Rozchodnik ostry
Artykuły powiązane
Rozchodnik ostry

Rozchodnik ostry

Jeden z najniższych rozchodników, tworzy gęstą darń. Zdobi drobnymi ale grubymi liśćmi. Całkowicie pokrywa się żółtymi kwiatami. Stosowany w ogrodach skalnych i naturalistycznych. Kwiaty rozwijają się w miesiącu czerwcu oraz lipcu i wyrastają na krótkich szypułkach lub są prawie siedzące, zebrane w małe nibybaldachy lancetowate, mają gwiazdkowato rozstawione płatki.

Encyklopedia roślin

Alfabetyczny spis nazw roślin. Rośliny wg okresów kwitnienia, wysokości oraz mrozoodporności.
Karmnik ościsty

Karmnik ościsty

Roślina tworząca niską, poduszkowatą darń wysokości 5cm, składającą się z długich, płożących pędów, na których okółkowo rozmieszczone są równowąskie liście, długości 5-15 mm. Darń w miesiącu czerwcu i lipcu pokrywa się drobnymi białymi kwiatkami o delikatnym miodowym zapachu. Lubi stanowiska słoneczne, glebę piaszczystą, lekko wilgotną.
Macierzanka piaskowa

Macierzanka piaskowa

Roślina o pędach płonnych tworzących niską, zwartą darń. Łodygi owłosione, liście małe, tylko u nasady orzęsione. Pędy kwiatowe wzniesione do 15cm. Kwiaty średnicy do 2cm, purpurowo-fioletowe, zebrane w wierzchołkowe, kuliste nibykłosy, są ozdobą ogrodu od maja do września. Najbardziej efektowna pod względem obfitości kwitnienia wśród uprawianych macierzanek. W porze kwitnienia jasnozielone kobierce liści znikają pod ogromem kwiecia. Przyjemnie pachnie.
Kostrzewa sina

Kostrzewa sina

Zimozielona trawa, tworząca barwne, srebrzystoniebieskie poduszki. Może być sadzona obok niskich krzewów, irg, pięciorników, razem z roślinami cebulowymi, na wrzosowiskach. Jest trawą bardzo wytrzymałą, szybko się rozrasta, tworząc zwartą darń. Odmiany różnią się siłą wzrostu i intensywnością zabarwienia liści.