Ogrody zimowe

ogród zimowy
Dodane przez: Wiga System
Zaczerpnięte z: Wiga System
Kiedy dni robią się coraz krótsze, a otoczenie za oknem zamiast kusić nasyconymi barwami straszy gołymi gałęziami warto zastanowić się w jaki sposób możemy zachować choć kawałek lata w te pochmurne dni. Idealnym rozwiązaniem na jesienną szarugę są ogrody zimowe, które cieszą się coraz większą popularnością. Takie szklane ogrody zimowe stwarzają wrażenie bezpośredniego związku z otoczeniem.

Tradycyjnie zimowe ogrody to nieogrzewane werandy, które przeważnie wykorzystywane są w sezonie wiosenno - letnim. Taki ogród sezonowy ma lekką konstrukcję, ważącą zaledwie kilkaset kilogramów. Szkielet zbudowany jest z profili wypełnionych pojedynczym szkłem lub płytami z litego poliwęglanu. Takie przegrody nie stanowią jednak bariery cieplnej, dlatego też we wnętrzu ogrodu ciężko utrzymać zimą dodatnią temperaturę. Zabudowy szklane doskonale nadają się do przechowywania roślin doniczkowych uprawianych na tarasie. W taki sposób można im zapewnić lepsze warunki zimowania niż na zewnątrz domu. Niestety wnętrze takiego ogrodu zimowego nie nadaje się do wypoczynku w mroźne, zimowe dni..

Bugenwilla gładka
Dodane przez: mauroguanandi
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Innym typem ogrodu zimowego, jest ogród z którego możemy korzystać przez cały rok. Te wiecznie zielone salony mają klimat podobny do tego, który panuje w pozostałych pomieszczeniach. Dzięki konstrukcji profili i szkleniom szybami zespolonymi argonem mają niski współczynnik przenikania ciepła oraz dobrą szczelność na przenikanie wody opadowej i wiatru. Tego rodzaju ogrody wymagają mocnych fundamentów oraz trwałego połączenia ze ścianą dlatego najlepiej jak są stawiane razem z budynkiem.

Planując zimowy ogród należy się zastanowić nie tylko nad połączeniem z innymi pomieszczeniami domu, ale także nad jego lokalizacją względem kierunków świata. Najbardziej optymalną lokalizacją jest wschód lub zachód, gdzie w ciągu dnia pojawia się i słońce i cień. Tak zlokalizowana oranżeria nie jest narażona na przegrzanie, a docierające do niej promienie słoneczne dostarczą odpowiednia ilość światła naszym roślinkom.

Posiadacze ogrodów zimowych często marzą, by przez cały rok przebywać pośród pięknej zieleni. Aby takie marzenie spełniło się, należy dokonać odpowiedniego doboru roślin. Dzięki kwiatom uprawianym w oranżerii uzyskujemy lepszą klimatyzację oraz poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu. Dodatkowo dzięki takim naturalnym elementom można dyskretnie podzielić wnętrze oraz uzyskać niezwykle dekoracyjny wygląd.

Kamelia japońska
Dodane przez: cliff1066™
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Popularne kompozycje roślin w ogrodach zimowych opierają się na roślinności pochodzącej z rejonów śródziemnomorskich, dalekowschodnich oraz pustynnych.
Dla roślin pochodzących znad Morza Śródziemnego nieogrzewany ogród zimowy jest miejscem idealnym. Od wiosny do jesieni jest w nim ciepło i słonecznie. Natomiast zimą, gdy rośliny przechodzą w stan spoczynku jest jasno i przewiewnie. Jedną z najbardziej popularnych roślin trzymanych w donicach jest tworząca wspaniały klimat palma. Równie ciekawy może okazać się chamerops niski, daktylowiec kanaryjski czy szorstkowiec Fortunego. W tego typu ogrodzie powinny także znaleźć się wiecznie zielone krzewy takie jak mirt pospolity czy eukaliptus. Wspaniałe, kolorowe kwiaty zapewni nam bugenwilla gładka, a niesamowity zapach kwiat bielunia. Do ogrodów zimowych utrzymanych w śródziemnomorskim klimacie doskonale nadadzą się pojemniki z terakoty oraz niewielkie ogrodowe rzeźby.

Zimowe ogrody bardzo często urządzane są także w stylu pochodzącym z Dalekiego Wschodu, który doskonale spisuje się zarówno w nieogrzewanej zimą werandzie jak i w mieszkalnym ogrodzie zimowym. Styl ten charakteryzuje się bogactwem tropikalnych kwiatów i liści, pluskiem kojącej wody czy wspaniałym zapachem. Najczęściej spotykanym gatunkiem jest figowiec benjamina lub figowiec pnący. Ciekawy azjatycki akcent można uzyskać wprowadzając charakterystyczne dla tego rejony rośliny takie jak herba chińska, kamelia japońska oraz liczne azalie. Wspaniałym dodatkiem mogą okazać się bambusowe maty i żaluzje, porcelanowe figurki oraz wszelkiego rodzaju małe stawy i fontanny.

Agava
Dodane przez: aj82
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Osoby, które nie mogą poświęcić zbyt dużo czasu na pielęgnację roślin, mogą wprowadzić do ogrodu zimowego różnego rodzaju kaktusy i sukulenty. Do wyboru mamy wiele gatunków sukulentów łodygowych i liściowych, ciepło i zimolubnych, o ciekawych pokrojach i fantazyjnych kwiatach. Bardzo popularny jest pachypodium Lamera czy liczne odmiany agaw oraz dracen. Kaktusy mają szczególnie atrakcyjny wygląd dzięki jaskrawym i pięknie kwitnącym kwiatom Mniejsze gatunki powinny być sadzone w kilku egzemplarzach w niskich i dużych pojemnikach. Należy także pamiętać, że sadzone rośliny powinny mieć podobne wymagania stanowiskowe.

Pomijając styl rodzaj oraz przeznaczenie naszego ogrodu, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji roślin - podlewania, nawożenia, przesadzania czy zwalczania chorób i szkodników. Podczas wyboru roślin warto także zwrócić uwagę nie tylko na wygląd ale także na nasze możliwości w utrzymaniu ich w jak najlepszej formie, a wtedy przeszklony i pełen zieleni pokój z pewnością będzie wspaniałym miejscem do spędzania jesiennych deszczowych dni.
Zaczerpnięte z: opracowanie własne
Dodane przez: A.D.
2010-09-29 10:12:10