Adirondack – najbardziej rozpoznawalny mebel ogrodowy

Meble ogrodowe, krzesło ogrodowe Adirondack
Dodane przez: Skagerak
Zaczerpnięte z: www.SmakProstoty.pl
Czasem pomysł mebla, stworzonego li tylko dla wygody, przeradza się w nieśmiertelną ideę, która z czasem staje się legendą. Tak ma się rzecz z projektem Thomas’a Lee, który w 1903 roku zaprojektował dla siebie drewniany fotel, na którym mógł nie tylko odpoczywać przed swoją leśną chatą, ale i na którego szerokim oparciu mógł stawiać talerz, czy szklankę. Chodziło o taką konstrukcję, która spełni się w roli i leżaka i podręcznego stoliczka. I tak właśnie powstał jeden z najsłynniejszych i najbardziej rozpoznawalnych na świecie wzorów mebli ogrodowych – drewniany fotel Adirondack.

Nazwa krzesła ogrodowego, które znalazło swoje miejsce również w kolekcji twórcy przepięknych mebli, duńskiej marki Skagerak, wywodzi swoje korzenie od pasma amerykańskich gór Adirondack w stanie New York. Tam właśnie powstał pierwszy Adirondack-fotel, którego różnorodne odmiany do dziś charakteryzują się niezwykle rozpoznawalnym kształtem.

Hans Thyge, skandynawski designer, nadał swojemu Adirondack’owi, wykonanemu z biało lakierowanego drewna eukaliptusowego z certyfikatem FSC, nieco odmienną formę, niż miał amerykański pierwowzór. Najbardziej charakterystyczny jest, budowany przez nogi krzesła, łuk, na którym wspiera się konstrukcja. Jeśli dodać do tego stworzony specjalnie dla Adirondack’a podnóżek, powstaje monumentalny, pełen wytworności fotel ogrodowy, na którym chce się spędzać całe godziny.

Niezmienne w przypadku Adirondack’a marki Skagerak pozostało rozpoznawalne wachlarzowe oparcie krzesła i szerokie, bardzo wygodne podłokietniki. Całość tworzy niezwykłą, bardzo harmonijną, pełną spokoju konstrukcję mebla, któremu można powierzyć swój ogrodowy relaks.

Krzesło ogrodowe Adirondack pasuje wszędzie tam, gdzie można liczyć na chwilę spokoju. Meble ogrodowe można ustawić przy domowym basenie, na tarasie, w ogrodzie, czy też w zaciszu daczy nad jeziorem.
Meble ogrodowe, krzesło ogrodowe Adirondack
Dodane przez: Skagerak
Zaczerpnięte z: www.SmakProstoty.pl

Amerykański pomysłodawca fotela Adirondack, Thomas Lee, pewnie nawet nie przypuszczał, jaką ogrodowo-wypoczynkową rewolucję zapoczątkował.
Zaczerpnięte z: www.SmakProstoty.pl
Dodane przez: J. Gawlikowska, K. Wawrzyczek
2012-04-04 10:05:51