Kilka pomysłów na lepsze dbanie o swoje rośliny

Rośliny są niezbędne w egzystencji człowieka. Nie z tego powodu, że zieleń jest pięknym, regenerującym i uspokajającym miejscem, w jakim śpiewają ptaki. Rośliny są niezbędne nie tylko z tego powodu, by latem mieć możliwość przegryźć czereśnie czy borówki, a przed zimą nabyć trochę owoców: na sok, marmoladę, chałupniczo pędzone alkohole czy zwyczajnie po to, by je zjeść na surowo.

rosliny
Rośliny są podstawą egzystencji, szczególnie te, jakich hodowlę człowiek opanował, nauczył się kreować nowe, zdrowsze gatunki, by wykonywać z nich: mąkę, wypieki, przetwory, margaryny, oleje i inne rzeczy, o których zwykle nie myśli się, że pochodzą z jakiegokolwiek pola uprawnego, jakichś owoców. Dodatkowo – do wiadomości fanów tłustej kuchni i pieczystego w dowolnym posiłku – zwierzęta hodowlane spożywają przede wszystkim rośliny; także jeśli są to resztki, jakich nikt nigdy już nie zużyje; także pasze stanowią najmniej kosztowne w hodowli, choć bogate w walory odżywcze liście, ziarna i łodygi. Aby mieć mięso, powinno się zwierzęta, z jakich ono się bierze, karmić, i to skutecznie.

Z takich przyczyn uprawa roślin wdrapała się na wyżyny możliwości. Nowoczesne odmiany, również te wspierane bioinżynierią, dojrzewają błyskawicznie, są niepodatne na zarazy, dają olbrzymie ilości zbiorów z pojedynczego hektara. Nawozy ogrodnicze są wytwarzane w najbardziej zaawansowanych laboratoriach; dzisiaj rolnicy, jacy od pokoleń uczyli się używać nawóz naturalny wytwarzany przez zwierzęta, nie umieją uzyskać takich plonów, jak te zbierane przez rolników podążających z duchem czasu. Ci z kolei, poza nawozami sztucznymi, pochodzenia naturalnego a także współczesnymi gatunkami nasion, stosują też środki ochrony roślin – znany i wydajny środek w postaci proszku, który w gruncie rzeczy gwarantuje unieszkodliwienie inwazji stonki ziemniaczanej i różnych pozostałych gatunków robactwa, które niszczą zbiory.

rosliny2
Rolnictwo, uprawy hobbystyczne, uprawy cieplarniane – stanowi to szereg wyzwań dla dowolnej osoby zarabiającej na chleb uprawą roślin. Są rzecz jasna rośliny, na przykład rzepak, które fantastycznie rosną w dowolnych okolicznościach, istnieją jednak i takie rośliny, które narażone są na najróżniejsze choroby i plagi, a są o wiele bardziej dochodowe. Zwłaszcza ta druga gałąź rolnictwa potrzebuje coraz to skuteczniejszych rozwiązań i propozycji, jakie umożliwią nieco prostszą pracę, a do tego – co najważniejsze – są bezpieczne dla życia ludzi i zwierząt.


Więcej artykułów

Brzoskwinia Harnaś

Brzoskwinia Harnaś
Pokrój
Drzewo o wysokości do 6 m, żyjące do 30 lat.
Pień
Kora ciemnobrunatnoszara, nieraz u dołu prawie czarna, podłużnie spękana.
Liście
Lancetowate, faliście ząbkowane, błyszczące.
Kwiaty
Różowe, pięciokrotne, o licznych słupkach i pręcikach, samopłodne. Kwitnie w kwietniu, przed pojawieniem się liści.
Owoce
Pestkowiec o masie 100-200 g, omszonej skórce, żółtej z czerwonym rumieńcem. Dojrzewa w zależności od odmiany od lipca do października.
Zaczerpnięte z:
Dodane przez: S.S.
2013-04-19 11:26:27
Brak komentarzy
Dodaj pierwszy komentarz do tego artykułu!
Dodaj komentarz
Zaloguj lub Zarejestruj się, aby opublikować komentarz!