Ogrody pod szkłem

Zimowy ogród
Dodane przez: gothick_matt
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/matt_gibson/456254888/
Cieplarnia, palmiarnia, szklarnia, oranżeria, pomarańczarnia, ogród zimowy - są to pomieszczenia skonstruowane przede wszystkim ze szkła, stworzone do uprawy roślin.
Pierwsze oranżerie powstawały od XVII do XIX wieku przy pałacach, rezydencjach i parkach. Były to ogrzewane budowle, do których na czas zimy wstawiano rośliny w donicach, takie jak drzewa pomarańczowe, cytrynowe i granaty. Wychodzące na południe okna oranżerii, dostarczały dużo światła tak, aby rośliny mogły przetrwać zimę.


Jednak oranżerie służyły nie tylko roślinom – były miejscami spotkań bogaczy. Odbywały się tam spotkania towarzyskie, koncerty, przedstawienia teatralne oraz bale. Moda na oranżerie rozprzestrzeniała się wraz z inspirującą sztuką włoską.
W XIX wieku oranżerie zaczęły zmieniać swoje rozmiary i zawartość wraz z rosnącym zainteresowaniem botaniką. Wprowadzono nowe rośliny: palmy, storczyki i banany.
Palmiarnie są budowlami przeznaczonymi głównie do uprawy w celach dekoracyjnych i dydaktycznych – palm, drzew cytrusowych, figowców bananowców, kaktusów itp. W palmiarni panuje zwykle temperatura 14-15°C, jednak rośliny znoszą spadki temperatur zimą do 8-10°C.
Współczesny ogród zimowy to przeszklona konstrukcja dobudowana do budynku, która w naturalny sposób łączy dom z ogrodem. Ogród zimowy wpływa na układ funkcjonalny całego budynku. Może on pełnić funkcje salonu, jadalni czy pokoju zabaw dzieci. Zanim zdecydujemy się na budowę ogrodu musimy się zastanowić nad jego funkcją: czy będzie on służył odpoczynkowi, uprawie roślin, czy może przyjęciom towarzyskim?
W zależności od przeznaczenia ogród zimowy można podzielić na:
- ogrody sezonowe - charakteryzujące się lekką konstrukcją. Szkielet utworzony jest z profilów wypełnionych pojedynczym szkłem lub płytami z litego poliwęglanu. Liczne szczeliny w takiej przegrodzie uniemożliwiają utrzymanie zimą dodatniej temperatury. Wnętrze takiego pomieszczenia raczej nie nadaje się na miejsce wypoczynku w mroźne, zimowe dni. Zaletą sezonowego ogrodu zimowego jest lekka konstrukcja. Umożliwia ona bez szczególnych przygotowań zabudowanie istniejącego tarasu lub balkonu. Tego typu konstrukcje mogą mieć dowolne kształty – proste, w formie kopuły czy na planie wieloboku.
- ogrody całoroczne - umożliwiające korzystanie z pomieszczenia nawet w bardzo mroźne dni. Dzięki szybom wypełnionym argonem i konstrukcji profili, we wnętrzu ogrodu jest podobny do panującego w całym budynku klimat. Niestety tego rodzaju konstrukcja jest ciężka, a nieprawidłowe przygotowanie podłoża lub zły stan techniczny może doprowadzić do rozszczelnienia konstrukcji i pękania szyb.

Budowa ogrodu zimowego to spora i droga inwestycja, ale włożone środki na pewno zrekompensują nam chwile spędzone wśród zieleni, gdy na dworze pada śnieg i doskwiera mróz.

