Tulipan Turkestanica
Artykuły powiązane
Tulipan Turkestanica

Tulipan Turkestanica

TULIPAN BOTANICZNY
Tulipany botaniczne to pochodzące z Azji ładne rośliny karłowe przeznaczone do skalniaków, kwietników, pojemników skrzynek. Najlepiej sadzić w niewielkich grupach. Cebulki mogą bez przeszkód przez całe lata pozostawać w glebie kwitną corocznie. Tulipany botaniczne maja skromne wymagania, konieczna jest jedynie dobrze przepuszczalna gleba.

Encyklopedia roślin

Alfabetyczny spis nazw roślin. Rośliny wg okresów kwitnienia, wysokości oraz mrozoodporności.
Płomyk szydlasty biały

Płomyk szydlasty biały

Roślina tworzy zbitą darń z płożących się pędów, o ciemnozielonych liściach. Liście szydlaste, sztywne, delikatnie owłosione. Kwiaty o klinowatych płatkach korony, zebrane są po 3-6 w baldachogrona. Odmiana Maischnee charakteryzuje się białymi kwiatami, pojawiającymi się w kwietniu i maju. Bylina osiąga wysokość 10cm.
Tulipan Urumienisis

Tulipan Urumienisis

Rodzaj roślin cebulowych należący do rodziny liliowatych. Zalicza się do niego ok. 120 gatunków i ok. 8 tysięcy odmian.
Naturalny obszar występowania tulipana to Europa południowa, północna Afryka, Azja od Turcji, przez Iran, góry Pamir i Hindukusz, stepy Kazachstanu, po północno - wschodnie Chiny i Japonię.

Wg jednej z legend, tulipany zostały sprowadzone do Europy zachodniej w 1554 roku przez Oghiera Ghiselin de Busbecq, ambasadora Imperium Osmańskiego na dworze Ferdynanda I. Druga legenda mówi, że przywiezione zostały ze Sri Lanki przez Lopo Vaz de Sampayo, gubernatora kolonii portugalskich w Indiach.
Tulipan Van Tubergren s Variety

Tulipan Van Tubergren s Variety

To chyba najbardziej popularna roślina cebulowa. Jej odmian nie sposób zliczyć, ciągle powstają nowe. Barwa kwiatów jest bardzo różnorodna, jest to praktycznie pełna paleta kolorów (od bieli do czerni). Kwitnie przez cały maj.
Tulipany dobrze rosną na większości typów gleb, ale najbardziej lubią przepuszczalne, żyzne i próchniczne. Po wypuszczeniu pierwszych liści nawozimy je nawozami uniwersalnymi lub azotowymi. Głębokość sadzenia to około 10cm.