Wczesna wiosna
Magnolia pośrednia Lennei

Magnolia pośrednia Lennei

Jedna z najbardziej dekoracyjnych odmian uprawianych u nas magnolii. Późna i bardzo obficie kwitnąca. Jej kwiaty są bardzo pękate, kontrastowo zabarwione, z zewnątrz purpurowe, wewnątrz białe. Wymaga gleb żyznych i świeżych, o odczynie lekko kwaśnym. Stanowisko zaciszne, osłonięte od wiatrów, słoneczne lub półcieniste. Wskazane jest ściółkowanie gleby oraz okrywanie na zimę.
Zawilec grecki Anemone Blanda

Zawilec grecki Anemone Blanda

Zawilec Blanda pochodzi z Grecji. Ma wysokość ok. 10 cm, posiada różnokolorowe, duże kwiaty. Bardzo efektowna roślina na niskie rabaty bylinowe. Rozmnażamy przez podział bulwkowatych korzeni w sierpniu. Na zimę wymaga okrycia.
Szafirek biały Muscari album

Szafirek biały Muscari album

Roślina cebulowa, wieloletnia o lśniących odziomkowych liściach i równowąskich, białych kwiatach zebranych w groniaste kwiatostany. Dorasta do 25 cm. Odpowiedni na rabaty, lubi miejsca słoneczne i półcieniste.
Storczykowiec czerwony

Storczykowiec czerwony

Storczykowiec czerwony jest rośliną bardzo cenioną przez hobbystów. Podobają im się zarówno jego niepowtarzalne kwiaty jest liście w kształcie przypominającym motyle. Może rosnąć jako roślina półpnąca ( doskonale prezentuje się na ścianie ogrodu zimowego)lub jako krzew.
Narcyz Thalia

Narcyz Thalia

Narcyz rodzina Amarylkowate
Narcyzy to jedne z najłatwiejszych i najbardziej znanych roślin cebulowych,bez których trudno wyobrazić sobie wiosnę w ogrodzie.
Narcyzy tworzą wieloletnie cebule,wydłużone,pokryte cienkimi,brązowymi,suchymi łuskami z wyraźna siateczką nerwów.Ich kwitnienie przypada od marca do maja.Narcyzy lubią stanowiska słoneczne lub lekko zacienione,gleby próchniczne,dostatecznie wilgotne i głęboko uprawione.Cebule sadzi się już w drugiej połowie sierpnia i na początku września,gdyż do dobrego ukorzenienia wymagają wyższej temperatury gleby,jak np.tulipany.W naszym klimacie wymagają okrycia na zimę.Cebule należy wykopywać co 3-4 lata.Podczas wegetacji rośliny należy w miarę potrzeby podlewać,dokarmiać oraz usuwać rośliny chore,a zwłaszcza porażone przez wirusy.Narcyzy rozmnażają się przez oddzielanie cebul przybyszowych.Pamiętać jednak należy o nie rozdzielaniu cebul mocno połączonych z cebulą mateczną,aby nie uszkodzić piętki.Cebule po wykopaniu w końcu czerwca i na początku lipca,należy podsuszyć(ale nie na słońcu !),poodrywać zaschnięte liście i bez dokładnego oczyszczenia przechowywać do czasu sadzenia w dobrze wietrzonym pomieszczeniu w temperaturze około 18-20*C.
Hiacynt Carnegie

Hiacynt Carnegie

odporna na mróz : tak ,
głębokość sadzenia : 10-15 cm ,
Zastosowanie:
Hiacynty przyozdobią nam ogródki skalne, obwódki ścieżek. Nadają się również na rabaty, do sadzenia w grupach na trawnikach oraz do uprawy w różnych pojemnikach na tarasach i balkonach.
Porady:
Po posadzeniu cebul powierzchnię ziemi należy wyrównać, by w zagłębieniach nie zbierała się woda, która zimą może być dla hiacyntów niebezpieczna.
Pielęgnacja:
Ponieważ hiacynt jest rośliną wrażliwą na przemarzanie zimą ściółkujemy je korą sosnową, słomą lub liśćmi. Po rozpoczęciu wzrostu wczesną wiosną dokarmia się rośliny nawozem wieloskładnikowym w 2-3 dawkach po 20-30 g/m2, a w czasie suszy obficie podlewa. Pielęgnacja roślin w czasie wzrostu polega na ostrożnym spulchnianiu gleby i usuwaniu chwastów. Po kwitnieniu warto usunąć zaschnięte kwiaty wraz z zalążnią, aby nie zawiązywały się nasiona osłabiające przyrost cebuli.
Hiacynt Jan Bos

Hiacynt Jan Bos

odporna na mróz : tak
głębokość sadzenia : 10-15 cm
Ciemiernik korsykański

Ciemiernik korsykański

Dekoracyjna roślina zimozielona. Liście dłoniasto złożone, ciemnozielone. Łodygi gęsto ulistnione wyrastają do 50 cm. Kwiaty kuliste, dzwonkowate. Rozsiewa się obficie. Kwitnie od marca do maja. Można do uprawiać na kwiat cięty i jako rośliny doniczkowe.
Narcyz Jetfire

Narcyz Jetfire

MIESZANKA BOTANICZNY
Narcyz jest znaną i często spotykana roślina w polskich ogrodach. Ogromna ilość różnorodnych odmian. Roślina zwykle pachnąca z przykoronkiem w środku. Najlepiej sadzić w grupach.Roślina idealna na kwiat cięty długo utrzymuje świeżość. Odmiany wysokie i średnie dobrze sprawdzają się na ogrodowych rabatach. Odmiany niskie sadzimy w ogródkach skalnych i w pojemnikach. Narcyzy najlepiej kwitną w słonecznych lub lekko ocienionych miejscach. Na zimę przykrywamy warstwą ściółki. Narcyzy przesadzamy co kilka lat. Cebule wykopujemy w końcu czerwca lub na początku lipca. Do czasu sadzenia przechowujemy w koszykach w suchym , przewiewnym miejscu.
Narcyz Tete-a-Tete

Narcyz Tete-a-Tete

Roślina cebulowa z rodziny amarylkowatych. Dorasta do 20 cm wysokości. Wykształca trzy żółte kwiaty na pędzie. Kwitnie w marcu i kwietniu.
Lubi miejsca słoneczne lub nieznacznie zacienione. Preferuje glebę przepuszczalną, głęboko uprawioną z dużą zawartością próchnicy.
Polecany na skalniaki, efektownie wygląda także w grupach na rabatach.
1 2 3 4 5 6