Drzewo butelkowe

Pochodzenie: Nolina odgięta (Beaucarnea recurvata) to bardzo oryginalna roślina pochodząca z Meksyku. W masywnym pniu magazynuje wodę. Z tego powodu jest klasyfikowana jako sukulent. Lubi palące słońce, wytrzymuje okresy suszy i przy tym wyrasta na 1,5 m wysokości. Nietuzinkowy wygląd sprawia ze jest ostatnimi czasy najchętniej kupowanym sukulentem, dość często spotykanym w sklepach ogrodniczych.

Uprawa:
Nasiona moczymy w ciepłej wodzie przez około 3-4 godziny. Następnie wysiewamy na 0,5 cm głębokości do podłoża przepuszczalnego najlepiej z dodatkiem składników mineralnych, może to być ziemia do kaktusów. Suche i ciepłe miejsce około 25oC będzie idealne do kiełkowania. Podlewamy umiarkowanie. Po kilku tygodniach powinny pojawić się siewki. Wysiewać możemy cały rok.

Pielęgnacja:
Drzewo butelkowe uprawiamy w donicach lub pojemnikach w najsłoneczniejszym i ciepłym miejscu na tarasie bądź w ogrodzie. W okresie zimowym korzenie przesuszamy, a roślinę trzymamy w chłodnym pomieszczeniu 5-10°C. Ten zimowy okres spoczynku kończymy na początku kwietnia. Wtedy roślinę przesadzamy(raz do roku) i zaczynamy podlewać i nawozić 0,2% roztworem nawozu wieloskładnikowego lub mieszamy glebę z nawozem długodziałającym. W ciepłym, widnym pomieszczeniu oczywiście. Roślina powinna na nowo się ukorzenić i zacząć ładnie rosnąć. Lubi przesuszanie. Latem wierzchnia warstwa gleby powinna być sucha. Zimą podlewanie ograniczamy prawie całkowicie, delikatnie w długich odstępach czasu. Po osiągnięciu planowanej przez nas wysokości rośliny, obcinamy dość bezwzględnie pióropusz liści, zostawiając "goły" pień, po pewnym czasie roślina wypuści u góry, z boku pnia, kilka, czasem kilkanaście pióropuszy traw.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: ogrody.com
2019-07-29 12:04:07