Zachwycające magnolie

Magnolia
Dodane przez: Manjith Kainickara *manjithkaini
Zaczerpnięte z: www.flickr.com
Magnolia jest jednym z najpiękniejszych drzew kwitnących wiosną. Duże, barwne kwiaty na bezlistnych gałęziach wzbudzają zachwyt niemal każdego. Są to jedne z pierwszych roślin kwiatowych, które rosły na Ziemi. Obecnie drzewa i krzewy magnolii występują dziko w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Azji Wschodniej. Nazwa tej pięknej rośliny została nadana przez Linneusza dla upamiętnienia siedemnastowiecznego francuskiego botanika Pierre'a Magnola.

Pośród magnolii można znaleźć zarówno niewielkie krzewy jak i duże, okazałe drzewa dorastające nawet do kilkunastu metrów wysokości. Dzięki temu zróżnicowaniu, magnolia może zagościć niemal w każdym ogrodzie.

W dużych ogrodach, pięknie prezentować się będą okazałe magnolie. Te drzewiaste, np. magnolia Loebnera, doskonale nadają się właśnie do takich nasadzeń. Biała magnolia japońska (Magnolia kobus) osiąga nawet do 20 metrów wysokości i charakteryzuje się wyraźnym pniem. Dorastające nawet do kilkunastu metrów drzewa, doskonale prezentują się na samodzielnych, dobrze wyeksponowanych stanowiskach.

Magnolia
Dodane przez: iJammin
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com

Największe rozmiary osiągają gatunki, kwitnące późną wiosną. Jednym z bardziej oryginalnych okazów jest magnolia parasolowata (Magnolia tripetala)

W ogrodach o mniejszej powierzchni, wspaniale będą prezentować się drzewa osiągające od 2,5 do 5 metrów wysokości takich jak magnolia pośrednia, a także niektóre odmiany magnolii Loebnera.

Magnolia gwiaździsta oraz magnolia purpurowa osiągają 2,5 metra wysokości dlatego też doskonale nadają się do niewielkich, przydomowych ogródków. Te niewielkie odmiany doskonale będą prezentować się posadzone w grupie. Aby pięknie kwitnąć, niewiele miejsca potrzebują także magnolia George Henry Kern o charakterystycznym pokroju kolumnowym.

Magnolie lubią stanowiska zaciszne, osłonięte przed mrozami oraz dobrze nasłonecznione. W miejscach zacienionych, ta azjatycka piękności bardzo słabo kwitnie. Najlepsze warunki do uprawy magnolii znajdziemy na glebach próchnicznych, przepuszczalnych i lekko kwaśnych. Po przesadzeniu rośliny do gleby, warto wokół niej wysypać korę lub torf. Dzięki temu korzenie będą zabezpieczone przed przemarznięciem oraz zostanie utrzymana odpowiednia wilgotność gleby.

Sadząc magnolię, należy dobrze zastanowić się nad odpowiednim dla niej miejscem ponieważ korzenie tych roślin są bardzo kruche i wrażliwe na uszkodzenia. Warto wiedzieć także, że system korzeniowy jest płytki, dlatego przesadzenie magnolii w późniejszym czasie może być niewskazane.

W okresie letnim, magnolie trzeba regularnie podlewać, szczególnie te posadzone w przeciągu ostatnich dwóch lat. Młode rośliny należy okryć na zimę słomą lub matą, a wokół dolnej części pnia usypać niewysoki kopczyk.

Magnolia gwieździsta
Dodane przez: alh1
Zaczerpnięte z: http://www.flickr.com

Pomimo odpowiedniej pielęgnacji, magnolie bardzo często atakowane są przez szkodniki. Najczęściej atakowane są przez przędziorki, które tworzą na roślinie pajęczynę. Mogą tak żerować nawet do końca lata. W wyniku ich szkodliwego działania, na górnej stronie liści pojawiają się mozaikowe przebarwienia, a po pewnym czasie liście usychają i odpadają.

Często spotykanymi szkodnikami magnolii są także mszyce. Te ciemnozielone, bezskrzydłowe szkodniki atakują wierzchołki pędów oraz dolne strony liści. Magnolia zaatakowana przez mszyce rośnie słabiej, mają zniekształcone liście oraz pokryte są lepką, miodową masą.

Warto więc uważnie oglądać liście i kwiaty magnolii. Jeżeli zauważymy ślady żerowania szkodników, warto sięgnąć po odpowiednie preparaty, tak by magnolie w naszym ogrodzie mogły zachwycać przez kolejne lata.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: A.D.
2023-05-11 07:01:12