Pepino gold

Pepino gold (Solanum muricatum) to pochodząca z Chile i Peru wieloletnia roślina. Zadomowiła się na dobre w okolicach Florydy. W Polsce wciąż jest zbyt mało znana, zasługuje jednak na naszą uwagę. A doskonały smak jej ciekawych owoców niech będzie dodatkową zachętą.
Pepino gold zwane również melonem gruszkowym, czy też gruszką melonową to wieloletnia, efektowna roślina, o niebiesko-fioletowych, pachnących kwiatach. Choć wyglądem bardziej przypomina egzotyczne cytrusy, pepino jest kuzynem pomidorów, ziemniaków i papryki.


Te ciekawe, dorastające rozmiarami do wielkości dużego jabłka, wadze nawet do 400 gram owoce, o złocistej, pokrytej fioletowymi pasami skórce, kryją w sobie jasnożółty, soczysty, słodki miąższ. Jego smak to połączenie ananasów, cytryn, gruszki i melona. Delikatny, przepyszny i bogaty w witaminę C oraz sole mineralne. Taki jest, kryjący we wnętrzu małe jadalne pestki, owoc pepino. Doskonały do spożycia na surowo wraz ze skórką lub (patrz www.programylojalnosciowe.pl) obrany.

Pepino ma swoich entuzjastów na całym świcie. Warto spróbować jego smaku i ożywić swój ogród, czy dom jego niezwykle ciekawą urodą. Solanum muricatum możemy hodować zarówno w domu, na tarasie, balkonie jak i w ogrodzie. Z pewnością stanie się ozdobą naszej kolekcji. Przepięknie wyglądać mogą pojedyncze okazy pepino wysadzone w ozdobnych donicach zdobiące taras czy balkon.

Roślina wymagać będzie od nas słonecznego lub pół cienistego stanowiska, intensywnego nawożenia i systematycznego podlewania oraz ochrony przed mrozem. Zapotrzebowanie na wodę zwłaszcza w miesiącach letnich jest bardzo duże. Zadbajmy jednak o to, by roślina nie stała w wodzie.
Stosujmy nawozy długodziałające. Wiosną wymieszajmy je z podłożem.

Zimą przenieśmy to drzewo owocowe do jasnego, chłodnego pomieszczenia o temperaturze 10-15°C. W zimowym okresie podlewajmy tyle, by podłoże nie wyschło.

Pepino rozmnażamy przez nasiona lub sadzonki. Nasiona nie wymagają przygotowania przed siewem. Wysiewamy je wiosną, już od lutego, na głębokości maksymalnie pół centymetra, do przygotowanej wcześniej ziemi. Po siewie przykrywamy piaskiem lub perlitem. Umieszczamy w jasnym i ciepłym pomieszczeniu o temperaturze około 25°C. Starajmy się utrzymywać ziemię w stanie lekko wilgotnym, nie mokrym. Rozmnażanie wegetatywne daje zdecydowanie lepsze efekty, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by spróbować rozmnażania z nasion na własna rękę. Jako podłoże idealna będzie gleba przepuszczalna, żyzna, z dodatkiem piasku, torfu lub perlitu.
Wypróbujmy hodowlę tej niepospolitej, oryginalnej rośliny.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: e-ogrody.com
2019-07-29 12:04:10