Ogrodowe oczko
Dodane przez: jpopesku1
Zaczerpnięte z: www.flickr.com

Oczko wodne - mieszkańcy oczka wodnego ʕ•ᴥ•ʔ

Ryby ʕ•ᴥ•ʔ w oczku wodnym mogą być źródłem zarówno wielu radości, jak i masy kłopotów. Urządzając oczko wodne, już na samym początku powinniśmy wybrać właściwe gatunki i ilość ryb. Tylko właściwie pielęgnowane ryby będą dobrze czuły się w naszym oczku, a my wraz z nimi. W zbiorniku w którym zdecydowaliśmy się utrzymywać ryby, znacznie trudniej utrzymać jest bowiem równowagę biologiczną, zwłaszcza przy zbyt gęstej ich obsadzie.
Pąki kwiatowe
Dodane przez: Mr. T in DC
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com

Wczesne zapobieganie chorobom drzew

Wszyscy już chyba mamy dość zimowej aury i z niecierpliwością czekamy na pierwsze oznaki wiosny. Okres przedwiośnia, który dość ciężko zdefiniować, jest bodajże pierwszym momentem, w którym możemy wejść do swego ogrodu i rozpocząć profilaktyczne opryski jeszcze bezlistnych drzew i krzewów.
Pąki kwiatowe
Dodane przez: Mr. T in DC
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/mr_t_in_dc/5366460263/sizes/l/

Wczesne zapobieganie chorobom drzew

Wszyscy już chyba mamy dość zimowej aury i z niecierpliwością czekamy na pierwsze oznaki wiosny. Okres przedwiośnia, który dość ciężko zdefiniować, jest bodajże pierwszym momentem, w którym możemy wejść do swego ogrodu i rozpocząć profilaktyczne opryski jeszcze bezlistnych drzew i krzewów.
Letni ogród
Dodane przez: Muffet
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com

Lato zmienia oblicze

Ostatnie tygodnie lata to tropikalne upały, które odczuły także rośliny. W tym czasie, z racji osłabienia, stały się podatne na infekcje chorób grzybowych. Lato zmieni swoje oblicze. Temperatura w przeważającej części kraju będzie oscylować w przedziale 25 – 30 stopni; częściej niż dotychczas będzie padał deszcz. W najbliższych dniach należy się spodziewać się infekcji m.in. szarej pleśni, mączniaków i rdzy.
Pomidory
Dodane przez: Manjith Kainickara
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/manjithkaini/1061718736/

Bakteryjna cętkowatość pomidorów

Czynnikiem etiologicznym choroby określonej jako bakteryjna cętkowatość pomidorów jest bakteria Pseudomonas syringae. Bakteria ta najczęściej atakuje rośliny rosnące na uprawach polowych, ale zdarza się również pod osłonami. Niestety ofiarą cętkowatości często pada również papryka, rosnąca w pobliżu zainfekowanych pomidorów.
Azalia Parkfeuer

Zwalczanie mszyc i zapobieganie inwazji

Klimat umiarkowany zmienny, być może niezbyt korzystny dla letniego wypoczynku, jest błogosławieństwem dla rozwoju roślinności. Stąd właśnie rolnictwo, sadownictwo i ogrodnictwo w Polsce rozwija się tak doskonale.
Jodła
Dodane przez: mindfrieze
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/mindfrieze/202480652/

Ochojniki są też na jodłach

Ochojniki to owady z grupy pluskwiaków (podobnie jak mszyce). Bardzo dużo publikacji w prasie i programach telewizyjnych poświęca się dwóm gatunkom: ochojnikowi świerkowemu i świerkowo-modrzewiowemu.
Ochojniki korowojodłowe (obiałka jodłowa) w Polsce pojawił się ponad 100 lat temu. Od kilku ostatnich lat jego liczebność niepokojąco wzrosła na terenie całego kraju. Można go spotkać przede wszystkim na starszych jodłach. Obiałka to owad barwy jasnobrązowej i brązowej o długości ok. 1,5mm. Owady i jaja przez nie złożone otoczone są białą watą.
Szkodniki w ogrodzie
Dodane przez: Shandchem
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/14508691@N08/3773571248/

Ślimaki atakują – jak poradzić sobie z inwazją?

Klimat umiarkowany przejściowy, pod wpływem którego znajduje się niemal cały obszar Polski, jest niestety doskonały dla życia i rozwoju wszelkiego rodzaju fauny pełzającej. Najgorsze, co może nam się przytrafić, to trwająca od marca do grudnia jesień – wtedy cień pada na każdy obszar rolnictwa, sadownictwa i ogrodnictwa. Nie muszę już wspominać o fatalnym samopoczuciu, wynikającym z kiepskiej pogody.
Ochrona bylin przed zimą
Dodane przez: Linda N.
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/22748341@N00/2037791036/sizes/l/

Ocieplanie roślin

Gdy z dnia na dzień jest coraz chłodniej, warto zatroszczyć się o nasze ogrodowe rośliny. Dzięki odpowiedniej osłonie, możemy je uchronić przed niskimi temperaturami oraz silnym wiatrem. Niektóre rośliny uprawiane w pojemnikach, można bez problemu przenieść do zamkniętego pomieszczenia. Jednak takiej możliwości nie mamy w przypadku roślin sadzonych do gruntu. Wtedy wiele naszych ogrodowych roślin wymaga zabezpieczenia przed wpływem niskich temperatur.
Pleśń śniegowa
Dodane przez: Instytut Hodowli i Aklimatyzacji
Zaczerpnięte z: Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin

Zapobieganie chorobom trawników

Jednym z czynników obniżających estetyczny wygląd trawnika są choroby powodowane przez grzyby. Problem ten łączy się z typem trawnika. Trawniki koszone raz lub dwa razy do roku, bez nawożenia mineralnego, prawie wcale nie chorują, ale też nie mają walorów estetycznych. Wraz z częstotliwością koszenia i nawożenia poprawia się wygląd trawników ale wzrasta zagrożenie chorobami, zwłaszcza gdy przy ich pielęgnacji popełniane są błędy.
1 2 3 4 5 6