Ogrodzenie twarde jak skała

Ogrodzenie twarde jak skała
Dodane przez: Tabal
Zaczerpnięte z: Tabal
Gabiony do tworzenia barier wykorzystywano już w średniowieczu. Pomysłów i możliwości na ich adaptację nie braknie i dziś. Metalowa siatka z drutu wypełniona kruszywem to ciekawy, a jednocześnie niedrogi pomysł na ogrodzenie naszego domu.

Gabiony wykorzystywano w budownictwie od wieków. W Średniowieczu, wiklinowe kosze wypełnione ziemią, były używane jako przenośne fortyfikacje. Ich zalety docenił sam Leonardo Da Vinci - zaprojektował specjalny rodzaj gabionu dla potrzeb budowy kościoła San Marco w Milanie. Również współcześnie zainteresowanie tym rozwiązaniem nie słabnie – gabiony wykorzystuje się powszechnie w budownictwie cywilnym, np. do wzmacniania koryt rzek. Na popularności zyskują również wykonane z nich ogrodzenia.

Kamienna bariera
Ogrodzenie twarde jak skała
Dodane przez: Tabal
Zaczerpnięte z: Tabal
Podstawową zaletą ogrodzenia wykonanego w całości z gabionów jest jego ponadprzeciętna wytrzymałość. W odróżnieniu od innych ogrodzeń wykonanych z kamienia, konstrukcja taka nie potrzebuje precyzyjnego wyrównywania podłoża czy wylewania fundamentów. Kosz z kruszywem może się opierać na jednym lub dwóch, osadzonych w ziemi słupach stabilizujących.

Imponuje również „żywotność” gabionów. Składają się one przede wszystkim z odpornego na działanie czasu i warunków atmosferycznych kamienia. Najsłabszym elementem gabionu jest drut, który nieumiejętnie zabezpieczony przed korozją, szybko zardzewieje.
Kosze produkowane w firmie Tabal Techfence są doskonale chronione przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi - siatka, z której wykonujemy kosz ocynkowana jest dopiero po zgrzaniu całości. Taka konstrukcja może służyć nawet 50 lat – uważa Adam Półtorak, manager ds. zarządzania łańcuchem dostaw w firmie Tabal Techfence, zajmującej się produkcją ogrodzeń.

Pełna prywatność
Ogrodzenie twarde jak skała
Dodane przez: Tabal
Zaczerpnięte z: Tabal
Ogrodzenie wykonane z przylegających do siebie gabionów dobrze zabezpieczy posesję przed wtargnięciem na nią osób niepowołanych. Oczka siatki, z której wypleciony jest kosz, rozmieszczone są na tyle gęsto, że trudno się na niego wspiąć. Jednocześnie przylegające do siebie kamienie zatrzymają ciekawskie spojrzenia. To jednak nie jedyne zalety takich konstrukcji.

Ogrodzenie gabionowe zwiększa poczucie komfortu domowników. – Nieregularne kształty kamieni wypełniające klatkę mają właściwość rozpraszania fal dźwiękowych. Może to skutkować np. redukcją hałasów z ulicy – komentuje Adam Półtorak. Zaletę tę docenią szczególnie mieszkańcy domów położonych w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwych jezdni i innych głośnych lokalizacji.

Praktyczne i estetyczne
Ogrodzenie wykonane z gabionów są praktyczne oraz miłe dla oka. Tradycyjnie, najpopularniejszym materiałem stosowanym do wypełnienia kosza są różnokształtne, kolorowe kamienie. Kamień w architekturze kojarzy się z elegancją, prestiżem oraz stałością. Stosowanie tego materiału nie jest jednak regułą. Ciekawym i niedrogim pomysłem jest wykorzystanie jako wypełnienia gruzu pozostałego po budowie domu, kolorowego szkła lub pociętych drewnianych pni. – Dla wyglądu posesji podstawowe znaczenie będzie miał również kosz. Dzięki lakierowaniu proszkowemu, siatce można nadać niemal dowolny kolor – komentuje Adam Półtorak.

Olbrzymie możliwości w wyborze wyglądu kosza czy rodzaju wypełnienia gwarantują, że każdy znajdzie odpowiedni gabion – zauważa Adam Półtorak. Dowolność ta przekłada się na kolejną zaletę tego typu ogrodzenia. Jego wygląd można dopasować niemal do każdej posesji, niezależnie od tego, w jakim stylu architektonicznym jest wykonana. – To, jak będzie prezentowało się nasze ogrodzenie, zależy wyłącznie od naszej inwencji oraz potrzeb – podsumowuje specjalista z firmy Tabal.
Zaczerpnięte z: RedPen.pl
Dodane przez: Melania Wojas
2012-09-13 16:15:24