Akebia pięciolistkowa
Artykuły powiązane
Akebia pięciolistkowa

Akebia pięciolistkowa

Szybko rosnące pnącze osiągające wysokość do 10m. Pędy cienkie, fioletowo zabarwione, liście dłoniastozłożone, 5-listkowe. Kwiaty ciemnofioletowe, pojawiające się w maju. Owoce w kształcie ogórka, purpurowobrązowe, jadalne, stosunkowo rzadko się u nas zawiązują.

Encyklopedia roślin

Alfabetyczny spis nazw roślin. Rośliny wg okresów kwitnienia, wysokości oraz mrozoodporności.
Złotokap pospolity

Złotokap pospolity

Złotokap jest wysokim krzewem o zielonych, wyprostowanych pędach. Polska nazwa tego krzewu najlepiej odzwierciedla jego wygląd podczas kwitnienia, gdyż długie, złociste kwiatostany na tle ciemnozielonych liści sprawiają wrażenie kąpiących złotem. Można sadzić go pojedynczo na eksponowanym miejscu. Coroczne bardzo obficie kwitnie. Lubi dużo słońca i jest rośliną zimotrwałą. Wymaga umiarkowanie żyznej gleby. Dobrze znosi warunki miejskie. Rośnie do wysokości 4 m.
Fotergilla amerykańska

Fotergilla amerykańska

Fothergilla major. Niezwykle cenna roślina w małych, przydomowych ogródkach. Wiosną pojawiają się pachnące, bardzo ozdobne, puszyste kwiatostany. W jesieni wspaniale się przebarwia na kolor purpurowy lub złoto-pomarańczowy. Wytrzymała na niskie temperatury, dobrze rośnie w miejscach zacienionych np. pod koronami drzew. 2 – 2,5m. Kw. V – VI.
Akebia

Akebia

Silnie rosnące, półzimnozielono pnącze, którego liście składają się z 5 promieniście złożonych owalnych listków przypominających dłoń, opadających dopiero po silnych mrozach. Dorasta do 6-10 m wysokości, w tym 1-3 m przyrostu na rok. Pachnące kwiaty kwitną w maju, fioletowobrązowe u osobników żeńskich(ok 3 cm śr.) oraz różowe u męskich(ok 1 cm śr). Ozdobne owoce purpurowo - fioletowe lub jasno fioletowe. Roślina wymaga ciepła i żyznej gleby - łatwo przystosowuje się do nowego środowiska. Bardzo dobrze wspina się po podporach, takich jak altany, ściany, płoty a nawet drzewa.