Storczykowiec różowy
Storczykowiec różowy
AUTOR: Tauolunga
Artykuły powiązane
Storczykowiec różowy
Dodane przez: Tauolunga

Storczykowiec różowy

Storczykowiec różowy (Bauhinia monandra) to mały, wiecznieziolony krzew lub drzewo o wysokości maksymalnie do 12m. Kora czerwonobrązowa do brązowej. Liście ozdobne, błyszczące, ciemnozielone o długości do 10 cm. Kwiatostany bardzo ładne, zwisające, kształtem przypominające polskie konwalie barwy białej do jasnoróżowej. Owoce okrągłe, o kształcie przypominającym truskawki, żółtawe, po dojrzeniu intensywnie czerwone. Lekko kwaskowate, bardzo smaczne.
Storczykowiec czerwony
Dodane przez: Jen 64
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/jen_in_brisbane/3058787142/

Storczykowiec czerwony

Storczykowiec czerwony (Bauhinia galpinii) jest rośliną bardzo cenioną przez hobbystów. Podobają im się zarówno jego niepowtarzalne kwiaty jest liście w kształcie przypominającym motyle. Może rosnąć jako roślina półpnąca (doskonale prezentuje się na ścianie ogrodu zimowego)lub jako krzew.
Storczykowiec purpurowy
Dodane przez: Jen 64
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/jen_in_brisbane/2897720653/

Storczykowiec purpurowy

Jeden z najwcześniej kwitnących storczykowców, storczykowiec purpurowy (Bauhinia purpurea), bardzo często kwitnie już wczesną wiosną, jeszcze przed rozwojem liści. Kwiaty bardzo duże, intensywnie purpurowe, podobne do storczyków. Bardzo ciekawe są również liście o niespotykanym kształcie przypominającym motyle. Zarówno kwiaty, jak i liście wprowadzają atmosferę prawdziwej egzotyki. Bardzo dobrze czuje się w ogrodzie zimowym, na tarasie, w szklarni.
Sadzonka
Dodane przez: www.sxc.hu
Zaczerpnięte z: www.sxc.hu

Kalendarz wysiewu nasion kwiatów, ziół i warzyw

Mamy już kalendarzową wiosnę, więc z pewnością myśleliście już o wysiewie nasion. Warto zwrócić uwagę na ich jakość i wybierać tylko produkty renomowanych firm. Poza tym, jak wcześniej wspominaliśmy, wydajność kiełkowania wzrasta, jeśli wykonasz prostą procedurę zaprawiania nasion.
Pomidory
Dodane przez: Manjith Kainickara
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/manjithkaini/1061718736/

Bakteryjna cętkowatość pomidorów

Czynnikiem etiologicznym choroby określonej jako bakteryjna cętkowatość pomidorów jest bakteria Pseudomonas syringae. Bakteria ta najczęściej atakuje rośliny rosnące na uprawach polowych, ale zdarza się również pod osłonami. Niestety ofiarą cętkowatości często pada również papryka, rosnąca w pobliżu zainfekowanych pomidorów.