Czereśnia "Kordia"

Owoce czereśni
Dodane przez: Lothar Spurzem
Zaczerpnięte z: http://commons.wikimedia.org
Owoce czereśni są owocami niezwykle cenionymi na polskich stołach. Zawierając najwięcej cukrów spośród uprawianych w Polsce owoców, a także witaminy C, A, B2, B1, duże ilości ryboflawiny oraz sole mineralne bardzo korzystnie wpływają na pracę serca.

Czereśnia 'Kordia'
to jedna z najwartościowszych, późnych odmian czereśni. Jej duże, czasami nawet bardzo duże, osiągające wagę około 10 gram owoce są sercowate, wydłużone, niezwykle atrakcyjne i smaczne. Miąższ ich jest zwarty, chrząstkowaty, jasnoczerwony, aromatyczny i bardzo smaczny. Największym problemem, jaki może nas dotknąć w uprawie czereśni jest wrażliwość drzew na mróz, a owoców na pękanie. Karminowoczerwona, o brązowym odcieniu skórka 'Kordii' jest jednak średnio wrażliwa na pękanie i gnicie. Sama 'Kordia' jest niestety mało wytrzymała na mróz oraz na szczęście mało podatna na raka bakteryjnego i inne typowe dla czereśni choroby. Decydując się na uprawę tej odmiany musimy pamiętać o jej dużej wrażliwości na mróz. Dlatego w przypadku jej sadzenia zwróćmy szczególną uwagę na lokalizację sadu. Ratunkiem przed przymrozkami mogą być domowe sprawdzone sposoby. Wypróbujmy rozstawienia pod kwitnącymi drzewami wiader z wodą, która parując stanie się barierą dla mrozu. Sposób ten jest skuteczny oczywiście przy niewielkich spadkach temperatur.

Ta czeska odmiana charakteryzuje się silnym początkowym wzrostem oraz średnio silnym wzrostem w pełni owocowania, szeroko stożkowatą koroną, z czasem bardziej rozłożystą. 'Kordia' wcześnie wchodzi o okres owocowania. Zbierając owoce pamiętajmy, by zbierać czereśnie razem z szypułkami. Owoce zebrane bez szypułek powinniśmy dość szybko zużyć, gdyż w miejscu wyrwania szypułki z owocu wycieka kropelka soku umożliwiająca zakażenie owocu przez grzyby i bywa przyczyną gnicia.
Jako zapylacze najlepsze będą odmiany Schneidera Późna, Van, Sam, czy Hedelfińska. Odmiana na podkładce GiSelA 5, podkładce skarlającej, dorasta do 2,5metra.
'Kordia' jest doskonała odmianą wartą polecania zarówno amatorom tworzącym swe sady, jak i plantatorom w sadach towarowych.
Decydując się na uprawę czereśni powinniśmy pamiętać, by w pierwszym roku po posadzeniu skrócić jedynie przewodnik na wysokości 80-100 centymetrów od ziemi. Wybijające się w okresie wegetacji pędy, po osiągnięciu przez nie 20-40 centymetrów odegnijmy do poziomu i obciążmy ciężarkami, bądź też przywiążmy je sznurkami do pni wbitych w ziemię. W następnych latach odginajmy nowo wyrastające pędy do poziomu lub też skracajmy te, rosnące w niepożądanym kierunku. Pamiętajmy, by cięcie wykonywać jedynie w ostateczności, a rany zasmarowywać Funabenem. Po okresie 3 lat kończymy formowanie korony i usuwamy przewodnik. W kolejnych latach przeprowadzamy jedynie cięcia sanitarne, a u okazów starych cięcie odmładzające. Pamiętajmy, że aby mówić o dobrze prowadzonym drzewie owocowym, nie powinniśmy nigdy ścinać bocznych gałęzi zbyt wcześnie. To właśnie boczne gałęzie stymulują grubienie pnia. Pamiętajmy, by cięcia nie wykonywać nigdy przy temperaturze poniżej -5°C. W zależności od tego, co chcemy osiągnąć, cięcie wykonujemy późną jesienią lub w lutym. Cięcie wykonane w lutym hamuje rozrastanie się pędów i sprzyja zawiązywaniu się owoców. Cięcie jesienne z kolei powoduje rozrost korony.

Owoce 'Kordii' zbieramy bardzo późno, bo w końcu siódmego lub na początku ósmego tygodnia dojrzewania czereśni, zaraz po odmianie „Hedelfińska". Termin zbioru przypada więc mniej więcej na drugą dekadę lipca. Tym samym dzięki jej pojawieniu się na rynku wydłużył się okres zbioru owoców czereśni. Plenność 'Kordii' jest obfita i dość regularna. Pamiętajmy, iż owoce 'Kordii' pozostawione na drzewie przejrzewają dość szybko. Dorodne i smaczne posiadają dużą wartość deserową, dobrze znoszą również transport. Polecane są również na przetwory.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: e-ogrody.com
2020-09-04 07:19:09