Ogród marzeń

Ogród marzeń
Dodane przez: Margaret Anne Clarke
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/24350382@N07/3507303760/
Prawie każdy z nas marzy o przepięknym ogrodzie otaczającym nasz dom. Pragniemy aby nasz ogród był praktyczny, przyjazny i co najważniejsze wyjątkowy. Stworzenie miejsca, w którym będziemy mogli spędzać czas i odpoczywać, dla wielu z nas jest niemal tak samo ważne jak budowa domu.

Podczas projektowania naszego wymarzonego ogrodu, oprócz analizy uwarunkowań przyrodniczych, bardzo istotne jest sprecyzowanie naszych wymagań.
Początkowo powinniśmy określić styl oraz klimat jaki chcemy osiągnąć w ogrodzie. Na etapie projektowania wybieramy elementy małej architektury, które wzbogacą ogród takie jak: altanka, oczko wodne, ogród skalny ,czy rzeźby ogrodowe. Powinniśmy także pomyśleć nad charakterem nawierzchni oraz rodzajem ogrodowego oświetlenia.

Oczywiście oprócz określenia stylu oraz charakteru ogrodu, warto zastanowić się nad jego funkcją – wypoczynkową bierną lub czynną oraz ile czasu będziemy mogli poświęcić na pielęgnacje naszego idealnego ogrodu.

Projektując ogród http://zielonaprzestrzen.pl/ należy także zastanowić się również nad wygospodarowaniem niewielkiego placu zabaw dla naszych małych pociech czy miejsca na ogrodowy grill, które wspaniale będzie nam służyć w trakcie biesiad pod gołym niebem.
Przydomowy ogród http://www.zielonaprzestrzen.pl/ powinien być funkcjonalny. Dlatego też bardzo istotny jest przebieg ścieżek, które powinny prowadzić do najczęściej odwiedzanych miejsc w ogrodzie. Oczywiście podczas ich wytyczania należy zwrócić uwagę na przebieg podziemnej instalacji.
Warto się postarać by ogród nawiązywał do otaczającego go krajobrazu i pasował do kultury regionu. W tym celu do budowy elementów małej architektury możemy wykorzystać materiały, które naturalnie występują na danym terenie.

Oczywiście jednym z najważniejszych elementów ogrodu jest roślinność. Rośliny dobieramy w ten sposób, aby rozkwitały o różnych porach roku. Pamiętajmy, że prócz kwiatów, ozdobne są także liście, a dzięki iglakom, w naszym ogrodzie będzie zielono także zimą. Planując teren, należy również pamiętać o wymaganiach siedliskowych roślin, mrozoodporności oraz o tym jak się rozrastają i docelowych wymiarach jakie osiągną lub jakie chcemy żeby osiągnęły. Biorąc to pod uwagę, będziemy mogli tak dobrać roślinność, by po kilku latach nie stanąć przed koniecznością ich przesadzania lub wycinania.
Kompozycje kwiatowe możemy tworzyć z gatunków o tej samej kolorystyce lub o kontrastowy zabarwieniu. Oczywiście w kompozycjach roślinnych istotna jest nie tylko barwa ale także kształt bryły oraz jej faktura.

Piękny, wymarzony ogród powinien być przemyślanym ogrodem, dlatego warto dobrze zastanowić się jaki ma on być. Dopasujmy go do naszego stylu życia, niech będzie wyrazem tego, co lubimy, a wtedy z pewnością będzie źródłem naszej radości.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: Anna Dębiec
2017-09-18 06:33:03