Urokliwy klon palmowy

Klon palmowy
Dodane przez: ragesoss
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/ragesoss/2996194812/
Klon palmowy jest jedną z najpiękniejszych roślin. Jego urok sprawia, że prawie każdy ogrodnik pragnie mieć to drzewo w swoim ogrodzie. Klon palmowy (Acer palmatum) początkowo był uprawiany w Japonii, Chinach oraz w Korei. Dopiero w XIX wieku pojawił się w Europie. W rodzimych stronach roślina ta osiąga do 10 metrów wysokości. Natomiast w Europie klon palmowy ma do 5 metrów wysokości.

Roślina ta zachwyca parasolowatym pokrojem oraz delikatnymi liśćmi, które w zależności od odmiany mają barwę różową, purpurową, kremową, czerwono-białą, żółto–zieloną czy czerwono-zieloną.
Klony palmowe wzbudzają największy podziw jesienią, gdy liście przybierają wspaniałe barwy- od ciemnej czerwieni, poprzez oranż aż do żółci.

Biorąc pod uwagę charakterystyczne wcięcia pomiędzy klapami liścia, odmiany klonu palmowego zostały podzielone na kilka grup:
Amoenum – jest odmianą o płytko powcinanych klapach. Jedną z najstarszych odmian, sprowadzonych do Europy w połowie XIX w., jest 'Osakazuki'. Charakteryzuje się wyjątkowo intensywnym, rubinowym kolorem jesiennych liści.
Matsumurae – liście tej odmiany mają bardzo głębokie wcięcia. Najpopularniejszą odmianą jest 'Butterfly'. Jest to gęsty, wolno rosnący krzew o różowo-białych liściach. Bardzo interesująca jest także odmiana 'Trompenburg', o charakterystycznych, mocno purpurowych, wciętych prawie do samej nasady liściach. Jesienią liście przebarwiają się na czerwono.
Linearilobumkrzewy tej odmiany są bardzo wrażliwe na mróz. Są to niewielkie, wolno rosnące krzewy o wąskich, lancetowatych klapach, często wcięte aż do samej nasady liścia. Najbardziej popularną odmianą jest 'Shinobuga oka' o zielonych, wąskich, trawiastych klapach.
Dissectum – krzewy o horyzontalnie ułożonych gałązkach, tworzące niewielkie parasolowate formy. Liście z postrzępionymi brzegami, podzielone są mocno, nawet do samej nasady liścia. Jesienią przebarwiają się na kolor od jaskrawożółtego do pomarańczowego.

Klon palmowy
Dodane przez: ragesoss
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/ragesoss/2996192572/
Klony palmowe są bardzo wymagającymi roślinami. Najlepiej czują się na glebach próchnicznych, lekko wilgotnych o kwaśnym odczynie. Warto wiedzieć, że przy zbyt żyznej glebie, rosnące bardzo intensywnie pędy, nie drewnieją przed zimą i niestety przemarzają. Natomiast jeżeli gleba jest zbyt sucha, liście zaczynają usychać.
System korzeniowy klonu palmowego jest stosunkowo płytki, dlatego oprócz podlewania potrzebuje dodatkowego ściółkowania. Ma ono na celu zabezpieczenie gleby przed nadmiernym parowaniem. Klony palmowe doskonale rosną w miejscach osłoniętych od wiatru.
Klon palmowy jest wrażliwy na ujemne temperatury. Bardzo dużym atutem tej rośliny jest szybka regeneracja po uszkodzeniach mrozowych.

Klon palmowy doskonale nadaję się do ogrodów japońskich lub stylizowanych na dalekowschodnie. Ze względu na dość charakterystyczny przekrój korony, doskonale nadają się także do nasadzeń w założeniach minimalistycznych. Jest rośliną bardzo wyrazistą i charakterystyczną, a duże egzemplarze zazwyczaj stanowią dominantę całej kompozycji ogrodu. W miejscach półcienistych doskonale komponuje się z różanecznikami, funkiami, miodunkami, konwaliami oraz bukszpanami.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: Anna Dębiec
2019-07-29 12:04:04