Rośliny są niezbędne w egzystencji człowieka. Nie z tego powodu, że zieleń jest pięknym, regenerującym i uspokajającym miejscem, w jakim śpiewają ptaki. Rośliny są niezbędne nie tylko z tego powodu, by latem mieć możliwość przegryźć czereśnie czy borówki, a przed zimą nabyć trochę owoców: na sok, marmoladę, chałupniczo pędzone alkohole czy zwyczajnie po to, by je zjeść na surowo.

Rośliny są podstawą egzystencji, szczególnie te, jakich hodowlę człowiek opanował, nauczył się kreować nowe, zdrowsze gatunki, by wykonywać z nich: mąkę, wypieki, przetwory, margaryny, oleje i inne rzeczy, o których zwykle nie myśli się, że pochodzą z jakiegokolwiek pola uprawnego, jakichś owoców. Dodatkowo – do wiadomości fanów tłustej kuchni i pieczystego w dowolnym posiłku – zwierzęta hodowlane spożywają przede wszystkim rośliny; także jeśli są to resztki, jakich nikt nigdy już nie zużyje; także pasze stanowią najmniej kosztowne w hodowli, choć bogate w walory odżywcze liście, ziarna i łodygi. Aby mieć mięso, powinno się zwierzęta, z jakich ono się bierze, karmić, i to skutecznie.
Z takich przyczyn uprawa roślin wdrapała się na wyżyny możliwości. Nowoczesne odmiany, również te wspierane bioinżynierią, dojrzewają błyskawicznie, są niepodatne na zarazy, dają olbrzymie ilości zbiorów z pojedynczego hektara. Nawozy ogrodnicze są wytwarzane w najbardziej zaawansowanych laboratoriach; dzisiaj rolnicy, jacy od pokoleń uczyli się używać nawóz naturalny wytwarzany przez zwierzęta, nie umieją uzyskać takich plonów, jak te zbierane przez rolników podążających z duchem czasu. Ci z kolei, poza nawozami sztucznymi, pochodzenia naturalnego a także współczesnymi gatunkami nasion, stosują też środki ochrony roślin – znany i wydajny środek w postaci proszku, który w gruncie rzeczy gwarantuje unieszkodliwienie inwazji stonki ziemniaczanej i różnych pozostałych gatunków robactwa, które niszczą zbiory.

Rolnictwo, uprawy hobbystyczne, uprawy cieplarniane – stanowi to szereg wyzwań dla dowolnej osoby zarabiającej na chleb uprawą roślin. Są rzecz jasna rośliny, na przykład rzepak, które fantastycznie rosną w dowolnych okolicznościach, istnieją jednak i takie rośliny, które narażone są na najróżniejsze choroby i plagi, a są o wiele bardziej dochodowe. Zwłaszcza ta druga gałąź rolnictwa potrzebuje coraz to skuteczniejszych rozwiązań i propozycji, jakie umożliwią nieco prostszą pracę, a do tego – co najważniejsze – są bezpieczne dla życia ludzi i zwierząt.