ RÓWNIEŻ NA KWIAT CIĘTY - ZACHOWUJĄ ŚWIEŻOŚĆ W WAZONIE DO 7 DNI

DZIĘKI BOGACTWU KOLORÓW, DELIKATNYM LIŚCIOM I DUŻYM KWIATOM PIĘKNIE PREZENTUJĄ SIĘ NA SKALNIAKU

BULWKI PRZED SADZENIEM NALEŻY ZAMOCZYĆ W WODZIE NA OK. 24 H
Narcyz Salome

Narcyz Salome

Głębokość sadzenia: 12 cm
Zawilec Hollandia

Zawilec Hollandia

Ozdobna roślina posiadająca duże, dłoniaste liście, łodygi dochodzące do 20 cm zakończone jednym kwiatem złożonym z kilku płatków. Zaleca się sadzić w miejscach zacisznych, słonecznych. Gleba przepuszczalna, wilgotna.
Ciemiernik wschodni

Ciemiernik wschodni

Roślina ta dzięki ozdobnym, trwałym liściom jest atrakcyjna przez cały rok. Liście duże, dekoracyjne podobne do palmowych. Cenny ze względu na wczesną porę kwitnienia- wiosnę. Lubi stanowiska półcieniste.
Płomyk szydlasty biały

Płomyk szydlasty biały

Roślina tworzy zbitą darń z płożących się pędów, o ciemnozielonych liściach. Liście szydlaste, sztywne, delikatnie owłosione. Kwiaty o klinowatych płatkach korony, zebrane są po 3-6 w baldachogrona. Odmiana Maischnee charakteryzuje się białymi kwiatami, pojawiającymi się w kwietniu i maju. Bylina osiąga wysokość 10cm.
Hiacynt Gipsy Queen

Hiacynt Gipsy Queen

odporna na mróz : tak ,
głębokość sadzenia : 10-15 cm ,
Hiacynty należą do najpopularniejszych roślin ogrodowych stosowanych na rabaty i obwódki. Powodami popularności jest bardzo szeroka gama kolorów, zapach, łatwość uprawy. Sadzi się je we wrześniu/październiku na głębokości kilkunastu centymetrów uważając, by wsadzić je w odpowiednią stronę. Ziemia powinna być żyzna o odczynie obojętnym z przyswajalnym wapniem, choć rośliny te tolerują niemal wszystkie warunki z wyjątkiem skrajnie kwaśnych lub o wysokim poziomie wód gruntowych. Stanowisko powinno być nasłonecznione, a jeśli nie da się uniknąć cienia, to powinien on być lekki. Miejsce nie powinno być narażone na silne wiatry. Cebule wykopuję się w czerwcu po zaschnięciu liści. Hiacynty z powodzeniem można uprawiać w doniczkach.
Tulipan Urumienisis

Tulipan Urumienisis

Rodzaj roślin cebulowych należący do rodziny liliowatych. Zalicza się do niego ok. 120 gatunków i ok. 8 tysięcy odmian.
Naturalny obszar występowania tulipana to Europa południowa, północna Afryka, Azja od Turcji, przez Iran, góry Pamir i Hindukusz, stepy Kazachstanu, po północno - wschodnie Chiny i Japonię.

Wg jednej z legend, tulipany zostały sprowadzone do Europy zachodniej w 1554 roku przez Oghiera Ghiselin de Busbecq, ambasadora Imperium Osmańskiego na dworze Ferdynanda I. Druga legenda mówi, że przywiezione zostały ze Sri Lanki przez Lopo Vaz de Sampayo, gubernatora kolonii portugalskich w Indiach.
1 2 3 4 5 6