Sassafras

Sassafras
Dodane przez: MadPoetRI
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com/photos/brettrutherford/3035721530/
Rodzina: Lauraceae
Pochodzenie: Ameryka Północna

Opis: Sassafras (Sassafras albidum) pochodzi z tego samego obszaru co popularniejszy u nas tulipanowiec. Najczęściej uprawiane jest jako drzewo soliterowe. Posiada bardzo ładny pokrój, ciekawe są również polimorficzne liście o niepowtarzalnym pokroju. Pachną one aromatycznie, jesienią przebarwiając się na żółto lub pomarańczowo. Niestety, uprawiany jest u nas bardzo rzadko, ciężko jest spotkać duże egzemplarze. Często traktowane jako drzewo lecznicze, z kory wytwarzany jest środek przeciwgorączkowy.

Rozmnażanie: Nasiona/sadzonki korzeniowe

Wysiew:
Przed wysiewem powinniśmy oczyścić nasiona z resztek miąższu, moczyć w ciepłej wodzie 24-48h. Po tym okresie mieszamy z torfem i przez 3-4 miesiące je stratyfikujemy (np. w lodówce) w temp 5°C. Gdy zauważymy pierwsze kiełki, wysiewamy i umieszczamy w ciepłym miejscu.

Czas wysiewu: możliwy cały rok - najlepiej wiosną

Pielęgnacja:
Sassifras latem wymaga stanowiska półcienistego, zimować - po zrzuceniu liści - może w pomieszczeniu ciemnym o temp. 5°C. W czasie upałów ma duże zapotrzebowanie na wodę, dlatego wymaga regularnego, obfitego podlewania - należy jednak zwracać uwagę, aby go nie przelać.
Nawozimy co miesiąc dobrym nawozem wieloskładnikowym lub wiosną - zaraz po rozpoczęciu wegetacji - mieszamy podłoże z nawozem o długotrwałym działaniu (6 miesięcy).
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: e-ogrody.com
2009-06-22 16:09:20