Konstrukcja
Konstrukcję ogrodu zimowego musi cechować odporność na odkształcenia i duża wytrzymałość. Producenci oferują profile z drewna, PCV, stali i aluminium.
Drewniane konstrukcje są wytrzymałe i odporne na odkształcenia. Drewno jest naturalne, estetyczne i przyjazne w dotyku. Do tego typu konstrukcji nadaje się tylko drewno tolerujące duże wahania temperatur. Dodatkowo, materiał ten, powinien być co 2-3 lata konserwowany. Taka konstrukcja z pewnością nada przytulnego charakteru ogrodowi zimowemu.
Konstrukcje z profili PCV są nieco mniej estetyczne. Są one całkowicie lub częściowo wzmacniane stalą. Pod wpływem ciepła powstają różnice w rozszerzaniu się materiałów. W konsekwencji, konstrukcja staje się nieszczelna. Tworzywa sztuczne z upływem czasu tracą swoją intensywną barwę.
Konstrukcje ze stali jest ciężka, dlatego wymaga ona wytrzymałego fundamentu. Warto także zabezpieczyć ją przed korozją. Stal ma wysoki współczynnik przewodności cieplnej, dlatego do tego typu konstrukcji wykorzystywane są profile z termoizolacją.
Konstrukcje z aluminium nadają lekkości budowli. Materiał ten nie rdzewieje tak łatwo jak stal i można go łatwo kształtować. Aluminium pod wpływem zmiany temperatury także wydłuża się lub kurczy. Jednak dzięki temu, że istnieje możliwość stworzenia małych płaszczyzn, można te zmiany materiału ograniczyć.
Szyby muszą być wytrzymałe na obciążenia i uderzenia np. spadających gałęzi (szczególnie zadaszenie), muszą zapewniać odpowiednią termoizolacyjność i bezpieczeństwo. Do konstrukcji sezonowych zastosować można lekki poliwęglan.
Podstawą konstrukcji ogrodu może być istniejący taras o ile jego wymiary odpowiadają nam, gdyż to one narzucają wielkość ogrodu.

Nasłonecznienie
Istotnym kryterium wyboru miejsca na ogród zimowy jest nasłonecznienie, wynikające z położenia względem stron świata. Od ilości słońca, a co za tym idzie temperatury, zależy również dobór roślin do ogrodu.
- Ekspozycja południowa dostarcza bardzo dużą ilość światła do pomieszczenia i stwarza dobry klimat dla roślin, szczególnie tropikalnych. Dużym minusem takiego rozwiązania jest łatwe przegrzewanie się ogrodu. Temperatura w lecie może dojść do 60°C, co nie tylko uciążliwe jest dla ludzi, ale również roślin. W takim wypadku należy zadbać o rolety, żaluzje, tkaniny lniane bądź inne przekrycia otworów okiennych. Innym dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie rozsuwanych, bądź ściąganych na lato okien - ścianek, po ściągnięciu których powstaje zadaszony taras;
- Ekspozycja północna tzw. „chłodna” nadaje się na lokalizację jadalni lub pracowni. Nie jest tu nigdy gorąco, co daje doskonałe warunki do przebywania. W zimie jednak ogród taki należy intensywniej ogrzewać;
- Ekspozycja wschodnia lub zachodnia zapewnia umiarkowane warunki termiczne i o wyborze decydować powinny upodobania mieszkańców: czy wolą w swoim ogrodzie słońce o wschodzie czy o zachodzie.


Dobór roślin do ogrodu zimowego zależy przede wszystkim od temperatury, jaką będziemy utrzymywać zimą w pomieszczeniu. Warto także zastanowić się ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić na pielęgnację roślin. Podczas ich doboru należy również brać pod uwagę tempo wzrostu, potrzeby świetlne i pokrój. Rośliny które rosną szybciej, mogą zagłuszyć te rosnące wolniej. Z przodu powinniśmy sadzić rośliny im odpowiedni mikroklimat przypominający ich naturalny. Temperatura w ogrodzie powinna zależeć od roślin, które uprawiamy. 20°C to temperatura opy niskie, natomiast z tyłu te wyższe, tak aby wszystkie miały odpowiedni dostęp do światła – rośliny cieniolubne możemy posadzić pomiędzy innymi, wyższymi roślinami. Rośliny o barwnych liściach i atrakcyjnych kwiatach sadzimy na tle pozostałych.
Ogród zimowy jest doskonałym miejscem do uprawy egzotycznych roślin – pod warunkiem, że stworzymy im odpowiedni mikroklimat przypominający ich naturalny. Temperatura w ogrodzie powinna zależeć od roślin, które uprawiamy. 20°C to temperatura optymalna dla większości roślin, ale również ludzie czują się w takiej temperaturze dobrze. Nie można zapominać o wietrzeniu pomieszczenia, gdyż ma to duże znaczenie dla odpowiedniego wzrostu roślin.
Ciekawym elementem upiększającym nasz zimowy ogród może być sztuczne oświetlenie, które nada miejscu oryginalny charakter i pozwoli korzystać z ogrodu również po zmroku. Warto pomyśleć również, w miarę możliwości o niewielkim zbiorniku wodnym (w którym mogą rosnąc rośliny wodne i błotne) czy maleńkiej fontannie oraz o elementach kamiennych, które urozmaicą nasz zielony zakątek.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: Anna Dębiec
2009-06-25 15:14:43