Lantana pospolita

Lantana pospolita
Dodane przez: Marce
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/merceblanco/232850720/
Lantana to kilkuletni, zawsze zielony krzew z rodziny werbenowatych, dorastający do 3 metrów wysokości. Lantana to gatunek trujący dla ludzi i zwierząt, wszystkie części rośliny zawierają toksyczne substancje. Pochodząca z Ameryki Środkowej, dziś hodowana jest jako roślina ozdobna. Zaadaptowana przed wielu laty, stała się z czasem uciążliwym chwastem. Wspaniale radziła sobie w wielu zakresach warunków klimatycznych i siedliskowych, obficie rozmnażała się generatywnie i wegetatywnie, łatwo regenerowała się po uszkodzeniach, i skutecznie konkurowała z rodzimymi gatunkami.

Łodyga lantany pokryta jest nielicznymi zagiętymi cierniami oraz naprzeciwległe położonymi, nieco pomarszczonymi i owłosionymi, jajowatymi liśćmi, nieprzyjemnie pachnącymi po roztarciu i drażniącymi skórę.
Krzew rozkwita od wiosny do późnej jesieni, zmieniającymi barwę z żółtej, przez pomarańczową, na czerwoną, kwiatami. Barwę zmieniają także kuliste owoce, początkowo zielone, później purpurowe, w końcu staja granatowoczarne.
Obecnie w sprzedaży oferuje się niższe, mniej inwazyjne odmiany. W uprawie znajdziemy wiele odmian różniących się kolorem kwiatów, siłą wzrostu i pokrojem.

Decydując się na uprawę lantany wybierzmy stanowisko słoneczne, widne. W Polsce lantana nie zimuje, aby przetrwała zimę wymaga przeniesienia w chłodne, widne miejsce, o temperaturze 8-14°C. Wiosną i latem znowu może zdobić nasz ogród. Lantana kwitnie obficie w upalne lata, natomiast słabiej, gdy lato jest chłodne i deszczowe.
Sadzonki zielne lantany możemy pobierać w lis­topadzie z roślin przeniesionych jesienią do szklarni. W temperaturze około 20°C sadzonki powinny ukorzenić się mniej więcej do 3-4 tygodni. Po ukorzenieniu roślinki przesadzamy do doniczek o średnicy 12 centymetrów i uprawiamy w temperaturze około 16-18°C, zapewniając roślince dob­re warunki świetlne oraz prze­puszczalne, lekko kwaśne podłoże. Doskonałym podłożem będzie substrat torfowy i ziemia kompostowa wymieszane w stosunku 2:1. Gdy roślinka silnie się rozkrzewi, warto temperaturę obniżyć do 10-12°C na okres mniej więcej 3 tygodnie celem przyspieszenia kwitnienia. Podczas fazy wegetatywnej lantana wymaga regularnego podlewania i dość intensywnego nawożenia. Po wytworzeniu przez sadzonkę pnia, uszczykujemy jej wierzchołek wzrostu, a temperaturę obniżamy do 12-14°C, tak by uzyskać zwartą koronę.
Chcąc uformować kształtną roślinę możemy ponownie przyciąć jej pędy. Zabieg ten trzeba jednak wykonać przed przechłodzeniem.

Po wystawieniu roślinki na zewnątrz musimy pamiętać, że zbyt intensywne podlewanie (przeniesiony tutaj) i nawożenie wzmaga wzrost pędów, co odbija się kosztem rozwoju kwiatów. Jeśli zachowamy umiarkowane podlewanie i cotygodniowe zasilanie nawozem wieloskładnikowym, a roślinka wciąż słabo kwitnie, przyczyną może być niedobór światła lub za niska temperatura. Także systematyczne usuwanie przekwitłych kwiatostanów korzystnie wpłynie na jej kwitnienie.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: e-ogrody.com
2017-11-15 17:01:02