Brzoskwinia
Dodane przez: Emmaline

Brunatna zgnilizna drzew owocowych

Brunatna zgnilizna drzew owocowych, zwana również moniliozą, to choroba objawiająca się brunatnieniem i zamieraniem kwiatów oraz krótkopędów. Owoce pokrywają się gnilnymi, brunatnymi plamami oraz skupieniami zarodników. Przyczyną tej choroby są zimujące na pędach i na zmumifikowanych, pozostających na drzewie owocach, zarodniki, które wiosną stają się źródłem zakażenia.
Śliwa
Dodane przez: elisfanclub

Szarka śliw

Szarka śliw to wirusowa choroba przenoszona w czasie okulizacji i szczepienia. Szarkę przenoszą także mszyce. Liczba drzew ulegająca infekcji zależy w dużej mierze od liczby uskrzydlonych mszyc. Największą niechlubną rolę odgrywa mszyca śliwkowo-kocankowa – zielono zabarwiona mszyca, powodująca skręcanie liści.
Owoce czereśni
Dodane przez: bortescristian

Rak bakteryjny drzew owocowych

Rak bakteryjny drzew owocowych to choroba wywoływana przez polifagiczną bakterię Pseudomonas syringae pv syringae van Hall atakującą między innymi drzewa owocowe. W naszym klimacie rak bakteryjny występuje bardzo często na czereśniach i wiśniach. Choroba typowa jest dla brzoskwini, czereśni, moreli oraz wiśni. Jabłonie i grusze są porażane znacznie rzadziej. Dodatkowo chorobie sprzyjają zimne i zwięzłe gleby.
Jabłoń
Dodane przez: House of Sims

Parch jabłoni

Przez cały okres rozwoju jabłoni jest ona narażona na infekcję parcha, chorobę wywoływaną przez grzyby Venturia inaequalis (Cooke) Aderh. Ta najgroźniejsza choroba atakuje jabłonie zarówno w produkcji towarowej jak i amatorskiej. Wyłącznie skuteczna ochrona pozwoli na uniknięcie strat finansowych i uzyskanie owoców dobrej jakości.
Hippeastrum
Dodane przez: glenn_e_wilson

Czerwona plamistość hipeastrum

Chorobę wywołują różne grzyby, które rozprzestrzeniają się głównie wtedy, gdy cebula i dolna część rośliny mają zbyt mokro. W sprzyjających dla siebie warunkach grzyby mogą się mnożyć i doprowadzić do karłowacenia rośliny.
Zwalczanie jest dość trudne. Jak pokazuje praktyka, oszczędne podlewanie wystarcza do tego, aby powstrzymać rozpowszechnianie się grzybów.
Truskawki
Dodane przez: josf.se

Choroby truskawek

W ostatnich latach obserwujemy wzrost produkcji truskawek w Polsce. Pojawiają się nowe plantacje, produkujące owoce zarówno dla przetwórstwa, jak i deserowe. Wciąż odkrywamy nowe odmiany i kupujemy nowe sadzonki. Wraz z nimi łatwo rozprzestrzeniają się groźne patogeny, które bardzo trudno jest zwalczyć. Na plantacjach pojawiają się choroby i szkodniki, na które często nie jesteśmy przygotowani.
Powojnik
Dodane przez: adulau

Choroby powojników

Powojniki to idealne rośliny do obsadzania pergoli lub arek. Powojniki, dorastające do 8 metrów długości, należące do rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae) obejmują około 230 gatunków bylin, krzewów i pnączy. Z całą pewnością zaskoczą nas nie tylko przepięknymi, kolorowymi, utrzymującymi się od maja do października kwiatami.
Pelargonie
Dodane przez: amandabhslater

Choroby i szkodniki pelargonii

Pelargonia to przepiękne rośliny zdobiące nasz balkony i okna już od ponad 200 lat. Wciąż żadne inne kwiaty nie dorównują im pełną staroświeckiego wdzięku urodą oraz specyficznym zapachem. W dzisiejszych czasach spotkać możemy odmiany czerwone, różowe, o kwiatach zarówno wielkich i drobnych. Wszystkie jednak wymagają troskliwej opieki przez cały rok.
Chryzantema wielkokwiatowa
Dodane przez: Dorcia

Choroby chryzantem

Uprawiane przez nas chryzantemy mogą zostać zaatakowane przez szkodniki lub choroby. Jeśli porażenie objęło roślinę w niewielkim stopniu zawsze warto ją ratować, jeśli chory jest już cały okaz wyrzućmy go.
Jedną z chorób dotykających głównie chryzantemy uprawiane pod osłonami, choć niekoniecznie, jest rdza biała.
Choroby brzoskwini
Dodane przez: hr.icio

Choroby brzoskwiń

Wśród wielu pytań pojawiających się na internetowych forach bardzo często znajdują się te, dotyczące problematyki chorób drzew owocowych m.in. chorób brzoskwiń. Przybliżenie zagadnień ułatwi nam, często nierówna, walkę.
Kędzierzawość liści brzoskwini jest jedną z najczęstszych i najgroźniejszych chorób brzoskwini.
1 2 3 4 5 6