Laurowiśnia
Artykuły powiązane
Laurowiśnia

Laurowiśnia

Laurowiśnia wschodnia (laurośliwa wschodnia, wawrzynośliwa, śliwa wawrzynolistna) Prunus laurocerasus L. -gatunek rośliny wieloletniej z rodziny różowatych.Pień
Drzewo lub krzew o wysokości do 6 m.
Liście:
Zimotrwałe, eliptyczne, całobrzegie i skórzaste. Na górnej stronie są błyszczące i ciemnozielone (przypominają liście laurowe i stąd pochodzi nazwa laurowiśnia).
Kwiaty:
Drobne, białe, delikatne, pachnące, zebrane we wzniesione grona. Mają 5-działkowy kielich, 5-płatkową koronę, 1 słupek i liczne pręciki. Kwitnie w maju.
Owoc:
Czarny pestkowiec. U nas owoce zawiązują się rzadko.

Encyklopedia roślin

Alfabetyczny spis nazw roślin. Rośliny wg okresów kwitnienia, wysokości oraz mrozoodporności.
Ciemiernik czerwony

Ciemiernik czerwony

Gatunek ten pochodzi z Kaukazu posiada piękne kwiaty koloru ciemnopurpurowego. Liście jego są zimozielone, można go rozmnażać przez siew lub podział. Pojawia się wczesną wiosną, zależnie od przebiegu pogody. Lubi stanowiska półcieniste, glebę wilgotną, próchniczą.
Ciemiernik wschodni

Ciemiernik wschodni

Roślina ta dzięki ozdobnym, trwałym liściom jest atrakcyjna przez cały rok. Liście duże, dekoracyjne podobne do palmowych. Cenny ze względu na wczesną porę kwitnienia- wiosnę. Lubi stanowiska półcieniste.
Ciemiernik korsykański

Ciemiernik korsykański

Dekoracyjna roślina zimozielona. Liście dłoniasto złożone, ciemnozielone. Łodygi gęsto ulistnione wyrastają do 50 cm. Kwiaty kuliste, dzwonkowate. Rozsiewa się obficie. Kwitnie od marca do maja. Można do uprawiać na kwiat cięty i jako rośliny doniczkowe.