Wertykulator - sposób na zdrowy trawnik

wertykulator
Dodane przez: Stiga
Zaczerpnięte z: Stiga
Koniec zimy to dobry czas aby rozpocząć pielęgnację ogrodu. Szczególnie trawniki, które długo przykryte były ciężką warstwą śniegu, wymagają pracy przed rozpoczęciem okresu wegetacji, tak aby z nadejściem wiosny znów mogły cieszyć nasze oczy.

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych zieleni w ogrodzie jest wertykulacja trawnika. Polega ona na wykonaniu pionowych cięć darni. Dzięki tej czynności ułatwimy dostęp wody, powietrza i składników pokarmowych do strefy korzeniowej trawy. Podczas wertykulacji zostaje również usunięta część próchnicy powierzchniowej oraz mchu, a także martwe części roślin. Łatwe i dokładne przeprowadzenie procedury wymaga użycia odpowiedniego narzędzia.

Trawnik jak nowy
wertykulacja
Dodane przez: Stiga
Zaczerpnięte z: Stiga
Stiga VE 32 to elektryczny wertykulator przeznaczony do wszystkich rodzajów ogrodów. Jedno dźwigniowa regulacja umożliwia precyzyjny wybór głębokości cięcia, a także wygodny transport maszyny. Duża moc silnika (1500W) pozwala na dotarcie do głębokich warstw darni. Komfort i wysoką jakość pracy zapewnia natomiast dwanaście zestawów stalowych ostrzy oraz ich szerokość robocza wynosząca 32 centymetry. Do urządzenia dołączony jest duży czterdziestolitrowy kosz, w którym zbierany jest usunięty mech i martwe części roślin.

Noże wertykulatora wycinają głębokie szczeliny w glebie, dzięki którym woda i tlen mogą przenikać do systemu korzeniowego darni. Warto pamiętać, że procedurę wertykulacji należy przeprowadzać po pierwszym koszeniu na początku sezonu. Ważne jest również, aby podczas pracy wertykulatora ziemia była wilgotna, lecz nie mokra.

Używanie wertykulatora w znacznym stopniu zmniejsza potrzebę sztucznego nawożenia gleby, a także przygotowuje trawnik do piaskowania oraz podsiewu. Dodatkowo głęboka wertykulacja zwiększa elastyczność i przepuszczalność podłoża, co korzystnie wpływa na rozwój systemu korzeniowego trawy. Dzięki temu szybciej puści ona nowe pędy i nada trawnikowi piękny, pełny życia wygląd.
Zaczerpnięte z: E.C.H.O Communications
Dodane przez: Agnieszka Deska
2010-03-02 08:44:01