Aby amarylis ponownie zakwitł

Hippeastrum
Dodane przez: polandeze's buddy icon polan
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/polandeze/477291360/
Hippeastrum, potocznie zwane amarylisem to piękna roślina cebulowa ciesząca ogromnych rozmiarów kwiatem o różnorodnych barwach. Cebule tej rośliny bez problemu dostaniemy w wielu sklepach ogrodniczych a z roku na rok na rynku pojawia się coraz większy wybór różnorodnych odmian. Zakupiona roślina niemalże od razu po posadzeniu wypuszcza pęd kwiatostanowy, który cieszy nasze oczy przez kilka dni zimowych, kiedy to za oknem jest jeszcze zimno i śnieżyście. Kwiat szybko przekwita i tutaj pojawia się problem. Co zrobić, aby roślina ponownie zakwitła w roku następnym?

Sadząc cebulę powinniśmy przestrzegać kilku zasad. Doniczka nie powinna być zbyt duża w porównaniu do wielkości cebuli. Sadzimy ją jedynie w połowie zagłębiając w ziemi. Ziemia zastosowana do uprawy powinna być dobrej jakości (np. Substral, Kronen, Compo), nie ma, co oszczędzać w tym temacie. Następnie ważne jest prawidłowe nawożenie, ponieważ jest to roślina dosyć żarłoczna. W momencie sadzenia wymieszać z podłożem nawóz do roślin kwitnących o przedłużonym działaniu. W takim przypadku nie musimy się martwić o dodatkowe nawożenie a roślina dostaje regularnie dawkę nawozu.

Doniczkę z cebulą powinniśmy postawić w miejscu słonecznym, ale nie bezpośrednio na słońcu i regularnie, obficie podlewać przez całą wiosnę i lato. Bardzo ważne jest, aby roślina do końca lata wytworzyła co najmniej 5-7 liści, jeżeli tego nie uczyni to znaczy, że coś źle zrobiliśmy. Roślina nie będzie w stanie zbudować dostatecznie dużej cebuli a tylko taka jest w stanie wytworzyć nowe pędy kwiatowe. W dalszej części naszej uprawy, czyli koniec sierpnia, początek września przestajemy cebulę podlewać, można ten termin przesunąć, jeżeli, ta niedostatecznie urosła. Po zaprzestaniu podlewania czekamy aż wszystkie liście same uschną, możemy trochę pomóc roślinie i poodcinać już zamierające liście. Cebulę następnie wyjmujemy z doniczki, delikatnie czyścimy i przenosimy do chłodnego miejsca, temperatura powinna wynosić mniej więcej 12 – 15 stopni Celsjusza. Po około 4-6 tygodniach sprawdzamy, co u naszej cebuli słychać, prawidłowe jej suszenie i schładzanie powinno się objawiać tym, że ze szczytu cebuli powinny delikatnie wystawać zaczątki pąków kwiatowych, ale nie jest powiedziane, że takie zaczątki nie pojawią się dopiero po jej posadzeniu. Jedno jest pewne po 6 tygodniach cebulę możemy posadzić do świeżej ziemi postępując tak jak przy pierwszym sadzeniu. Jeszcze jedna uwaga, możemy dowolnie sterować kwitnieniem naszych pociech. Czas, jaki roślina potrzebuje, aby zakwitnąć to około 6 tygodni, więc sadząc cebulę w połowie listopada będziemy mieli pięknie kwitnącą ozdobę na święta.

Warto spróbować się trochę pobawić, bo nic tak nie cieszy jak kwiat kwitnący w domu zimą, do tego taki piękny.
Zaczerpnięte z: HORTICO
Dodane przez: HORTICO S.A
2019-07-29 12:04:08