Sasanka zwyczajna
Artykuły powiązane
Sasanka zwyczajna

Sasanka zwyczajna

Duże dzwonkowate kwiaty i dekoracyjne owocostany to cechy charakterystyczne tej rośliny. Polecana do ogrodów skalnych. Prześliczna w każdej fazie swojego wzrostu, począwszy od pięknych jedwabiście, miękko owłosionych pąków kwiatowych, przez ciekawe, fioletowo-niebieskie dzwonkowate skierowanym do góry, kwiaty, aż do uroczych, puszystych owocostanów, jest ozdobą każdego ogrodu. Wymaga gleby piaszczystej, lekkiej najlepiej wapiennej. Kwitnie od kwietnia do maja.

Encyklopedia roślin

Alfabetyczny spis nazw roślin. Rośliny wg okresów kwitnienia, wysokości oraz mrozoodporności.
Rozchodnik ostry

Rozchodnik ostry

Jeden z najniższych rozchodników, tworzy gęstą darń. Zdobi drobnymi ale grubymi liśćmi. Całkowicie pokrywa się żółtymi kwiatami. Stosowany w ogrodach skalnych i naturalistycznych. Kwiaty rozwijają się w miesiącu czerwcu oraz lipcu i wyrastają na krótkich szypułkach lub są prawie siedzące, zebrane w małe nibybaldachy lancetowate, mają gwiazdkowato rozstawione płatki.
Śnieżyca

Śnieżyca

Drobna, dekoracyjna, roślina osiągająca wysokość do 30 cm, liście odziomkowe, równowąskie, o zaokrąglonym wierzchołku, szerokości 4-13 mm.
Kwiaty jeden, rzadko dwa na szczycie łodygi, dzwonkowaty, pachnący, zwieszony. Działki okwiatu jednakowej długości, białe z żółtozieloną plamką pod szczytem. Kwitnie nawet w lutym, wśród śniegu, w marcu i w kwietniu.
Karmnik ościsty

Karmnik ościsty

Roślina tworząca niską, poduszkowatą darń wysokości 5cm, składającą się z długich, płożących pędów, na których okółkowo rozmieszczone są równowąskie liście, długości 5-15 mm. Darń w miesiącu czerwcu i lipcu pokrywa się drobnymi białymi kwiatkami o delikatnym miodowym zapachu. Lubi stanowiska słoneczne, glebę piaszczystą, lekko wilgotną.