Męczennica

Męczennica
Dodane przez: MizGingerSnaps
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/vamcmag/1392702376/
Rodzina: Passifloraceae
Pochodzenie: Argentyna, Brazylia, Paragwaj.

Opis:
Męczennica (Passiflora caerulea) to szybkorosnące, wieloletnie, wieczniezielone pnącze z ciemnozielonymi liśćmi. Kwiaty białe, wielkości do 9 cm, owoce owalne, długości 7,5 cm szerokości do 4 cm, jadalne. Dojrzałe koloru pomarańczowego z czerwonym smacznym miąższem.

Rozmnażanie: Nasiona

Wysiew: Nasiona przed wysiewem umieścić na 24-48 godz. w wodzie o temperaturze 45°C (np. w termosie). Gdy do nasion przywierają cząstki miąższu do wody możemy dodać domowy środek odkażający. Zmniejszy to prawdopodobieństwo porażenia siewek przez choroby grzybowe. Po tym okresie umieszczamy nasiona na głębokość 1/2 cm do mieszanki ziemi do wysiewu nasion. Wystawić w jasne i ciepłe miejsce. Podłoże utrzymywać w stanie wilgotnym, ale nie mokrym.

Czas wysiewu:
Cały rok

Pielęgnacja:Męczennica bardzo dobrze rośnie w pojemnikach. W czasie letnich miesięcy wymaga jasnego, ciepłego miejsca, zimować powinna w doniczce w jasnym pomieszczeniu o temperaturze 5°C. Latem podlewamy bardzo intensywnie, tak aby nigdy nie przeschła. Jako podłoże stosujemy żyzną, przepuszczalną ziemię uniwersalną, z dodatkiem piasku lub perlitu. Nie możemy zapomnieć o dobrym drenażu. Nawożenie najwygodniej przeprowadzić nawozami długodziałającymi poprzez mieszanie ich wiosną z podłożem. Passiflora caerulea jest jednym z niewielu gatunków męczennic uprawę którego możemy spróbować prowadzić na zewnątrz w ogrodzie. Bez większych szkód wytrzymuje ona mrozy do -15°C. Ważne jest jednak zrobienie dobrego drenażu pod bryłą korzeniową i w pierwszych latach stosowanie dobrej ochrony przed mrozem. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na zabezpieczeniu szyjki korzeniowej (za pomocą torfu, kory). Pomogą również znalezienie zacisznego, cichego miejsca - najlepiej przy ścianie domu.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: e-ogrody.com
2009-06-23 12:08:10