Zaranie wiosny

Encyklopedia roślin

Alfabetyczny spis nazw roślin. Rośliny wg okresów kwitnienia, wysokości oraz mrozoodporności.
Oczar Diane

Oczar Diane

Najwcześniej kwitnący krzew w naszym klimacie! Kwiaty pojawiają się często już w styczniu! Początkowo są one brązowoczerwone, następnie intensywnie czerwone. Jesienne zabarwienie liści żółte, często pomarańczowe, czerwone. Odporny na mrozy, lubi miejsca słoneczne do półcienistych, z lekko kwaśnym podłożem.
Narcyz Tahiti

Narcyz Tahiti

Piękny, pełny kwiatostan.
Głębokość sadzenia: 12 cm
Zimuje: tak
Pigwowiec pośredni Crimson and Gold

Pigwowiec pośredni Crimson and Gold

Jeden z najważniejszych krzewów ozdobnych, bardzo wcześnie kwitnący - często juz w marcu. Jesienią ozdobne są żółte, jabłkowate, bardzo liczne owoce, często stosowane na przetwory. Dobrze rośnie nawet na suchych i jałowych glebach. Może być wykorzystywany na nieformowane kwitnące żywopłoty.
Wawrzynek wilczełyko Rubrum

Wawrzynek wilczełyko Rubrum

Najwcześniej kwitnący krzew krajowy - niekiedy kwitnie już w styczniu. Kwiaty kielichowate, ciemnoróżowe, silnie pachnące. Całkowicie odporny na mrozy, lubi stanowiska półcieniste do zacienionych, gleby chłodne, próchniczne. Cała roślina, a zwłaszcza owoce trujące.
Leszczyna pogięta

Leszczyna pogięta

Bardzo ciekawa, ikebanowa odmiana leszczyny o poskręcanych pędach i liściach. Wzrost słaby, bardzo tolerancyjna w stosunku do stanowiska, dobrze rośnie nawet w cieniu. Należy unikać gleb jałowych i podmokłych.
Gęsiówka kaukaska Compacta Schneehaube

Gęsiówka kaukaska Compacta Schneehaube

Doskonała roślina do słonecznych ogródków skalnych i na murki oporowe. Liście rozetowe szarozielone, szypułki kwiatowe najczęściej nagie.Posiada kwiaty pojedyncze, kwitnie bardzo obficie.
Krokus Flower Record

Krokus Flower Record

Roślina o dużych kwiatach, koloru ciemno niebieskiego.
Pielęgnowanie
Dokarmianie roślin polega na dwukrotnym wysianiu nawozu wieloskładnikowego, każdorazowo po 30g na metr kwadratowy. W kwietniu i maju, w razie suszy podlewać rośliny obficie raz w tygodniu. Krokusy uprawiane na trawniku trzeba podczas koszenia omijac, aby nie pozbawić roślin liści, gdyż wtedy rośliny słabo rosną i giną.
Przechowywanie
Krokusy można uprawiać na tym samym miejscu przez kilka lat. Wykopywanie bulw przypada na koniec czerwca. Po podsuszeniu czyści się bulwy z resztek liści i przechowuje w chłodnym, przewiewnym miejscu do połowy września.
Przebiśnieg

Przebiśnieg

Niska, dekoracyjna roślina o równowąskich, białych kwiatach. Przebiśniegi rozmnaża się z cebul przybyszowych, najlepiej rośnie w sąsiedztwie drzew na glebie próchniczej, wapiennej.
Bergenia Rotblum

Bergenia Rotblum

Roślina zimozielona, pochodząca z Syberii. Liście skórzaste, błyszczące u nasady zaokrąglone lub sercowate. Kwiaty bardzo liczne, szerokodzwonkowate, płatki barwy lilaróżowej. Dekoracyjna roślina o małych wymaganiach.
1 2