Jak pielęgnować Gwiazdę Betlejemską

Gwiazda Betlejemska
Dodane przez: Stars for Europe
Zaczerpnięte z: Sigma International (Poland) Ltd. Sp. z o.o.
Poinsecja, potocznie nazywana Gwiazdą Betlejemską, to najpopularniejsza roślina sezonowa goszcząca w naszych domach zimą. Stała się w pewien sposób symbolem Świąt Bożego Narodzenia i nie ma drugiej rośliny doniczkowej tak doskonale rozweselającej nasze mieszkanie w tym okresie.

gwiazda betlejemska lub inaczej wilczomlecz nadobny (Euphorbia pulcherrima), jest rośliną, która posiada silnie drażniący biały sok, wyciekający z najmniejszej rany rośliny. Nazwa poinsecja pochodzi od nazwy pierwszego ambasadora Meksyku Joela Poinsettego, który był także botanikiem. To właśnie jemu zawdzięczamy odkrycie tej charakterystycznej rośliny.

Warto poświęcić jej trochę uwagi i zastanowić się w jaki sposób ją pielęgnować by jak najdłużej i najpiękniej cieszyła nas swoimi wyjątkowymi kwiatami.

Przede wszystkim podczas zakupu gwiazdy betlejemskiej należy zwrócić uwagę na wygląd rośliny. kwiat powinien mieć zdrowe, ciemnozielone liście, które nie powinny od dołu żółknąć, ponieważ może świadczyć o złej kondycji rośliny. Rośliny nie powinny być także przelane, a także zaatakowane przez szkodniki.

Gwiazda Betlejemska
Dodane przez: HORTICO
Zaczerpnięte z: HORTICO
Po wybraniu odpowiedniego okazu, należy unikać spadków temperatury poniżej 12 stopni C, ponieważ to może spowodować utratę liści. Do prawidłowego rozwoju poinsecja potrzebuje temperatury od 18 do 21 stopni C.

Odpowiednim miejscem dla naszej gwiazdy betlejemskiej będzie jasny i dobrze nasłoneczniony zakątek. Nie należy stawiać jej zbyt blisko kaloryfera, gdyż będzie miała tam zbyt ciepło i mało wilgoci. Warto mieć na uwadze odpowiednią temperaturę powietrza, ponieważ przegrzanie jej grozi żółknięciem i utratą liści. Do umiarkowanego podlewania doskonale nada się woda o temperaturze pokojowej. Podczas kwitnięcia należy zrezygnować z nawożenia rośliny.

I tak oto postępując możemy cieszyć się pięknym kwiatem przez cały grudzień i styczeń. Gdy opadną już wszystkie liście, często pozbywamy się rośliny, a za rok kupujemy nową. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że gwiazdę betlejemską można przywrócić do blasku. W tym celu, po przekwitnięciu należy ją mocno skrócić tak by na pędach zostały 3-4 pąki. Dobrze jest także przenieść ją do miejsca o temperaturze ok 14 stopni C. i nie podlewać. Po dwóch miesiącach poinsecje przesadzamy do świeżej ziemi i umieszczamy w jasny miejscu. Podlewamy ją regularnie odstałą wodą o temperaturze pokojowej. Po upływie kilku tygodni można dodatkowo zasilać ją specjalnymi preparatami do roślin o dekoracyjnych liściach. Na 30-40 dni przed Świętami Bożego Narodzenia trzeba regularnie zakrywać roślinę np. kartonowym pudłem na 14 godzin dziennie. Dzięki temu nasza roślina będzie wytwarzać pąki kwiatowe, a górne liście wybarwią się na czerwono. Jednak warto liczyć się z tym, że jeżeli uda nam się doprowadzić ją do kwitnienia, nie będzie tak okazała i kolorowa jak kupiona w kwiaciarni.
Zaczerpnięte z: HORTICO
Dodane przez: HORTICO S.A
2019-07-29 12:03:02