Pędzenie narcyzów

Kwiat narcyza
Dodane przez: PaulS
Chcąc uzyskać wcześniejsze kwitnienie narcyzów wypróbujmy ich pędzenie. Wszystkie odmiany grupy narcyzów trąbkowych nadają się do pędzenia różnymi metodami. Cebule sadzimy do doniczek tak, by wierzchołki ich wystawały lekko ponad krawędź doniczki. Doniczki ustawmy w ciemnej i chłodnej piwnicy. Mniej więcej co dwa tygodnie umiarkowanie podlewajmy. W styczniu doniczki z cebulami przenieśmy do mieszkania i obficie podlejmy. Narcyzy wymagają dużo światła, ustawmy je na nasłonecznionym parapecie okiennym, gdy tylko pędy ukażą się nad ziemią. Jeżeli nie zapewnimy im odpowiedniej ilości światła, pędy się wyciągną i konieczne będzie palikowanie. Rośliny powinny zakwitnąć po około 14-16 dniach.

Sadzone od 15 do 30 września zakwitną na początku grudnia, a te sadzone między 1 a 10 października, zakwitną na przełomie grudnia i stycznia. Po przekwitnięciu podlewajmy je nadal, aż do końca maja. W czerwcu zasuszmy i przechowajmy w chłodnym miejscu do jesieni. Możemy je potem posadzić w ogrodzie, gdyż nie będą się nadawały do powtórnego pędzenia.

Inną, równie ciekawą metodą pędzenia narcyzów będzie użycie naczyń z przewężonymi szyjkami, na których cebule będą mogły swobodnie się opierać. Dzięki temu łatwo gnijące cebulki ograniczą swój kontakt z wodą. Cebule wprawdzie lubią wilgotny mikroklimat, nie mogą jednak stykać się z wodą, ponieważ łatwo gniją. Pomiędzy piętką cebuli i taflą wody należy zachować odstęp około 5 milimetrów. Do wody warto wrzucić szczyptę węgla drzewnego, na przykład z wypalonych zapałek. Unikniemy w ten niezwykle prosty sposób chorób grzybowych.
Zaczerpnięte z: www.projektoskop.pl
Dodane przez: e-ogrody.com
2018-01-09 07:03:02