Czereśnia Kordia

Czereśnia Kordia
Cechy:
Pokrój
W zwartych drzewostanach dorasta do 20 - 25 m wysokości, tworząc długi, strzelisty pień i wąską, stożkowatą, czasem nierównomierną koronę. Drzewa samotne mają krótki pień i szeroką, regularną koronę.
Pień
Kora czerwonobrązowa, cienka, często błyszcząca z dużymi przetchlinkami. Na starych pniach często łuszczy się okrężnymi pasmami.
Liście
Eliptyczne lub odwrotnie jajowate, zaostrzone, grubo, częściowo podwójnie piłkowane, od spodu owłosione. Na ogonku, u nasady blaszki znajdują się 1-2 duże gruczołki. Długość liści 8 - 15 cm.
Kwiaty
2 - 6 na długich (5 cm) szypułkach, białe. Kwitnie od kwietnia do maja.
Owoce
Potocznie nazywane czereśniami. Kuliste pestkowce, jadalne, zwykle koloru czerwonego, spotykane także odmiany żółte oraz czarne. U drzew dzikich średnica ich nie przekracza zwykle 1 cm, u odmian hodowlanych sięga ok. 2,5 cm. Dojrzewają od maja do późnego lipca, w niższych położeniach górskich nawet dopiero w sierpniu. U odmian dzikich owoce o cienkiej warstwie miąższu, często niesmaczne, gorzkawe. Często zjadane są przez ptaki, które przyczyniają się do rozsiewania czereśni (ornitochoria). Odmiany hodowlane różnią się owocami.
2010-04-14 15:01:15