Cięcie słabych pędów
Dodane przez: e-ogrody.com
Zaczerpnięte z: e-ogrody.com

Cięcie krzewów - część III

Istotną czynnością jest cięcie krzewów zrzucających liście, których młode pędy rozkwitają już w pierwszym sezonie.
Mocno przycięte wczesną wiosną pędy wypuszczają silne pędy, zakwitające latem lub na początku jesieni. Pozostawione same sobie bardzo szybko staną się przekleństwem ogrodu, chaszczami pełnymi suchych gałązek, rozkwitającymi coraz to mniejszymi kwiatami.
Do grupy zaliczymy m.in., zrzucające liście odmiany prusznika, hortensję wiechowatą, wiśnię gruczołkowatą, tawułę drobną, tawułę Douglasa oraz tawułę japońską.
Przycinanie pędów
Dodane przez: robinsan
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/13384589@N00/3491606040/

Cięcie krzewów - część II

Przed nami cięcie krzewów, wytwarzających kwiaty na pędach powstałych w poprzednim sezonie wegetacyjnym. Kwiaty tych krzewów powstają na krótkich pędach bocznych wytwarzanych przez jednoroczny krzew, bądź też już na jednorocznych gałęziach. Do grupy tych krzewów zaliczymy te, rozkwitające wiosną i na początku lata. Znajdziemy tu więc między innymi: budleję skrętolistną, żarnowiec miotlasty i jego mieszańce, żylistki, forsycje, hortensję ogrodową, kolkwicje, jaśminowce..
Przycinanie pędów
Dodane przez: e-ogrody.com
Zaczerpnięte z: e-ogrody.com

Cięcie krzewów - część I

Powszechnym, błędnym przekonaniem jest, że każdy krzew wymaga corocznego podcięcia. To błędna teza. Wiele z krzewów potrafiłoby przepięknie rosnąć bez najmniejszej naszej ingerencji. Jednakże na grupę krzewów, do której należą m.in. klon japoński, klon palmowy, świdośliwa, buddleja, moszenki, dereń kwiecisty, dereń kousa, leszczynowiec, gatunki irgi i trzmieliny, kalina, oczar, ketmia syryjska, lilak, gatunki magnolii zrzucające liście oraz ich mieszańce, korzystnie wpływa przycinanie.
Cięcie konaru
Dodane przez: e-ogrody.com

Cięcie drzew - podstawy

Co roku wielu ogrodników przeprowadza cięcie róż i innych krzewów ozdobnych z liści, czy kwiatów. Wielu zapomina jednak o cięciu drzew. Wielu nie uważa tego nawet za konieczne. Zakupione w szkółkach pięknie ukształtowane drzewko potrafi jednak odpowiednio nie formowane przybrać brzydki i nieestetyczny kształt.
Formowanie i cięcie w pierwszych latach jest, więc podstawą uzyskania ładnego i pięknie utrzymanego drzewa.
Ochrona bylin przed zimą
Dodane przez: Linda N.
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/22748341@N00/2037791036/sizes/l/

Ochrona roślin przed zimą

Wiele roślin zamieszkujących nasze ogrody pochodzi z krajów o cieplejszym klimacie. Nasza zima może być dla nich zabójcza. Dlatego o bezpieczeństwie naszych roślin powinniśmy pomyśleć na długo przed nastaniem pierwszych przymrozków.
Zanim jednak rośliny zapadną w zimowy sen, stopniowo się hartują. Jesienne przymrozki odbierają jako sygnał do spowolnienia procesów życiowych.
Idealnie płaski trawnik
Dodane przez: heipei

Trawnik

Miejsce zabaw dla dzieci, łącznik pomiędzy częściami kompozycji ogrodowej, oaza zieleni - trawnik może być wszystkim z osobna lub równocześnie. Ciesząc nasze oczy będzie wymaga jednak od nas pielęgnacji. Ładniejszy i trwalszy będzie tylko dzięki naszej ciężkiej pracy. Siew, dobór mieszanek, czyszczenie, utrzymywanie krawędzi, strzyżenie. Rutynowe zabiegi to podstawa. Nie powinniśmy jednak zapomnieć o okazjonalnych, często zapominanych czynnościach.
Rabata kwietna
Dodane przez: bestfor

Rabaty bylinowe

Rabaty, to najpopularniejszy sposób wykorzystania bylin, z jakim możemy zetknąć się w przydomowych ogrodach. Rabata, jako wyodrębniona przestrzeń obsadzona bylinami może mieć więc kształt najprostszego, regularnego prostokąta, umieszczonego na przykład równolegle do ogrodowej ścieżki, bądź posiadać zupełnie nieregularne, abstrakcyjne kształty.
Funkia
Dodane przez: SleepingBear
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/sleepingbear/259327812/

Ogrody półcienia

Większość ogrodowych zakątków, które my sami uważamy za nieoświetlone, tak naprawdę nie tonie całkowicie w półmroku, lecz zacieniona jest jedynie w niewielkim stopniu. Jako półcieniste określamy takie powierzchnie, na których cień budynków lub wysokich roślin kładzie się przez mniej niż połowę dnia. Takiej definicji odpowiadają obszary leżące przy wschodniej lub zachodniej ścianie domu.
Ogród pełen cienia
Dodane przez: Jean-Sebastien Roy
Zaczerpnięte z: Ogród pełen cienia

Cień nie jest wadą

Wymarzony ogród ocieniony koronami starych drzew tak różny jest od skąpanej w słońcu rabaty, bardziej tajemniczy i urokliwy. Czarowne baśnie z czasów dzieciństwa mogą odżyć na nowo, z każdym kolejnym kwiatem i srebrzysto-zielonym liściem, szczególnie w grze światła i cienia.
Ogród stepowy
Dodane przez: hortulus
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/hortulus_aptus/2498269294/

Step wokół domu

Czy możliwe jest posiadanie przepięknego ogrodu na piaszczystej działce? Oczywiście! Wybierzmy jednak odpowiednie gatunki, a przed ich posadzeniem starannie przygotujmy glebę. Sucha i piaszczysta zdecydowanie nie będzie najlepszym stanowiskiem dla wymagających roślin, z nich lepiej zrezygnujmy, posadźmy gatunki pochodzące z suchych siedlisk.