Winobluszcz pięcioklapowy
Dodane przez: guldfisken

Kolory jesieni

Jesień to szczególna pora roku, kiedy przyroda zachwyca pięknem i różnorodnością kolorów. To pora, która często inspiruje właścicieli ogrodów do tworzenia pięknych, barwnych przestrzeni.
Gdy lato powoli odchodzi w dal, w ogrodach zaczynają królować rośliny o ciepłych odcieniach żółci, pomarańczy, czerwieni, miedzi i brązu. Nadchodzi jesień. Wiele bylin zdobiących nasz ogród późnym latem rozkwita także jesienią. Wiele z nich kwitnie także po pierwszych przymrozkach. Od września kolorystykę ogrodów uzupełniają przebarwiające się jesienne liście bylin, drzew i krzewów. Bogactwo przepięknych roślin jest ogromne.
Francuskie ogrody
Dodane przez: caspermoller
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/caspermoller/2675050642/

Czy ogród francuski jest dla mnie odpowiedni?

Zadbany i właściwie zaprojektowany ogród stanowi zawsze dumę właściciela. Od nas samych zależeć powinno, jaki będzie nasz ogród. Historia projektowania i tworzenia ogrodów niesie ze sobą bogactwo wzorców. Z dziesiątek przykładów z pewnością wybierzemy coś dla siebie. Warto poznawać różne ogrodowe style, by spośród wielu odnaleźć ten, który będzie nam najlepiej odpowiadał.
Pergola
Dodane przez: sheilaellen
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/sheilaellen/113508086/

Budujemy pergole i arki

Arki i pergole swym pięknem i siłą swych konstrukcji dodają ogrodom charakteru, stanowiąc podporę dla dużej ilości pnączy. Umieszczone tuż przy wejściu do ogrodu nadadzą mu odrobinę tajemniczości i urozmaicą jego przestrzeń. Pergole i arki z powodzeniem pomogą również odizolować nieatrakcyjną część ogrodu czy stać się zasłoną dla nieestetycznych zabudowań gospodarczych. Nasza konstrukcja może być zarówno ozdobna, jak i prosta, skomplikowana i najzwyczajniejsza na świecie.
Powojnik
Dodane przez: adulau

Cięcie powojników - część III

Mieszańce powojników, wydające duże kwiaty od późnej wiosny do jesieni, to grupa rozkwitająca na pędach ubiegłorocznych. Cechą typową dla jej przedstawicieli jest kwitnienie połączone ze wzrostem nowych pędów, na starych bocznych odgałęzieniach. Na młodych pędach od późnego lata do wczesnej jesieni rozkwitają duże kwiaty.
Powojnik górski
Dodane przez: ndrwfgg
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/ndrwfgg/148684544/

Cięcie powojników - część II

Powojniki wcześnie kwitnące, to grupa rozkwitająca od końca wiosny do początku lata, na krótkich pędach powstałych poprzedniego lata.
Do opisywanej grupy należą: Clematis alpina i odmiany, C. cirrhosa, C. macropetala i odmiany oraz C. montana i odmiany.
Powojnik Nelly Moser
Dodane przez: Hellsgeriatric

Cięcie powojników - część I

Powojniki późno kwitnące, do których należą gatunki oraz mieszańce wytwarzające latem i jesienią kwiaty wyłącznie na nowych, powstałych w danym sezonie pędach, niewłaściwie pielęgnowane i nieprzycinane, wiosną rozwiną pędy, które kwitły w poprzednim sezonie.
Cięcie tej grupy jest niezwykle proste i polega na ścięciu całej rośliny tuż przy ziemi, w połowie lub pod koniec zimy.
Aktinidia arguta
Dodane przez: Bjorn Appel
Zaczerpnięte z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Weiki02.jpg

Cięcie kiwi

Na początku XX wieku, aktinidię chińską sprowadzono do Nowej Zelandii. W latach 30 rozpisano konkurs na imię dla niej. Od tego momentu chiński agrest nazywany jest kiwi.
Kiwi zna każdy. Brązowe, omszone, owalne, o jaskrawo zielonym środku owoce.
Uwielbiające ciepło roślinki nie nadają się w naszym klimacie do sadzenia ich w gruncie.
Siewki roślin
Dodane przez: The County Clerk
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/17548490@N00/463758285/

Rozmnażanie roślin przez podział

Dzielenie roślin jest jednym z najpopularniejszych i najłatwiejszych sposobów rozmnażania roślin, a także metodą ich odmładzania. Najlepszym momentem do wykonywania tego typu zabiegów jest okres, kiedy kwitną, czyli sezon wiosenny, ponieważ wytwarzają wówczas nowe pędy oraz rozwijają system korzeniowy (włókniste i mięsiste korony, rozłogi, kłącza).
Ogród pełen azalii
Dodane przez: mstorz

Podstawy uprawy różaneczników

Decydując się na uprawę różaneczników wybierzmy gatunki i odmiany odporne na niską temperaturę i wytrzymujące jej spadki. Zawsze zielone krzewy różaneczników giną w Polsce również wskutek nadmiernego wysuszenia ich tkanek. Dla różaneczników uprawianych w Polsce problem mogą stanowić również zimowe odwilże, silne promieniowanie słoneczne powodujące oparzenia liści oraz skoki temperatur między dniem a nocą.
Cięcie głównych pędów
Dodane przez: e-ogrody.com
Zaczerpnięte z: e-ogrody.com

Cięcie krzewów - część IV

Celem mocnego, radykalnego przycinania jest uzyskanie najefektowniejszego wyglądu kory lub liści zimą. Ta metoda cięcia jest bardzo podobna do metody opisywanej przed tygodniem.
Niektóre krzewy rozkwitają na pędach zeszłorocznych, przycięte jednak według tej metody nie rozkwitną wcale. Odpowiednio jednak nawożone dadzą przepiękne liście, nawet do trzech razy większe niż normalnie. Cięcie to da nam szansę otrzymania pięknego listowia.
Do omawianej grupy zaliczymy dereń biały, dereń rozłogowy, wiele gatunków wierzby, perukowca podolskiego, leszczynę długookrywową 'Purpurea' oraz odmiany bzu o złotych i purpurowych liściach.