Dekoracyjny ogródek przed domem

Dekoracyjny ogródek przed domem
Dodane przez: DWRowan
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com
Przedogródek, czyli część działki położonej pomiędzy domem, a ogrodzeniem, stanowi wizytówkę naszego domu. Ozdabia i jednocześnie zaprasza gości. Warto aby aranżacja ogrodu przed domem nawiązywała do stylu i klimatu w jakim został wybudowany i zaaranżowany dom.

Ogród przed domem jest miejscem, w którym przenika się publiczna przestrzeń ulicy oraz prywatna posesji. Przeważnie jest widoczny z ulicy, ale tylko osobom upoważnionym do przekraczania granicy wyznaczonej przez ogrodzenie. Wygląd ogródka przed domem jest istotny ponieważ nie tylko świadczy o mieszkańcach domu, ale to właśnie od niego zależy pierwsze wrażenie jakie odnoszą goście lub przechodnie. Dlatego warto zadbać by przedogródek miał charakter reprezentacyjny i stanowił ozdobę frontowej części naszej posesji.

Sposób zagospodarowania ogrodu przed domem należy dokładnie przemyśleć. Warto wykorzystać rośliny tak, by podkreślały walory naszego domu oraz maskowały ewentualne jego mankamenty.

Dekoracyjny ogródek przed domem
Dodane przez: www.flickr.com
Zaczerpnięte z: www.flickr.com

W przedogródku bardzo często sadzi się drzewa i krzewy zimozielone, które są atrakcyjne przez cały rok. Można także zdecydować się na rośliny formowane, które wymagają cięcia formującego dwa lub trzy razy w roku. Ciekawie mogą także wyglądać odmiany miniaturowe krzewów, które występują w różnych formach i odmianach zieleni.

Do ogrodu przed domem warto wprowadzić rośliny kwitnące. Można je dobrać tak, aby od wiosny do jesieni kwitła jakaś grupa roślin. W ten sposób utworzymy barwne rabaty przyciągające wzrok.

Do ozdabiania przydomowych przedogródków idealnie nadają się dalie ogrodowe. Istnieje bardzo wiele odmian, różniących się od siebie barwą i wielkością kwiatów. Dzięki ich zróżnicowanej wielkości można tworzyć efektowne rabaty. Dalie kwitną w lipcu i sierpniu. Odmiany wielkokwiatowe wymagają podparcia, ponieważ ich pędy mogą zacząć się łamać.

Przydomowy ogród
Dodane przez: Fr Antunes
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/franciscoantunes/1196848877/

Od czerwca do sierpnia swoją urodą będzie cieszyć nasturcja większa. Jest to roślina jednoroczna, o długich płożących i spinających się pędach. Warto zagwarantować im słoneczną część przedogródka, ponieważ wtedy obficie rozjaśni rabaty żółtymi, pomarańczowymi i czerwonymi kwiatami. W ogródku frontowym równie atrakcyjnie będą wyglądały liliowce ogrodowe, które kwitną od czerwca do sierpnia.

Jesienią bardzo dekoracyjnie będą wyglądać przebarwione liście winobluszcza pięciolistkowego. Także posadzone chryzantemy ogrodowe - (zobacz chryzantemy ogrodowe), będą ozdobą ogrodu usytuowanego przed domem. Oryginalne, różnorodne kształty kwiatostanów, szeroka paleta barw, a także długi okres kwitnienia sprawiły, że jest to popularny kwiat zdobiący ogrodowe rabaty. Sadzonki chryzantem można także posadzić w dekoracyjnych pojemnikach i ustawić przy ścieżce lub na ganku. Uprawa chryzantem nie jest skomplikowana. Warto zapewnić im miejsce słoneczne oraz glebę żyzną i przepuszczalną. Miejsce pod ich uprawę warto przygotować jesienią roku poprzedniego i wzbogacić podłoże kompostem lub dobrze rozłożonym obornikiem.

Dekoracyjny ogródek przed domem
Dodane przez: DWRowan
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com

W tej reprezentacyjnej części można także powstać trawnik. Równo skoszony może stworzyć znakomite tło dla innych roślin. W tym przypadku należy jednak pamiętać o systematycznym nawadnianiu, nawożeniu oraz koszeniu trawy. W ten sposób uzyskamy piękną i zdrową zieleń naszego trawnika.

W ogrodzie przed domem istotne są także równe i bezpieczne ścieżki. Istnieje wiele możliwości aranżacyjnych ścieżki. Może być wyłożona kostką brukową, płytami kamiennymi lub wysypana drobnym, ubitym żwirkiem. Ważne by ścieżka prowadząca do wejścia charakterem nawiązywała do stylu całego przedogródka. Nie zapomnijmy także o odpowiednim oświetleniu, które sprawi, że nasz ogród przed domem będzie nie tylko widoczny dla przybywających gości, ale także nabierze odpowiedniego nastroju po zapadnięciu zmroku.
Zaczerpnięte z: opracowanie własne
Dodane przez: A.D.
2017-06-20 14:23:04